Objavljeno: 22. 6. 2016 u 16:39h
(GLYCYRRHIZA GLABRA)
NAJBOLJE ZA: Policistične jajnike
Slatki korijen upotrebljava se kao aroma u slatkišima. Aktivni je sastojak pedeset puta slađi od saharoze. Sladić je sastojak mnogih lijekova kao što su sirup za kašalj ili lijekova za olakšavanje peptičkog ulkusa. Povećava izlučivanje kortizola i estrogena, a smanjuje testosteron.
Takvo djelovanje važno je za žene sa policističnim jajnicima jer taj sindrom podrazumijeva pretjeranu količinu testosterona što može prouzrokovati neplodnost, povećanje tjelesne težine, dlačice na licu i akne.
Istraživanja su pokazala da sladić kod žena smanjuje količinu testosterona za pedeset posto. Ključ je u aktivnome sastojku koji blokira enzim za proizvodnju testosterona u jajnicima. Sladić djeluje i na kosu i kožu, takođe sprječavajući aktivnost testosterona.
KAKO GA KORISTITI: Kod policističnih jajnika sladić se najčešće kombinuje sa boražinom. Boražina također smanjuje proizvodnju testosterona pa zajedno imaju vrlo snažno djelovanje. Boražina potiče ovulaciju i poboljšava proizvodnju progesterona. Najbolje ih je pomiješati u omjeru 1:1.
SAVJET: Žene kojima je potrebna ova biljka često imaju želju za slatkišima koji je sadrže. No količina u bombonima nije dovoljna za tretman.
UPOZORENJE: Velika doza sladića može izazvati gubljenje joda u tijelu, a to može rezultirati visokim krvnim pritiskom. Sbog toga ga žene koje imamu problema sa pritiskom trebaju izbjegavati. Ovdje preporučene doze, međutim, nisu štetne.
(Salvia officinalis)
NAJBOLJE ZA: Simptome menopauze
Iako je kadulja dobro poznati lijek za upalu grla i krvarenje desni, ona ima mnogo širu primjenu. Kadulja ima adstringirajuća, antiseptična i antibakterijska svojstva pa uz to što koristi kod problema disajnih organa, pomaže i kod probavnih tegoba, čireva, rana, boli i grčeva unutrašnjih organa. Ona je prava ženska biljka, o čemu govori i poslovica: Tamo gdje raste kadulja, gospodari žena.
Čaj od kadulje vrlo je učinkovita pomoć kod valova vrućine (valunga) i znojenja koji su česti u menopauzi. Uz to, pomaže kod naglih promjena raspoloženja i depresije, takođe karakterističnih za to specifično razdoblje u ženinom životu. U narodnoj medicini poznata je i kao sredstvo za prevenciju pobačaja, no, pije li se čaj od kadulje u posljednjem mjesecu trudnoće, stimulisaće kontrakcije maternice i olakšati porod. Primjenjuje se i kod drugih ženskih bolesti, primjera radi protiv bijelog pranja.
KAKO SE KORISTI: Iako je kadulja dobro poznat začin, kad je liječenje u pitanju uzimamo je u obliku čaja. Dvije čajne kašike preliju se sa 2,5 dcl ključale vode. Pije se dvije-tri šoljice na dan.
SAVJET: Želite li smanjiti znojenje, treba skuhati jači čaj. U tom slučaju tri kašičice lista kadulje treba preliti šoljicom kipuće vode.
UPOZORENJE: Kadulja, poesebno njeno eterično ulje, otrovna je u velikim količinama i ne smije se uzimati dugo. Nikako je ne smiju uzimati trudnice i ljudi koji boluju od epilepsije (biljka sadrži tujon koji može izazvati napad). Biljka je, međutim, potpuno bezopasna kad se uzima u malim količinama, što dokazuje i njezina popularnost kao začina.
Izvor: sensaklub.hr
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.