Objavljeno: 29. 11. 2012 u 15:37h
Na osnovu najnovijih naučnih ispitivanja slobodno se može reći da je bijeli luk jedna od najljekovitijih biljaka.
Bijeli luk povoljno djeluje na kožu, organe za disanje, nerve, stomak, crijeva, krvne sudove i imuni sistem.
Bijeli luk (Allium sativum) smanjuje masti u krvi, spriječava sužavanje krvnih sudova (arteriosklerozu), snižava krvni pritisak.
Upotreba bijelog luka smanjuje razvoj kardiovaskularnih oboljenja, tako što smanjuje povišen holesterol, smanjuje povećan LDL-loš holesterol, smanjuje sljepljivanje krvnih ćelija i spriječava nastanak tromba. Utiče i na smanjenje dva druga markera kardiovaskularnih oboljenja, homocisteina i C-reaktivnog proteina.
Bijeli luk spriječava prehladu i koristi se u njenom liječenju, a njegova efikasnost kod prehlade je i naučno potvrđena.
Kako djeluje bijeli luk?
Bijeli luk povećava odbrambene sposobnosti organizma i pomaže organizmu da se izbori sa raznim izazivačima bolesti. Neka istraživanja sugerišu da bijeli luk ima i antikancerogeno djelovanje. Pokazuje i antiparazitsko djelovanje, ako se primenjuje u velikim količinama. Svjež bijeli luk sadrži alicin koji ima antibakterijsko, antivirusno i antifungalno svojstvo, tj. djeluje protiv bakterija virusa i gljivica. Bijeli luk je najpoznatiji po svom antibakterijskom (uništava bakterije), antihiperlipidemijskom (smanjuje nivo masti u krvi) i antitrombocitnom (spriječava nastanak tromba) djelovanju. Svjež bijeli luk se pokazao efikasnim u borbi protiv sojeva E.coli, meticilin rezistentnog Staph aureus, Salmonella enteritidis i Candida albicans u laboratorijskim uslovima.
Postoji nekoliko važnih sastojaka bijelog luka koji su identifikovani kao aktivne supstance, vjerovatno i neki drugi koji još nisu identifikovani. Neoštećena glavica bijelog luka sadrži komponentu aliin, koji je bez mirisa. Kada se bijeli luk rasječe, aliin dolazi u kontakt sa enzimom alinazom, pri čemu nastaje alicin, nestabilna, mirisna komponenta. Svjež luk sadrži najviše alicina, jedne od aktivnih komponenti, ali se on ne može potpuno usvojiti u organizam. Ekstrakt bijelog luka se sastoji i od drugih sumpornih jedinjenja, koja su rastvorljiva u vodi, kao što je S-alil cistein. Ova jedinjenja se bolje usvajaju u organizam, a smatraju se odgovornima za smanjenje masti u krvi i spriječavanje nastanka tromba. Brojna medicinska istraživanja potvrđuju efikasnost ekstrakta bijelog luka, kod povišenih masti u krvi, tromboza i drugih kardiovaskularnih oboljenja.
Kako konzumirati bijeli luk?
Da bi iskoristili ljekoviti potencijal bijelog luka, zgnječite ga ili ga sitno narežite. To pospješuje oslobađanje posebnih enzima, koji pretvaraju alliin u allicin – sastojak, koji je odgovoran za većinu ljekovitih svojstava bijelog luka.
Da bi se oslobodila maksimalna količina allicina, ostavite zgnječeni ili narezani bijeli luk na 5 minuta prije nego što ga pojedete ili skuvate.
U većem unosu ove namirnice mogu vam pomoći kapsule ili tablete češnjaka.
Bijeli luk se kao lijek koristi sirov ili kuvan, ali i kao dodatak jelima. Pored toga, sok od bijelog luka se upotrebljava za spravljanje tinktura ili za spravljanje premaza ili obloga.
Tinktura: Od bijelog luka se priprema tinktura i to na način da se jedna četvrtina glavice bijelog luka stavi u 250 grama 70%-tnog alkohola i ostavi da odstoji desetak dana. Nakon toga se luk izvadi iz tekućine i dobivenom tinkturom se masira korijen kose. Da bi se zaobišao neugodan miris, može se dodati malo lavande.
Obloge: Obloge od bijelog luka povoljno djeluju protiv čireva, otvorenih rana (posjekotina i ogrebotina), bradavica, gljivičnih infekcija kože i mnogih kožnih bolesti.
Bijeli luk, limun i med protiv starenja: Sitno samljeti 10 glavica bijelog luka pa dobro pomiješati sa 1 kg meda i sokom od 10 limuna. Nasuti u staklenu posudu, poklopiti i ostaviti da odstoji 8-10 dana. Nakon toga dva puta dnevno, prije obroka, uzimati po jednu kašiku mješavine. Ova mješavina bijelog luka, limuna i meda usporava proces starenja organizma.
U kojim slučajevima se ne smije koristiti bijeli luk?
Osobe koje imaju povećanu sklonost krvarenju ne treba da uzimaju velike količine bijelog luka. Za svaki slučaj ne konzumirajte bijeli luk par dana prije kirurških intervencija.
Koja neželjena djelovanja mogu da se jave pri primjeni bijelog luka?
U literaturi su opisani slučajevi pojave alergije na bijeli luk, stomačnih iritacija, žgaravice, muke… Miris koji karakterizira bijeli luk zadržava se dugo poslije konzumiranja luka a odaje se dahom i preko kože.
Sa kojim lijekovima istovremeno ne treba primjenjivati bijeli luk?
Kod istovremene upotrebe bijelog luka sa izoniazidom, nekim antiviroticima, oralnim kontraceptivima može doći smanjenja koncentracije ovih lijekova u plazmi. Bijeli luk djeluje antikoagulantno, pa kod istovremene primjene sa velikim dozama antikoagulanasa može dovesti do krvarenja.
Neutralizacija mirisa bijelog luka
Bijeli luk sadrži mnoge vitamine i minerale i zato je veoma koristan, ali miris se zadržava više sati, čak i dana nakon upotrebe. Osvježenje daha postiže dejstvom vode i masnoća na sluzokožu usta. Najbolje je zalogaj bijelog luka zaliti mlijekom. Pokazalo se da što je mlijeko masnije to je jači efekat. Neutralizaciji mirisa bijelog luka doprinose i druge namirnice kao što su gljive, bosiljak, peršun, nana i cimet. Djeluju i žvakaće gume.
Neugodnog mirisa bijelog luka sa ruku brzo ćete se riješiti tako da ih istrljate kriškom limuna.
S obzirom da je zima pred vratima, ne zaboravite – svakodnevna konzumacija 3-4 režnja bijelog luka čuva vaše zdravlje od svih bolesti!
Izvor: lijek blogspot