Objavljeno: 22. 12. 2012 u 11:17h
Rukometni savez Republike Srpske nastao je 27. septembra 1992. i mi smo bili prvi strukovni savez u RS koji je pokrenuo svoju ligu.
Ovo je na svečanosti povodom 20 godina postojanja i rada Rukometnog saveza Republike Srpske, u četvrtak u banjalučkom Banskom dvoru izjavio njegov prvi predsjednik Dušan Popović.
Davno je to bilo, ali kao da je bilo juče. Poslije formiranja Fudbalskog saveza RS, tadašnji ministar Ljubomir Zuković je izdao dekret da se krene u formiranje strukovnih sportskih saveza. Mi smo to shvatili ozbiljno i brzo je formiran Inicijativni odbor koji je pristupio pripremi osnivačke skupštine a ubrzo je i formiran Rukometni savez. Prvi smo organizovali prvo ligaško takmičenje. Ponosni smo na sve što je rukometni sport uradio u minule dvije decenije – kazao je Popović.
Napomenuo je da je prvi Kup Republike Srpske za žene održan u Milićima 1993. godine.
Na njemu su učestvovala četiri kluba, Kozarska Dubica, “Mira” iz Prijedora, Mladost iz Banjaluke i domaćin Milići. Dvorana u kojoj se igralo bila je svega 600 metara od linije ratnih dejstava, a na utakmicama je bilo više od 2.000 gledalaca. Eto, to je jedan vrlo upečatljiv pokazatelj koliki je inat vladao narodom u teškim trenucima – kazao je Popović.
Predsjednik Rukometnog saveza Srbije Velimir Marjanović čestitao je 20. rođendan RS RS.
Pre šest godina na otvaranju hale u Novom Gradu rekao sam da reprezentacije Srbije i Srpske ne igraju jedna protiv druge već jedna sa drugom. Danas je došlo vreme da gledamo napred. Zajednički smo se borili da dobijemo dva jaka takmičenja i zajedno smo stvorili reprezentacije našeg naroda koje su osvojile drugo i četvrto mesto. To nema nijedan narod u Evropi. Zajednička nam je i budućnost – kazao je Marjanović.
Priznanja
Na svečanosti su dodijeljena i priznanja zaslužnim pojedincima koji su doprinijeli radu i razvoju RS.
Priznanja su dobili: Dušan Popović, Petar Milanović, Tihomir Gligorić, Dušan Vrhovac, Goran Stojić, dr Vesna Katić, Čedomir Đukić, Pero Andrić, Uglješa Stojčević, Jovo Kerkez, Zoran Basrak. Posthumno su nagrađeni Momir Golić, Miodrag Rađa, Petar Perović i Đorđe Lavrnić.
Priznanja su trebali da dobiju zlatni olimpijci Milorad Karalić, Zdravko Rađenović i Zlatan Arnautović koji nisu prisustvovali Skupštini, baš kao i dugogodišnji rukometni radnik Nenad Knežević. Kako smo nezvanično saznali, Vojislav Rađa je odbio da primi priznanja i za sebe i za pokojnog oca bivšeg predsjednika RS RS Miodraga Rađu.
Izvor: Glas