Objavljeno: 24. 6. 2018 u 10:38h
Zbog nošenja svjetlije i tanje odjeće, znojenja, te odlazaka na plažu mnoge žene ljeti češće upotrebljavaju tampone nego uloške za vrijeme menstruacije. Pitali smo ginekologe u kojim prilikama tampon može izazvati upale, te koliko često ga treba mijenjati na plaži.
Kroz istoriju, žene su se na brojne domišljate načine pokušale “zaštititi” tokom menstrualnog krvarenja, od korištenja tkanine, fizičke izolacije do tamponade materice različitim materijalima.
Tampon novije generacije nastao je kao zamisao ginekologinje dr. Esser Judith 1950, a tokom posljednjih godina došle je do modifikacije materijala i primjena novijih tehnoloških dostignuća s ciljem poboljšanja njihovog kvaliteta.
Tamponi omogućavaju lakoću kretanja u svakodnevnim aktivnostima, posebno ljeti, za vrijeme godišnjih odmora, tokom sportskih aktivnosti.
“Primjena tampona mora biti promišljena i uvijek treba imati na umu da ne smiju ostati u grliću materice duže od 6 časova. Idealno bi bilo kada bi se tampon mijenjao svaka četiri časa, zato se ženama uvijek savjetuju da tokom spavanja koriste higijenske uloške. Ostanak tampona duže od 6 časova može uzrokovati, ne samo razvoj upalnog procesa unutar grlića materice, već i mogućnost nastajanja septičkog stanja (septični šok je stanje u kojem uslijed sepse krvni pritisak pada na vrlo nisku vrijednost, te ugrožava i sam život), najčešće uzrokovanog bakterijskim G pozitivnim uzročnicima”, objašnjavaju ginekolozi i dodaju:
“Krv je sama po sebi medij koji povoljno utiče na razvoj patogenih uzročnika. Ujedno, krv zbog promjene hormonskog statusa tokom menstrualnog krvarenja potiče nestabilnost vaginalnog miljea, te prisutnost stranog tijela može dovesti do burne reakcije i razvoja mikroorganizama unutar grlića materice, pa se i zbog otvorenosti gornjeg dijela ženskog genitalnog trakta tokom menstrualnog krvarenja brzo i lagano može se razviti septičko stanje, posebno ako u grliću borave brojni patogeni mikroorganizmi koji remete njegovu biološku stabilnost.”
Kod većine žena koje koriste tampone duže vrijeme dovode do razvoja lokalne upale.
“Upala je popraćena sekretom neugodnog mirisa koji nastaje radi raspadnih produkata. Terapija počinje izvlačenjem stranog tijela (zaostalog tampona) i uvođenja antibiotika šireg spektra i lokalne terapije. Razvoj endotoksičnog šoka razvija se vrlo rijetko, a nastaje kao posljedica ‘zaboravljenog’ tampona. Tampon koji predugo stoji u grliću materice uzrokuje promjenu lokalne sredine i lokalnih imunoloških faktora, te dolazi do porasta broja G pozitivnih bakterija i opuštanje njihovih toksina (najčešće zlatnog stafilokoka)”, objasnili su stručnjaci.
Fizičke promjene su popraćene opštim lošim stanjem, porastom tjelesne temperature, kao posljedice rasapa bakterija i njihovih toksina unutra cijelog tijela. Upravo zbog spomenutih razloga, važno je redovno mijenjati tampone u odgovarajućim higijenskim uslovima (pranje ruku prije i nakon umetanja tampona), treba koristiti tampone koji su čisti, nekorišteni i čuvani u odgovarajućim higijenskim uslovima.
Tamponi su vrlo praktični za korištenje tokom ljetnih godišnjih odmora, kupanja u moru, bazenima, spa centrima, ali važno je njihova brza zamjena nakon izlaska iz mora ili bazena.
“Za vrijeme tuširanja, kupanja u bazenima, moru, moguće je korištenje tampona, s tim da ga nakon svakog doticaja s vodom treba promijeniti zbog oslabljene moći upijanja. Na tržištu postoje tamponi različitih veličina i upijajućih mogućnosti, dizajnirani za žene koje nisu, odnosno, jesu rodile i za one s manje ili više obilnim krvarenjem. Manje voluminozne tampone mogu koristiti i žene koje nisu imale polne odnose, zbog elasticiteta himena, nježnim umetanje i nježnim povlačenjem končića himen ostaje intaktan”, kažu ginekolozi.
Kandida je veoma uporna i teško iskorjenjiva, a mnoge žene pokušavaju je se riješiti upotrebom prirodnih sredstava poput kantarionovog ulja i probiotičkog jogurta na tamponima.
“Ta metoda je tradicionalna i svakako je preporučujemo. Kantarionovo ulje i probiotički jogurt mijenjaju pH materice iz kiselog u normalno stanje i terapiju je dobro primjenjivati sve dok postoje simptomi.“
Tamponi su odličan izbor, ali ih treba upotrebljavati odgovorno i promišljeno:
Izvor: Banjalučanke.com
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.