Ulice kao crne tačke

Objavljeno: 7. 4. 2015 u 21:09h

Tri najopasnije ulice u gradu u protekloj godini, prema broju saobraćajnih nezgoda, su Kralja Petra I Karađorđevića (79), Aleja svetog Save (40) i Jovana Dučića (32).

Evidentno je da su najpogubniji saobraćajni punktovi mahom rasprostranjeni duž aleja i širokih ulica, gdje se uglavnom strada zbog nepoštivanja saobraćajne signalizacije, oduzimanja prava prvenstva prolaza te velike opterećenosti saobraćajnice.

RASKRNICE I GUŽVA

Saobraćajni stručnjaci kažu da sve tri ulice imaju problematične raskrsnice, ali i da su, pritom, opterećene velikim brojem vozila.

“U Ulici kralja Petra I Karađorđevića imamo jednu konfliktnu situaciju – vozači iz Ulice olimpijskih pobjednika koji skreću lijevo u ovu ulicu obično dopunsku zelenu strelicu poistovjećuju s obaveznim zelenim i prvenstvom prolaza. U drugom dijelu ove ulice, kod Narodnog pozorišta, je velika koncentracija vozila i obično zbog nervoze i nesavjesnosti vozača dolazi do saobraćajnih nezgoda”, kazao je Milenko Jaćimović, predsjednik Udruženja za unapređenje bezbjednosti saobraćaja Banjaluka.

Što se tiče druge dvije ulice na ovoj neslavnoj listi, navodi da se, kada je u pitanju Aleja svetog Save, radi o najopterećenijoj ulici u gradu, poslije zapadnog tranzita, a u Ulici Jovana Dučića, ističe se, autobuska stanica na parkingu “Medicinske elektronike” pravi najveći problem.

“Kada je u pitanju Ulica Jovana Dučića, glavni uzrok je nepoštivanje prvenstva prolaza i saobraćajnih znakova, ali ono što je važno je da svi problemi kreću od trenutka uspostavljanja autobuskog terminala. To je ogromna greška bila! Od kada je stanica tu u funkciji, pet puta se u toku godine povećao broj saobraćajnih nezgoda”, ističe Jaćimović i dodaje da Alejom svetog Save u kratkom vremenskom intervalu, pogotovo u špicu, prođe ogroman broj vozila, tako da ni svjetlosni znaci ne mogu bezbjedno regulisati saobraćaj.

I Marko Ognjenović, dugogodišnji vozač i mještanin naselja Nova varoš, smatra da je od samog starta ogromna greška bila postavljanje autobuske stanice kod “Medicinske elektronike”.

“Kada autobusi krenu s isparkiravanje nastaje pravi mali haos. Ulica je već dovoljno uska, tako da se, u tim trenucima, napravi ogromna kolona auta, bez obzira na to šta semafor pokazuje. Takođe, veliki problem prave i sve veći broj onih koji ‘divljaju’ na ulicama, jer koriste to što je Ulica Jovana Dučića ravna i bez skretanja pa se tu razvijaju ogromne brzine. Tačno me nekad strah kada sa sporednih treba da se uključim na glavnu ulicu”, ispričao je on.

DETALJNE ANALIZE

Ovi problemi moraju se rješavati sistemski i tek nakon detaljnih analiza, smatra Milija Radović, direktor Agencije za bezbjednost saobraćaja RS.

“Ministarstvo saobraćaja i veza RS donijelo je Pravilnik o identifikaciji i sanaciji opasnih mjesta, u kojem stoji da, ako se u protekle tri godine događa po šest saobraćajnih nezgoda u kojima je došlo do posljedica po zdravlje ljudi, onda je to opasno mjesto. Na takvim mjestima, prema Pravilniku, treba da se postave dopunske table te da se izvrši pregled puta s aspekta bezbjednosti”, rekao je Radović.

Kako kaže, to bi značilo utvrđivanje zašto je baš taj put opasan i zašto se saobraćajne nezgode događaju u tolikom broju.

“Da li je signalizacija možda loša, treba izmjeriti brzine u tim ulicama i na prilazu raskrsnici, takođe, vidjeti da li se zloupotrebljava trepćuće žuto i uslovno zeleno svjetlo, uraditi detaljne analize koji tipovi saobraćajnih nezgoda se događaju i izvući zaključke i rješavati problem”, naveo je on.

Slovo pravilnika o opasnom mjestu
Ako se u tri uzastopne godine događa po šest saobraćajnih nezgoda u kojima je došlo do posljedica po zdravlje ljudi, onda je to opasno mjesto.

Izvor: Nezavisne

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/drustvo/ulice-kao-crne-tacke/||claudebot