Uglješa Kesić, pjesnik iz Banjaluke: Odrastanje bez mobilnih telefona bilo je bajka

Objavljeno: 8. 5. 2025 u 09:51h

Uglješa Kesić, pjesnik iz Banjaluke, nakon dvije zbirke poezije za odrasle “Zažmiri” (2018) i “Noć kada su palili knjige” (2020), te knjige pjesama za djecu “Vilenjak Jan” (2023), ovih dana, u izdanju banjalučkog “Art printa”, objavio je i svoju drugu knjigu za djecu i ukupno četvrto djelo pod nazivom “Najbolje je biti dijete”.

“Moja četvrta zbirka ponovo je namijenjena djeci, jer su oni ti koji drže ključeve svojih budućnosti u svojim malenim rukicama, a čuvaju zvijezde sanjalice okicama… …Sve ove pjesme su namijenjene onim našim najslađim, najmedenijim okama koje će šarati po njima i koje će kroz igru i ilustracije učiti kako da pravilno i lijepo rastu i da se formiraju u neke velike mame i tate koji će svoju djecu iste stvari učiti, kao i mi njih sada. Jednom su me pitali zašto sam napisao zbirku dječjih pjesama. Odgovor se nalazi u sljedećem: tačno je, u današnje vrijeme se izgubilo ono lijepo i nježno što je krasilo moju generaciju i mene, ali ja ću bar na tren da pokušam da vratim “ono naše”, što još imamo – mada je to negdje uspavano u nama i čeka pravi trenutak da opet izađe i zasija”, zapisao je Kesić u predgovoru knjige, povodom koje i o kojoj je govorio za “Nezavisne novine”.

NN: U predgovoru nove knjige pišete da “mnogi smatraju da bavljenje poezijom predstavlja donkihotovski posao, jer većina smatra da će monitor ili displej jednostavno da izbrišu pisanu riječ”. Ipak, da li monitori, displeji i internet čine nešto i korisno za poeziju u smislu da postaje dostupnija mladim ljudima?

KESIĆ: Jeste, napisao sam da je to, najblaže rečeno, uzaludan posao upravo zbog razvoja tehnike koja, pored dosta negativnih stvari, ima i pozitivnu stvar što se tiče poezije koja se manifestuje na taj način da su pojedine knjige dostupne u PDF formatu. Dakle, ako već roditelji dozvoljavaju djeci da posjeduju mobilni telefon, treba da ih upute kako se telefon koristi i koje su njegove mogućnosti. Znači, pored društvenih mreža i video-igrica, roditelji treba da pokažu djeci da postoji i poezija koja je dostupna djeci na internetu.

NN: Koliko mislite da se djetinjstvo razlikuje danas u odnosu na vrijeme kada ste Vi odrastali?

KESIĆ: Moje djetinjstvo i djetinjstvo moje generacije se jako razlikuje u odnosu na djetinjstvo današnje generacije. Djetinjstvo moje generacije bilo je čarobno, jer mi smo odrastali u vremenu kada su se neke druge vrijednosti cijenile i poštovale. Rasti u vremenu gdje nije bilo mobilnih telefona i društvenih mreža je bilo bajka.

NN: Ko su junaci Vaših pjesama za djecu?

KESIĆ: Junaci mojih pjesama za djecu su sama djeca, jer pisati za djecu predstavlja nešto najljepše za svakog pjesnika. Davno sam rekao da, ako prilikom pisanja pjesama za djecu barem jednom djetetu nacrtam osmijeh, onda za sebe mogu da kažem da sam uspio.

NN: Koja je, po Vašem mišljenju, draž pisanja za djecu u odnosu na pisanje za odrasle?

KESIĆ: Pisati za djecu je nešto najljepše na svijetu, zato što su djeca najsenzibilnija i nema kod njih laži i prevare, jer djeca, kada te zavole, onda si voljen zauvijek.

NN: Koliko je važna edukativna nota u pisanju za djecu?

KESIĆ: U ovom svijetu jako je važno da se vidi ta edukativna nota u pisanju, jer djeca u najranijem djetinjstvu upijaju sve sadržaje.

NN: Član ste nekoliko udruženja književnika. Kakva je uloga tih udruženja u poboljšanju književnika i književnosti u društvu?

KESIĆ: Tačno je to da sam član Udruženja književnika Republike Srpske i Društva književnika BiH i trudimo se na sve moguće načine da vratimo književnost na pijedestal, gdje i pripada.

NN: Skoro ste gostovali u Sarajevu na “Književnom korneru”. Kakvi su utisci?

KESIĆ: Da, gostovao sam u Sarajevu i ovim putem bih želio da zahvalim ekipi “Književnog kornera” gospodinu Elvisu Ljajiću i Goranu Vrhuncu na fantastičnom prijemu i maestralno odrađenom podcastu. Jedan divan događaj koji mi je dao snage za dalje, jer ako te cijene u drugom gradu, a ne u samo tvom, onda je to znak da tvoja poezija živi.

NN: Kad možemo očekivati prezentaciju Vašeg književnog djela i promociju knjige u Banjaluci?

KESIĆ: Promocija bi trebalo da bude početkom juna u Banjaluci.

NN: Nakon dvije knjige za odrasle i dvije za djecu, šta možemo sljedeće očekivati od Vas?

KESIĆ: Da, ovo je moja četvrta knjiga i sada moram da vam kažem da će sljedeća moja knjige da bude istorijska, na kojoj radim već pet godina.

Izvor: Nezavisne

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/kultura/ugljesa-kesic-pjesnik-iz-banjaluke-odrastanje-bez-mobilnih-telefona-bilo-je-bajka/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)