Objavljeno: 27. 4. 2013 u 11:30h
Hrana koju konzumirate može pogoršati ili poboljšati vaše alergijske simptome, stoga je dobro znati razliku.
Iako se svi raduju proljeću, šarenim biljkama i suncu, za neke je ovo doba godine, ipak, prava noćna mora. Riječ je, naravno, o ljudima koji pate od alergija, a njih je svake godine sve više i više. Alergije i te kako mogu narušiti kvalitet života pa ako ovoga proljeća ne želite biti zatvoreni u svoja četiri zida, pročitajte koja je najbolja, a koja najgora hrana za alergije.
Odavno se već zna da je jabuka izrazito zdravo voće. Zbog svojih sastojaka, posebno vitamina C, može štititi od alergija i astme, pokazuje nekoliko istraživanja. Osim toga, kora jabuke sadrži antioksidanse koji poboljšavaju funkcioniranje pluća. Slične sastojke sadržavaju i luk, paradajz te narandže i jagode pa i te biljke mogu pomoći kod problema s alergijama.
Antioksidansi skriveni u crvenom grožđu imaju snažne protivupalne moći koje dokazano blagotvorno djeluju na simptome alergija. Jedno istraživanje iz 2007. pokazalo je da mediteranska prehrana koja uključuje crveno grožđe, narandže i jabuke ublažava alergijske simptome poput začepljenog nosa i bolnog grla.
Često alergijski simptomi uključuju iskašljavanje sluzi i peckanje grla. Kod takvih problema mogu pomoći topli napici, samo je važno da budu što topliji. Najbolje je konzumirati topli biljni čaj, ali pomoći će i vruća supica. Ako se ne možete natjerati da pijete jako tople napitke, probajte udisati, recimo, paru od čaja – i to može pomoći.
Određene vrste voća i povrća mogu uzrokovati oralni sindrom alergije, a to se najčešće javlja u proljeće. Simptomi se očituju kao svrabež u ustima i grlu. Često to može doći od celera, ali i od drugih namirnica koje sadrže slične sastojke poput breskve, kivija i dinje. Ako primijetite ovakve simptome nakon konzumiranja određenog voća ili povrća, znajte da ste alergični.
Iako je mnogi vole jesti, začinjena hrana zna izazvati alergijske reakcije. Simptomi su curenje iz nosa, suzne oči te nerijetko i kihanje. Usto, javlja se i bolna nadutost stomaka. Sve se to događa zbog kapsaicina, inače vrlo zdrave tvari koja se nalazi u jakim začinima. Iako zdrava, nažalost, ova tvar kod nekih izaziva alergiju. Jedini lijek je izbjegavati jako začinjenu hranu.
Jeste li primijetili da vam katkada nakon konzumacije alkohola curi krv iz nosa? Ne mora to biti jako, jednostavno se na papirnatim maramicama pojave tragovi krvi. Alkohol uzrokuje širenje krvnih sudova pa tako dolazi do blažeg krvarenja. Usto, provjerite kakvo vam je stanje kože nakon noći ispunjene alkoholom. Nekim ljudima se počnu perutati uši, obrve, laktovi, pete… Sve je to znak da ste alergični na alkohol.
Alergije i astma su najčešće hronične bolesti u Evropi i više od 20 odsto odraslih Evropljana pati od nekog tipa alergije, dok oko 30 do 40 odsto djece ima ovaj problem. Alergijski rinitis, najčešće alergijsko oboljenje, obuhvata 15 do 30 odsto svjetske populacije, a procenat oboljelih se povećava iz dana u dan.
Perite posteljinu minimalno jednom sedmično u vrućoj vodi. Istuširajte se i operite kosu prije spavanja jer se polen nakuplja i na koži i u kosi.
Nosite zaštitnu masku i plastične rukavice dok čistite, usisavate i perete kako biste ograničili izlaganje prašini i hemijskim sredstvima. Usisavajte stan barem dva puta sedmično. Ako radite na otvorenom, koristite posebne maske koje filtriraju polen.
Ako imate prekrivače i deke, perite ih češće, tj. kupite one koji se mogu prati, a izbjegavajte tresenje prekrivača i deka koji podižu prašinu. Možete koristiti i one hipoalergene.
Držite prozore zatvorenima, pogotovo noću, kako biste smanjili ulazak polena i spora plijesni u kuću. Ako u stanu imate klimu, očistite ili promijenite filter.
U kupatilu vlaga i plijesan mogu potaknuti napad alergije ili astme. Zastore oko tuša ili kade treba redovno prati, a plijesan ukloniti otopinom pripremljenom od četvrtine šoljice varikine otopljene u tri i po do četiri litra vode. U kupatilu izbjegavajte tepihe koji idu od zida do zida i koji se teško održavaju, poput tapisona. Sredstva za ličnu higijenu, kao npr. parfemi i dezodoransi u spreju takođe mogu potaknuti alergiju pa prilikom kupovine obratite pažnju na deklaraciju i sadržaj.
Pratite vremensku prognozu i u doba dana kada je koncentracija polena visoka (obično rano ujutro i naveče) ili kada je vrijeme izrazito vlažno i vjetrovito, radije ostanite u zatvorenom prostoru. Prema nekim istraživanjima, vazduh u neadekvatno održavanim prostorijama može biti dva do pet puta više kontaminiran od onog vani i stoga je važno redovno i kvalitetno čišćenje unutrašnjeg prostora. Izbjegavajte mjesta na kojima je trava svježe pokošena jer košenje podiže zrnca polena i spore plijesni u vazduh.
Ograničite boravak kućnih ljubimaca na jednu do dvije prostorije u stanu i ne puštajte ih u spavaću sobu.
Konsultujte alergologa o proljećnim alergijama i to koji bi lijekovi eventualno mogli ublažiti simptome. Ne uzimajte lijekove na svoju ruku ili u većim količinama od one koju vam je ljekar propisao.
Izvor: Nezavisne
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.