Objavljeno: 25. 6. 2025 u 15:42h
Prijedlog o povećanju cijene vode za domaćinstva i privredu u Banjaluci izazvao je oštru raspravu tokom jučerašnje sjednice Skupštine grada.
Ipak, na kraju sjednice, prijedlog o poskupljenju nije dobio podršku odbornika, te cijena za sada ostaje ista.
O ovoj temi danas smo razgovarali sa građanima Banjaluke, koji imaju podijeljenja mišljenja. Većina njih smatra da cijena vode treba da ostane ista, drugi pak navode da se voda nekontrolisano troši i da iz tog razloga treba da dođe do poskupljenja.
Ima i onih koji navode da poskupljenje vode neće riješiti probleme u “Vodovodu”.
Pogledajte video snimak.
Prema dostavljenom prijedlogu, cijena za individualne potrošače trebalo je da poraste sa sadašnjih 1,10 na 1,40 KM, dok je za privredu i malu privredu predloženo da iznos bude povećan sa 2,49 na 2,62 KM.
Iz banjalučkog “Vodovod” istakli su da je povećanje cijene nužno kako bi ovo komunalno preduzeće opstalo i nastavilo da funkcioniše.
“Sve okolne opštine i gradovi imaju veću cijenu vode nego što je to slučaj u Banjaluci. Bez ovog povećanja, Vodovod neće moći da pokrije troškove i nastavi da radi”, rekao je direktor banjalučkog “Vodovoda” Radovan Majkić.
Takođe, dodao je da su troškovi sve veći.
“Naši troškovi su sve veći. I to zbog povećanja plata radnika, odnosno povećanja minimalca, zatim skuplje struje, povećanje cijena održavanja. Ako se ne usvoji odluka o povećanju cijene, doći ćemo u problem vodosnabdijevanja. Naše obaveze prema dobavljačima veće su od 5 miliona maraka, a ako se usvoji odluka dobili bismo skoro 8 miliona”, navodi Majkić.
Ovaj prijedlog podržali su predstavnici gradske administracije, a gradski menadžer Mirna Savić-Banjac tim povodom je poručila da je korekcija cijene vode potrebna zbog drugih poskupljenja.
“Ukoliko uzmemo u obzir da su, usljed donošenja zakonskih propisa na republičkom nivou o rastu minimalne plate samo iznosi za plate povećani za dva miliona KM, troškovi za električnu energiju povećani su za iznos od 400.000 KM, a troškovi održavanja veći su za 600.000 KM, nelogično je da cijena vode ostane ista. Osim toga Banjaluka kao fabrika vode ima manju cijenu vode nego sve lokalne zajednice kojima tu vodu isporučuje”, rekla je Savić-Banjac.
Nebojša Drinić, šef Kluba odbornika PDP, tokom jučerašnje sjednice rekao je da je neophodno povećanje cijene vode u Banjaluci da bi sistem funkcionisao i za Banjalučane i za sve građane koji zavise od banjalučkog “Vodovoda”.
“Zahtjev za korekciju cijene vode u Banjaluci je posljedica situacija na koje ova gradska administracija nije mogla da utiče – povećanje poreza i doprinosa, poskupljenje električne energije čak tri puta za dvije godine, što je dovelo do povećanja troškova “Vodovoda”, istakao je Drinić.
Takođe, dodao je da je svako poskupljenje težak i osjetljiv momenat za građane, ali da to nije ničiji hir da bi se opteretio narod, nego je potreba da se održi vodosnabdijevanje, da se urade nove vodovodne i kanalizacione mreže i bude maksimalno na usluzi građanima.
Osim toga, podsjetio je da Banjaluka proizvodi vodu i za Laktaše i Čelinac i Ribnik i dio Prijedora, te da nosi odgovornost i za te lokalne zajednice.
Odbornici skupštinske većine predvođene SNSD-om tvrde da je stanje u “Vodovodu” loše, jer je na naplatu došlo prekomjerno stranačko zapošljavanje i besplatni priključci na vodovodnu mrežu, te da nije u redu da te propuste plaćaju građani, kroz povećane račune.
Šef kluba odbornika SNSD-a Dragan Lukač istakao je da skupštinska većina neće dozvoliti da građani snose teret loših odluka gradske administracije.
“Imali smo dvije veoma važne tačke naplatu parkinga i povećanje cijene vode. Gradska uprava očigledno pokušava da sve svoje greške i loše odluke prebaci na građane, pa tako i kroz skuplju vodu. Skupštinska većina na čelu sa SNSD-om neće dozvoliti da naši građani snose teret tih propusta. Preduzeće Vodovod je dovedeno u kolaps zbog nestručnog rukovođenja i političkih odluka. Ne može se sad tražiti od građana da to sve plate“, rekao je Lukač nakon završetka sjednice.
On je dodao da “Vodovod“ ima višegodišnje akumulirane gubitke od više miliona maraka.
“U posljednjih nekoliko godina zaposleno je više od 100 radnika, a 55 odsto proizvedene vode nestaje zbog loše mreže i nenaplaćenih priključaka. Grad mora naći rješenje unutar sistema, a ne prebacivati sve na leđa naroda“, poručio je Lukač.
Cijena vode za sada ostaje ista. Ipak, s dolaskom ljeta i visokih temperature, prethodnih godina uvođene su redukcije, a građanima Banjaluke i ove godine već je upućen apel da racionalno troše vodu.
Banjaluka.com
1 komentar
Prikaži komentare
“O ovoj temi danas smo razgovarali sa građanima Banjaluke, koji imaju podijeljenja mišljenja. Većina njih smatra da cijena vode treba da ostane ista, drugi pak navode da se voda nekontrolisano troši i da iz tog razloga treba da dođe do poskupljenja.”
Ovi su pravi HIT,voda se nekontrolisano troši i zato treba da poskupi,nevjerovatna razmišljanja imaju pojedini kao da su zalutali u vremenu i prostoru.Kad je poskupljenje riješilo neki problem?A u krajnjem slučaju,sve je poskupilo pa neka poskupi i voda,da vidimo hoće li to riješiti probleme vodosnabdjevanja,mislim da neće,ali hajde da vidimo šta bi nam onda pričali nadležni.
Prikaži/sakrij komentare