Objavljeno: 27. 4. 2015 u 14:35h
Kako je moguće da žena iznese cijelu trudnoću, a da o tome pojma nema? Evo šta se najčešće dešava u tim slučajevima.
Malo, malo, pa naletimo na još jednu priču o ženi koja “nije znala da je trudna dok se nije porodila”. Ovaj fenomen, poznat i kao “neznana trudnoća” (graviditas ignota) i nije toliko rijedak, zapravo je sasvim dovoljno čest da postane i tema rijaliti programa (I Didn't Know I Was Pregnant).
Kako je moguće da žena iznese cijelu trudnoću, a da o tome pojma nema? Pa, moguće je. Evo šta se najčešće dešava u tim slučajevima.
“Žene koje su već gojazne, ponekad fizičke promjene koje se dešavaju tokom trudnoće pripisuju gojenju kojem su i onako sklone. Kad beba počne da se pomjera, višak sala ublažava osjećaj, tako da je zaista moguće da trudnoća prođe neprimjećeno”, objašnjava dr Meri Džejn Minkin, profesor ginekologije i akušerstva na Jejlu za Womens's Health.
Ako žena čitavog života ima neuredne menstruacije, koje izostaju i po nekoliko mjeseci, bilo zbog sindroma policističnih jajnika (što je najčešći slučaj), bilo iz drugih razloga, trudnoća nije prva stvar na koju pomislite kad ne dobijete menstruaciju, kaže dr Minkin.
Šansa da kućni test za utvrđivanje trudnoće da lažno negativan rezultat je prilično mala (dr Minkin procenjuje da je ispod jedan odsto), ali – postoji. Naročito ako se test uradi prerano, dok hormonbeta hCG na koji su ovi testovi osetljivi još nije počeo da raste, ili žena pije mnogo vode, pa je urin “razblažen”. Ali, kakav god rezultat da pokaže kućni test za utvrđivanje trudnoće, trebalo bi da ga ponovite poslije nekoliko dana, za svaki slučaj. Čak i ako je negativan, a menstruacija koju očekujete nikako da stigne, ili primjetite da ste pospani, da su vam grudi osetljivije… idite kod ljekara.
“Beba uobičajeno počinje da se pomijera tako da majka to može da osjeti u drugom trimestru, ali to nije uvijek slučaj”, kaže dr Minkin. “Osim toga, ako je placenta na prednjem zidu materice, može se desiti da žena prosto ne registruje ili ne prepozna pokrete bebe.”
Perimenopauza je period koji prethodi ulasku u menopauzu. U srednjim ili kasnim čatrdesetim godinama, mnoge žene primjećuju da im ciklus postaje neredovan, izostaje i po nekoliko mjeseci, ponekad je to praćeno i dobijanjem na kilaži, promjenama raspoloženja… Ali, sve to može biti i znak da stiže beba. “Ovo se dogodilo jednoj mojoj pacijentkinji”, kaže dr Minkin, “Žena stara 46 godina došla je na pregled, žaleći se na perimenopauzu kojoj je pripisala višak kilograma. Pregledala sam je i konstatovala da je uveliko zašla u drugo tromjesečje.”
Ako često imate mučnine, skloni ste nadimanju, imate problema sa varenjem, onda je lako pripisati simptome poput jutarnjih mučnina i promjena u izgledu stomaka – tome na šta ste navikli, a ne trudnoći. “A kad posle nekoliko nedjelja simptomi nestanu, žena obično pomisli ‘dobro je, smirio mi se stomak’, a zapravo je uveliko u drugom tromjesečju”, kaže dr Minkin.
Izvor: Mondo