Pravilan način i OPASNOSTI korištenja čaja od uve

Objavljeno: 31. 3. 2013 u 13:32h

Nekako je uva /uva ursi/, ili kako ovu biljku još ponekad zovu: “Medveđe grožđe”, postala prva asocijacija kada se spomenu problemi urinarnog trakta. Skoro da nema proizvođača ljekovitih čajeva koji nemaju čaj od uve u svojoj ponudi. Rijetke su i čajne mješavine za borbu protiv infekcija urinarnog trakta koje ne sadrže ovu biljku. Uva je jedna od rijetkih biljki koja će biti predložena i od ljakara opšte prakse i urologa.

uva ursi

Nažalost, mnogi ljekari i mnogobrojni “iscjelitelji” ne poznaju hemiju i princip rada čaja od uve i daju savjete koji mogu donijeti više štete nego koristi.

Uva, ako se pravilno koristi i pod optimalnim okolnostima može da pomogne u slučaju urinarnih infekcija, pogotovo onih izazvanih escherichia i proteus bakterijama.

Arbutin je najvažnija komponenta sadržana u uvi. Arbutin se u bubrezima razdvaja u glukozu i hydroquinone koji je jedna vrsta phenola. Ova kombinacija ima antiseptička svojstva koja mogu pomoći u eliminisanju bakterija. Zvuči vrlo ohrabrujuće za osobe koje pate od urinarnih infekcija.

Gdje je onda tu problem? Ova novonastala antiseptička svojstva će da djeluju jedino ako je kiselost mokrace (pH) manja od 7. To jest neće djelovati ako je urin kiseo. Glukozni dio arbutina i molekule hydroquinonea moraju biti razdvojene da bi arbutin bio efektivan. Ovo se može desiti jedino u alkalnoj sredini.

Pacijent može piti litre ovoga čaja dnevno, bez apsolutno ikakvog efekta. Ovo nije kraj problema. Hydroquinone ima i neželjena dejstva i moguće su komplikacije ako se uvin čaj uzima bez kontrole stručnjaka i na svoju ruku. Uvin čaj ne bi nikako trebao da se uzima ako je infekcija zahvatila bubrege. Bubrezi su ti koji razdvajaju molekule arbutina, i ako infekcija već postoji neće odraditi funkcije kako treba što dovodi do komplikacija (podatak iz Nove Enciklopedije, Vitamina, Minerala i Suplemenata od Nicola Reavley). Ista enciklopedija navodi da trudnice nikad ne bi trebale koristiti čaj od uve. Čaj od uve može izazvati prerane kontrakcije i pobačaj.

Još 2006. američki FDA (administracija za kontrolu i odobravanje lijekova i prehrambenih proizvoda) je predložila da se hydroquinonea zabrani kao jedna od kozmetičkih komponenti.

Vratimo se na uvu i čajne mješavine koje sadrže uvu.

Čak i pod idealnim uslovima, kada ste sigurni da je pH urina manji od 7, čaj od uve ne bi smio da se koristi duže od sedam dana i to maksimalno pet puta u toku godine.  Zašto? Ako čaj nije imao efekta poslije prvih mjesec ili dva, zašto nastavljati u nedogled? Očigledno je da nije funkcionalan.

Djeca, trudnice i dojilje ne bi trebalo da uzimaju čaj od uve.

Neke osobe sa osjetljivim stomakom mogu osjećati mučninu i povraćanje. U ovim slučajevima u čaj od uve može se dodati korijen bijelog sljeza koji će obložiti sluznicu želudca.

Uvin čaj može iritirati i bubrege ako se koristi duže od 7 dana.

Velike doze uvinog čaja mogu izazvati dekoncentraciju.

Pretjerano velike doze, 10 puta veće nego sto je preporučeno u ovom tekstu mogu izazvati povraćanje, nedostatak daha i nesvjesticu. Postoje velike šanse oštećenja jetre ako se prekoračuje doza duže vremena.

Prijavljeni su slučajevi smrti kod doza od 30 grama ili više.

Evo recepta za čajnu mješavinu protiv blagih urinarnih infekcija i preventivu, koje ne sadrži uvu.

UROLOŠKI ČAJ BEZ UVE:

  • list koprive /Urtica dioica/ 10 g (pomaže smanjivanju upala)
  • kukuruzna svila /Zea maydis/ 10 g (formira zaštitu oko sluznice)
  • kilavica /Herniaria glabra/ 10 g (pomaže smanjivanju upala)
  • korijen zečijeg trna /Ononis radix/ 15 g (ima antibakterijska svojstva i pomaže eliminaciji infekcije)
  • korijen peršuna /Petroselini radix/ 15 g (ima antibakterijska svojstva i pomaže eliminaciji infekcije)
  • korijen sladića /Glycyrrhiza glabra/ 10 g (obnavlja sluzokožu)
  • cvijet nevena /Calendula officinalis/ 35 g (pomaže obnovi oštećene sluznice uretera)
  • pirevina /Rhizoma graminis/ 35 g (izvanredan diuretik i čistač organizma)

Jednu supenu kašiku čajne mješavine preliti sa 2 dcl ključale vode. Ostaviti poklopljeno pola sata uz povremeno miješanje. Procijediti i piti više puta na dan uvijek svježe pripremljen čaj.

Izvor: prirodnamedicina.com

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/zdravi-kutak/pravilan-nacin-i-opasnosti-koristenja-caja-od-uve/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)