Objavljeno: 25. 5. 2023 u 13:02h
Rezultati studije ulaganja u djecu, koju je UNICEF BiH, uz podršku Zajedničkog SDG fonda i zajedno sa timom UN-a u Bosni i Hercegovini, provodio u posljednjih petnaest mjeseci, predstvaljeni su danas u Banjaluci.
Govoreći o analizi troškova i koristi ulaganja u rani rast i razvoj djece u Republici Srpskoj, predstavnik UNICEF-a u BiH dr Rownak Khan navela je da je fokus stavljen na rani razvoj djece i na to kako ulaganje može doprinijeti razvoju zdravlja, zdrave ishrane i socijalne zaštite.
“Često se o ulaganju u djecu razmišlja kao o trošku. Međutim, ovo je relevantna investicija. Morate ulagati u buduće generacije. Ukoliko uložite jednu marku pretpostavka je da će povrat biti sedam maraka. Ovo nije samo ulaganje u djecu, ovo je ulaganje u budućnost i prilika za žene da se uključe u tržište rada”, rekla je Khan.
Stručnjak za socijalne politike Regionalne kancelarije UNICEF-a za Evropu i Centralnu Aziju Alberto Mussati izrazio je zadovoljstvo urađenom analizom i dodao da je posebna pažnja usmjerena ka ranjivim kategorijama djece.
“Kada vlasti i relevantne institucije budu razmišljali o alociranju i dotiranju različitih budžetskih sredstava, mislim da bi trebalo uzeti ove statističke informacije i brojke koje smo predstavili”, rekao je Mussati.
Tri studije ulaganja u rani razvoj djece (RRD), provedene su na nivou tri administrativne jedinice: Federacija Bosne i Hercegovine (FBiH), Republike Srpske (RS) i Brčko Distrikta (BD). Svaki izvještaj pokriva tri sektora ključna za RRD – zdravstvo i ishranu, obrazovanje i socijalnu zaštitu. Studije ulaganja su dopunjene sa dvije detaljne studije izvodljivosti koje se fokusiraju na povećanje obuhvata obrazovanja u ranom djetinjstvu na lokalnom nivou.
BiH je suočena sa ubrzanim starenjem i smanjenjem stanovništva, što predstavlja zajedničku prijetnju ekonomskom i društvenom razvoju. Tokom proteklih petnaest godina, postignut je napredak u pravcu povoljnog političkog okruženja za RRD.
Studije ulaganja u djecu zasnovane su na nizu analiza troškova i koristi, te troškova neaktivnosti usluga za djecu od 0 do 6 godina u svakom od tri sektora.
Nalazi su upečatljivi i jedinstveni, te predstavljaju vrlo uvjerljiv argument za ulaganje u socijalne usluge za djecu. Očekuje se da će projektovane socio-ekonomske koristi od povećanja intervencija u BiH daleko nadmašiti troškove u svim analiziranim administrativnim jedinicama, sektorima i scenarijima. S druge strane, neuspjeh ulaganja u djecu je rizik koji podriva druge investicije: bez dobro obrazovane, zdrave i produktivne radne snage, ekonomski razvoj će biti usporen. U kontekstu hitnih demografskih izazova, poticaj Republici Srpskoj da poveća investicije za svoju djecu sada je važniji nego ikad.
U brojkama, to izgleda ovako:
Predviđeno je da povećanje osnovnih zdravstvenih i nutricionističkih usluga spriječi dodatnih 4 smrtnih slučajeva djece svake godine u Republici Srpskoj, dajući svakom djetetu (i njegovoj porodici) priliku da odraste i ostvari svoj puni potencijal.
Svaka KM uložena u rani rast i razoj djece, donijeće do 4 KM društveno-ekonomske koristi Republici Srpskoj u periodu od trideset godina. Troškovi nečinjenja mogli bi dostići do 103 miliona KM.
Ulaganja u predškolski odgoj imaju snažan, pozitivan povrat: za svaku uloženu 1 KM, Republici Srpskoj bi se vratilo 6,7 KM.
Sažetak studije https://shar.es/afFnQK
Banjaluka.com
Nema komentara
Prikaži komentare