Objavljeno: 22. 2. 2014 u 15:25h
Kupujete polovnjaka koji izgleda lijepo i očuvano, ali da li ste sigurni da automobil nije pretrpio oštećenja? Uz pomoć ovih savjeta doskočićete prevarantu.
Došlo je vrijeme za kupovinu polovnog automobila. Ali, šta je danas dobra kupovina? Mnoge stvari su važne pri odabiru novog ljubimca, ali osnovne su dvije: da nije vraćena kilometraža na vozilu i da automobil nije učestvovao u saobraćajnoj nesreći.
Složićete se, u BiH su na velikom broju polovnjaka rađene mahinacije sa kilometražom, a gomila polovnjaka koji su kod nas u ponudi je udarana i loše popravljena. Uostalom, kako i ne bi kada po važećim propisima to i ne predstavlja krivično djelo, a gotovo niko za to nije kažnjen u BiH. Ipak, postoje načini da se utvrdi da li je kilometraža umanjena. Takvu uslugu nudi, na primjer, Auto-moto savez, a provjeru možete obaviti u ovlašćenom servisu, preko servisne knjižice ili kontaktiranjem prethodnih vlasnika.
Ovog puta savjetujemo kako da ustanovite da li je na automobilu bilo oštećenja od sudara čak i ako se neko dobro potrudio da ih sakrije.
Volan ne stoji pravilno, nešto nije u redu. Možda je prethodni vlasnik brzo prešao preko rupe ili ivičnjaka, a možda je učestvovao u saobraćajnoj nezgodi. U svakom slučaju provjerite trap.
Na bočnim prozorima, često i na prednjem vjetrobranskom staklu ispisani su podaci o godištu vozila i proizvođaču. Ukoliko na svim staklima podaci nisu isti, znači da je automobil udaren pa je rađena zamjena.
Parkirajte automobil tako da mogu da se uoče linije na farbi. Zahvaljujući ovim linijama lakše možete pronaći eventualna udubljenja nastala u limariji.
Broj šasije se često falsifikuje, to svi znamo. Kupac-amater će teško primijetiti da li su brojevi prekucani pa provjeru treba povjeriti profesionalcu. Dakle, dobro otvorite oči.
Da li su branici bili udareni i kako da znate da li je možda mijenjana hauba? Pogledajte da li su spojevi i zazori na svim dijelovima karoserije jednaki. Na našoj slici vidi se da nije ništa rađeno.
Obratite pažnju na mjesta gdje se farovi spajaju sa karoserijom i da li ima malih razmaka među spojevima. To takođe može da sugeriše da je bilo intervencija na donjem dijelu automobila.
Ne zaboravite da probate kako funkcionišu vrata na automobilu. Ukoliko se zatvaraju samo kada jače zamahnete, odnosno ako se čuje prasak, nešto nije u redu. Možda su šarke i ram savijeni u nekom sudaru.
Ima il tragova zavarivanja ili da su mijenjane bočne stranice ukoliko je došlo do jačeg sudara sa nekim vozilom? Na našem primjerku, nema sumnje, sve je original.
Za neka oštećenja potrebno je farbanje u nadi da potencijalni kupac neće primijetiti razliku. Po pravilu, debljina sloja bi trebalo da iznosi između 0.1 i 0.2 milimetra. Ukoliko je sloj deblji, automobil je po svemu sudeći prefarban.
Ponekad se tragovi nezgode kriju kod točkova ili iza poklopca. Zato je u ovim slučajevima baterijska lampa odličan asistent. U principu, najvažnije je da automobil koji vam je zanimljiv ne gledate po mraku ili po kiši.
Izvor: Magazin.ba / mojauto.rs
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.