Objavljeno: 17. 7. 2013 u 15:59h
Land Art laboratorijum “Ars Kozara” održaće se od 17. do 25. avgusta na lokalitetu Glavuša – Mrakovica, na Kozari.
Na međunarodnom konkursu “Art in Nature Laboratory Ars Kozara” je pristiglo 35 projekata, od 38 autora iz BiH, Srbije, Hrvatske, Crne Gore, Slovenije, Njemačke i Francuske.
Žiri u sastavu: Miodrag Manojlović, predsjednik, Mladen Miljanović i Dajan Špirić, članovi, odlučio je da izabere sljedeće projekte za ovogodišnje učešće:
1. “Kretanje”, Goran Čupić
2. “Wildlife Concert”, Kristina Drašković Bočkov, Sergej Bočkov
3. “Kozaračka sekcija”, Tamara Đorđević, Bojana Tamindžija, Dušan Marinković
4. “X’mas Tree”, Miodrag Jović
5. “Everywhere and Nowhere”, Sanja Tomašević
6. “Mirko i Slavko – ilegalne emocije”, Vladimir Bjeličić
7. “Nomad Art”, Danijela Cvjetan
8. “Pacov”, Miloš Vučićević
Ars Kozara
Prostor i materijali kojima se umjetnici laboratorija na Kozari služe tek prividno su fizički. Bačena plastična kesa u fizičkom ambijentu Kozare ukazuje prije svega na plastični nered u mentalnom pejzažu njenih posjetilaca te stvarno polje djelovanja umjetnika u prirodi jeste upravo takav jedan mentalni pejzaž.
“Ars Kozara” kao platforma unapređuje sam prirodni prostor, ali i lični umjetnikov prostor u svim njegovim manifestacijam, jer u kontekstu prirodnog okruženja radovi „traju“ mnogo kraće, vraćajući se izvorima iz kojih su nastali, dok kroz cjelokupni proces, stečeno umjetnikovo iskustvo nema jasno definisane granice trajanja.
Učesnici se stimulišu da pristupe Kozari ne kao pukom mjestu djelovanja, već kao određenom problemu, koji je i vizuelni i jezički i ekološki i politički i istorijski i turistički i njihov na kraju krajeva. To podrazumjeva istraživanje mjesta kroz sve navedene kategorije te konkretno reagovanje koje bi trebalo da je mjestu shodno (site-specific), a ne unaprijed formirano i uvezeno.
Umjetnost postaje živa, postaje biološka i dijelom se inkorporira u prirodni ciklus života i smrti. Ovaj okus skorog nestajanja dariva radove nekim gotovo magičnim i poetskim osjećajem. Posjetilac kao da se nalazi u začaranoj šumi kroz koju se korača u tišini i posmatra neka vrsta galerije umjetnosti na otvorenom napravljena samo od drveta i zemlje planine Kozare.
N.V./Banjaluka.com
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.