Objavljeno: 7. 10. 2020 u 14:08h
Banjaluka.com /Autor: Marija Gajić
Aleja velikana i zaslužnih građana na Gradskom groblju postoji već pet godina, ali još uvijek ni jedan građanin u njoj nije sahranjen.
Razlog je Pravilnik o uslovima koji se moraju ispuniti da bi neko tu bio sahranjen, koji još uvijek nije donesen.
Željko Grbić, direktor Gradskog groblja, kazao je da se na izradi pravilnika i dalje radi.
“Mi istražujemo okruženje kako bi vidjeli ima li neko uređen pravilnik uređen na način na koji bi bio izrađen kod nas. Aleja velikana se odnosi na cijelu RS, dok se Aleja zaslužnih građana odnosi samo na Banjaluku i u okruženju smo našli da Beograd ima Aleju velikana, međutim, u Skupštini Beograda smo kontaktirali nekoliko osoba i oni nisu mogli da nam predoče svoj pravilnik na uvid”, naveo je Grbić.
Kako kaže on, suština je u tome da u Beogradu gradonačelnik ili Skupština grada ili neko tijelo koje imenuje Skupština, odlučuje o tome ko se u Aleji može sahraniti.
Grbić ističe da najviše poteškoća prilikom izrade pravilnika imaju u određivanju ko je velikan, a ko nije.
“Dalje, problem je i odrediti kakva prava ima porodica, a mi ako u ljudska prava ulazimo, znamo da su osnovna prava porodice da želi da se sahrani tu i da li se može i supružnik tu sahraniti ili ne. To je komplikovano i sročiti u prijedlog i reći, eto mi smo dali prijedlog i mislimo da je to korektno. Ali šta god se krene raditi, naiđemo na prepreku ljudska prava porodice i vrlo je to nezgodno definisati u jednom pravilniku”, objasnio je Grbić.
Prema njegovim riječima i dalje se traži najbolje rješenje za pravilnik uzimajući u obzir ljudska prava i prava porodica.
“Ne želimo “istrčati” sa nečim što bi naišlo na osudu. Uglavnom, traži se najbolji model za početni radni materijal, da bi se onda počelo sa izradom i kako bi se svi nadležni oglasili o pravilniku”, naveo je Grbić.
Petar Bilčar, načelnik Odjeljenja za komunalne poslove kaže da su predstavnici Gradskog groblja na sastanku sa njima rekli da će oni poslati prijedlog o pravilniku.
“Logičnije je da oni daju prijedlog kako oni misle da se uredi pravilnik nego da mi uređujemo kako ili da predlažemo”, kazao je Bilčar.
Odbornik DEMOS-a u Skupštini grada Banjaluka, Boran Bosančić, kaže da je Banjaluci neophodan Pravilnik o Aleji velikana po uzoru na Beograd.
“Vjerujem da se to može očekivati već sljedeće godine. Imali smo situaciju da Jadranka Stojaković i Marijan Beneš, zaslužuju mjesto u Aleji velikana i kad imamo već izgrađenu takvu vrstu objekta dobro bi bilo da imamo i Pravilnik koji to reguliše i da svi koji to zaslužuju počivaju u njoj. Iako mi je jasno da to nije jednostavno jer otvara određena pitanja”, naglašava Bosančić.
Aleja velikana zauzima poseban dio prostora u Centralnom gradskom groblju u Vrbanji, a ima 247 grobnih mjesta. Aleja postoji od 2015. godine, kada je ovo groblje i izgrađeno.
U alejama velikana obično počivaju osobe koje su dale veliki značaj nacionalno, kulturno, politički ili na neki sličan način nekom gradu.
Banjaluka.com / Autor: Marija Gajić
Nema komentara
Prikaži komentare