Objavljeno: 24. 7. 2025 u 17:37h
U Osnovnom sudu u Banaluci danas su iznesene završne riječi u postupku protiv dispečerke Hitne pomoći Dragice A., optužene da 29. septembra 2020. nije uputila mobilni tim na hitan poziv, zbog čega je 29-godišnji Srđan Cvijić preminuo zbog posljedica astmatičnog napada.
Na ročištu su danas prezentovani i podaci Doma zdravlja o aktivnostima u kritičnom periodu. Te noći, od 19 časova 28. septembra do 1 čas iza ponoći, pregledano je 47 pacijenata, a obavljeno je sedam kućnih posjeta. Time je dokazni postupak zvanično zaključen.
U završnoj riječi, tužilac Dalibor Vrećo izjavio je da su tokom postupka jasno dokazali da je optužena počinila krivično djelo koje joj se stavlja na teret – nesavjesno pružanje ljekarske pomoći.
“Optužena je svjesno odbila da uputi mobilni tim na hitnu intervenciju, iako je brat Nemanja Cvijić prijavio da Srđan ima jak napad astme, da ne može da diše i da mu lijek ne pomaže. Umjesto da reaguje, rekla mu je da pozove taksi ili pronađe nekog drugog da ga doveze”, rekao je tužilac.
Dodao je da je pravilnikom o trijaži jasno propisano da se, u slučaju kada pacijent ima otežano disanje, odmah šalje medicinski tim. Prema podacima iz sistema, te večeri su bila dostupna najmanje dva vozila, ali su ostala neiskorištena.
“Srđan Cvijić se nalazio u stanju neposredne opasnosti po život. Umjesto da mu se pruži pomoć, ostavljen je bez nje. Rezultat je bio tragičan. Ovo nije samo profesionalni, već i ljudski propust”, zaključio je tužilac i zatražio sankciju „specijalne prevencije“, kako se slični slučajevi ne bi ponavljali.
Punomoćnik porodice Cvijić, advokat Sergej Pucar, izjavio je da je optužena postupila neprofesionalno i neodgovorno, te da se mora poslati jasna poruka da takvo ponašanje nije prihvatljivo.
“Srđanu nije data ni šansa da preživi. Izgubljen je mlad čovjek ispred koga je bio život, a poziv Hitnoj pomoći nije bio konsultacija, već vapaj za pomoć”, rekao je Pucar.
Dodao je i da je porodici nanesena velika duševna bol i zatražio naknadu štete u okviru imovinsko-pravnog zahtjeva.
Sudu se emotivno obratila i majka pokojnog Srđana, Sanda Cvijić, koja je kazala da porodica nikada neće saznati da li bi ishod bio drugačiji da je pomoć stigla na vrijeme.
“Od malena djecu učimo osnovnim brojevima koji spašavaju život, koga da zovu. Pozvali smo broj koji bi trebalo da spašava živote, ali se niko nije odazvao. Nismo mogli ni obdukciju da uradimo. Ostali smo bez odgovora, a još teže je što nam se niko iz Doma zdravlja ili UKC-a nikada nije obratio, čak ni da izrazi saučešće”, rekla je Cvijić i poručila da se nada da Srđanova smrt neće biti uzaludna i da će pomoći da se slične situacije spriječe.
Dodala je da su joj se javili brojni građani koji su prošli kroz slične situacije, i da se nada da će slučaj njenog sina doprinijeti da se ovakvi propusti više ne događaju.
Branilac optužene, advokat Aleksandar Jokić, istakao je da optužnica nije zasnovana na pravnim činjenicama, već na emocijama.
“Moja branjenica nije odbila pomoć, već je uputila medicinski savjet. Smrtna posljedica joj se ne stavlja na teret. Ona nije znala sve okolnosti jer je informacije imala samo iz kratkog telefonskog razgovora”, rekao je Jokić.
Dodao je i da je muška osoba ranije primila poziv i uzela podatke, a da se tim segmentom niko u postupku nije bavio.
“Moja branjenica je žrtveno jagnje”, naveo je on.
Ocijenio je da je imovinsko-pravni zahtjev neosnovan i da se protiv Dragice A. vodi proces pod pritiskom javnosti.
Na kraju suđenja, sudu se obratila i optužena Dragica Antonić. U kratkoj izjavi kazala je da se ne osjeća krivom.
“Ja sam kolateralna šteta sistema. Posljednja karika na kojoj su se slomile sve greške. Preuzela sam slušalicu od kolege, postupila kako sam mislila da treba. Pružila sam pomoć, iako nisam kvalifikovani dispečer. Izvinjavam se porodici, ali nisam kriva. Da mogu, mijenjala bih život za život njihovog sina”, izjavila je Antonić.
Presuda u ovom slučaju biće izrečena u ponedjeljak, 28. jula u 13 časova.
Podsjećamo, prema optužnici, podignutoj 17. oktobra 2022. godine, Dragica A. se tereti da je 29. septembra 2020. godine odbila da uputi mobilni tim Hitne pomoći, uprkos pozivu Nemanje Cvijića koji je prijavio da njegov brat Srđan ima ozbiljan napad astme, ne može da hoda niti diše, i da mu lijek ne pomaže. Srđan Cvijić je te noći taksijem dovezen u Službu hitne pomoći bez znakova života. Smrt je konstatovana u 1:25 časova na UKC-u Republike Srpske.
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.