Objavljeno: 18. 3. 2013 u 20:15h
Jabukovo sirće snižava povišeni krvni pritisak, pomaže kod bolesti grla, neurednog varenja, slabe cirkulacije i metabolizma, a čuva i vitku liniju.
Salate ne mogu da se zamisle bez sirćeta, a najbolje od svih je jabukovo, koje je istovremeno i izvanredan lijek. Stručnjaci smatraju da jabukovo sirće treba da postane dio svakodnevne ishrane.
Da bi ispoljilo svoju ljekovitost treba da se uzima svakodnevno, i to kao rastvor od dvije kašike sirćeta u mlakoj, prethodno prokuvanoj vodi u koju se dodaju i dvije kašike meda.
Ovako spremljen eliksir pomaže kod bolesti grla, neurednog varenja, slabe cirkulacije i metabolizma. Ali preporučuje se i kod bolesti srca, bubrega i krvnih sudova. Potvrđeno je da jabukovo sirće snižava povišeni krvni pritisak, a istovremeno čuva i vitku liniju.
Prelaskom na zdravu ishranu i redovnim konzumiranjem sirćeta čisti se organizam, a ispiranje grla nerazblaženim jabukovim sirćetom veoma je efikasno kod prvih simptoma prehlade.
Za svrab na koži preporučuje se trljanje razblaženim sirćetom, što, inače, prija i zdravoj koži. Ovakve kisele kupke daju koži mekoću, vlažnost i rumenilo. U vidu obloga jabukovo sirće primjenjuje se i kod proširenih vena.
U ishrani sportista i onih kojima je za posao ili rad veoma važne koncentracija i usredsređenost jabukovo sirće i njegova kombinacija sa medom, trebalo bi da zauzmu posebno mjesto.
Ovo se preporučuje jer je sirće prebogato kalijumom koji utiče na rad mišića i nerava, kao i u biohemijskim procesima na nivou ćelije. Stoga, ukoliko osjećate slabost, pospanost, grčeve i bolove u mišićima, a isključena je mogućnost da se radi o nekoj bolesti, najvjerovatnije vam nedostaje kalijum. Terapija sa sirćetom i medom vrlo brzo će to i pokazati.
Zavisno od zdravstvenih tegoba, jabukovo sirće može da se primjenjuje na različite načine:
Jabukovo sirće može da se spravlja i u domaćoj radinosti, a za kvalitetno sirće najbolje su neprskane jabuke, po mogućnosti divlje, a ako ih nema mogu i kultivisane.
Jabuke se dobro operu, odstrane peteljke, a zatim se zajedno sa sjemenkama usitne i samelju u mašini za meso. Nakon toga ta smjesa se stavlja u veći lonac ili kačicu.
Ukoliko jabuke nisu pustile dovoljno soka, na 10 kg jabuka dodaje se četvrt litra prokuvane i ohlađene vode. U tu količinu doda se još i 100 g šećera, sve se dobro izmiješa, posuda prekrije čistom, višestrukom gazom i ostavi na toplom mjestu ili suncu. Smjesa se povremeno kontroliše i miješa.
Sud treba držati na mjestu gdje temperatura ne pada ispod 18 ali i ne prelazi 25 stepeni. U ovakvim uslovima, vrijenje traje između 25 i 30 dana, a ukoliko ima sunca i kraće.
Kada se proces vrijenja završi, sirće se pažljivo procijedi, prvo kroz rjeđu, a zatim kroz gušću cjediljku, a na kraju kroz višeslojnu gazu da bi se dobila bistra tečnost. Potom se sipa u čiste, suve flaše. Ako je u pripremi urađeno sve kako treba boja sirćeta biće svijetložuta i bez taloga. Ovako dobijeno sirće čuva se na hladnom i mračnom mjestu, sa neograničenim rokom trajanja.
Izvor: Novosti
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.