Potrebno je znati sastav vode: Evo i zašto

Objavljeno: 9. 11. 2022 u 12:00h

Vodu unosimo svakodnevno u organizam i svima je već poznato koliko je hidratacija važna. Zbog toga često konzumiramo flaširane vode, koje uglavnom sadrže brojne minerale, ali mnogima nije poznat njihov sastav, iako bi trebao da bude.

Natrijum

Stručnjaci napominju da je veoma važno poznavati sastav vode, jer veće koncentracije određenih elemenata mogu remetiti pravilno funkcionisanje organizma.

Ovdje se prvenstveno misli na udio natrijuma.

“Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) preporučuje 1,5 g (1500 mg)  unosa natrijuma na dan za odrasle osobe. Kod osoba mlađih od 14 godina su te vrijednosti i niže. Gornja granica za odrasle osobe iznosi do 2,3 g Na/dan”, kazala nam je Marija Kočić, diplomirani dijetetičar iz Nutricentra Banjaluka.

Takođe, kako onda dodaje, granice za udio natrijuma u sastavu vode nisu tačno određene, ali se ne preporučuje da ta vrijednost prelazi 270 mg Na/1 L.

Dakle,  potrebno je voditi računa u količini unosa natrijuma, a evo i zašto.

“Ishrana sa velikom količinom natrijuma je najčešće jedan od uzroka za visok krvni pritisak. Pored toga, konzumiranje većih količina natrijuma prouzrokuju smanjenje rezervi kalijuma, što po drugoj strani negativno utiče na kardiovaskularno stanje”, kaže Kočićeva.

Takođe, natrijum uvijek dovodi do pomjeranja vode u ekstracelularnoj tečnosti.

“To je razlog da se visok unos natrijuma nikako ne preporučuje kod osoba sa kardiovaskularnim oboljenjima”, ističe ona.

Preporuka

Proizvod sa niskim udjelom natrijuma, koji se na domaćem tržištu ističe i preporučuje, je voda Vivia.

“Voda Vivia na 1 L sadrži 0,8 mg što omogućava da se pije u većim količinama, a da pri tom ne škodimo zdravlju”, kaže Kočićeva.

Prirodna izvorska voda

Osim toga, kaže ona, ključno je razlikovati sastav prirodne izvorske vode od obične.

“Tu ponovo dolazimo do Vivia vode, koja se pakuje u nepromijenjenom obliku i sastavu od prirodnog. I kao takva zadržava visoku koncentraciju minerala, koji su potrebni za pravilni rast i razvog ljudskog organizma”, rekla je ona.

Jedan litar prirodne izvorske vode sadrži (u mg):

  • Natrijum (Na+)     0,8
  • Kalijum (K+)     0,6
  • Kalcijum (Ca2+)     84,6
  • Magnezijum (Mg2+)     8,3
  • Bikarbonati (HCO3 -)     264,4
  • Hloridi (Cl-)     <5,0
  • Sulfati (SO42-)     36,5
  • suvi ostatak na 180 °C     257
  • Rastvoreni kiseonik na izvoru (O2)     10,3

Voda Vivia nije prepoznatljiva samo po niskom udjelu natrijuma, jer kako je i vidljivo u njenom sastavu, ona sadrži mnoge druge korisne minerale.

“Naš organizam je sastavljen iz vode i minerala i zato je bitno održavati pravilnu ravnotežu istih. Obična voda je često osiromašena za prirodnim mineralima i upravo to je ono što nas dovodi do Vivia vode, koja pored niske koncentracije natrijuma sadrži visoke koncentracije minerala, poput magnezijuma i kalcijuma. Sa takvim sastavom je sigurna za konzumaciju i preporučuje se svim starosnim grupama”, kazala nam je naša sagovornica.

“Voda koja diše”

Takođe, u ovom sastavu primjećuje se i kiseonik, pa Viviu često nazivaju i “vodom koja diše”, a kako stručnjaci navode kiseonik je neophodan za kvalitet vode.

“Adekvatna koncentracija kiseonika u vodi je neophodna za sam kvalitet vode. Međutim visoka koncentracija kiseonika u vodi ima pozitivan uticaj na zdravlje. Funkcija krvnog toka je da prenosi kiseonik do svih ćelija u našem organizmu, zato voda bogata kiseonikom može poboljšati cirkulaciju i samim tim uticati na porast energije”, pojasnila je Kočićeva.

Banjaluka.com

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/zdravi-kutak/potrebno-je-znati-sastav-vode-evo-i-zasto/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)