Objavljeno: 18. 3. 2013 u 09:38h
Stara i dotrajala stolarija najveći su problemi zaposlenih, ali i oko 1.300 mališana koji pohađaju vrtiće “Bambi”, “Plavi čuperak”, “Neven”, “Radost” i “Marija Mažar”.
– Trenutno je u pomenutih pet vrtića dotrajala spoljna stolarija najveći problem pa bi je trebalo zamijeniti – rekla je direktor Centra za predškolsko vaspitanje i obrazovanje Nataša Radulović i dodala da u ovih pet ustanova boravi 60 odsto od ukupnog broja djece u Centru.
Prema njenim riječima, zbog stare i dotrajale stolarije značajni su gubici toplotne energije.
– Zbog toga su u nekim vrtićima prinuđeni da se dogrijavaju na struju, ali to iziskuje dodatne troškove. Zamjena stolarije je najbolje rješenje iako znamo da se radi o velikim ulaganjima. Na primjer, za ovaj posao u vrtiću “Neven”, koji ima veliki broj prozora i vrata, trebalo bi oko 20.000 KM – precizirala je Radulovićeva.
Prema njenim riječima, unutrašnjost većine vrtića, osim starog objekta vrtića “Kolibri”, sanirana je.
– Izbačene su tapisoni, itisoni i ostalo što je naložila nadležna inspekcija. Objekti su obloženi laminatima i pločicama, a sanirani su mokri čvorovi, gdje god je to bilo problematično – navela je Radulovićeva.
Objašnjava da je poslije preseljenja djece iz starog dijela vrtića “Kolibri” u novoizgrađeni objekat potrebno srušiti i na temeljima postojećeg izgraditi novi.
– Objekat je u veoma lošem stanju i sanacija starog objekta bi predstavljala uzaludno ulaganje novca. Prošle godine smo uspjeli da riješimo problem prokišnjavanja ravnih krovova u vrtićima “Plavi čuperak” i “Bambi”. Obezbijedili smo donatorska sredstva i oba krova su sanirana u cijelosti. Ovaj problem je bio utoliko veći što je vlaga koja je ulazila u objekat prijetila elektroinstalacijama. Pored toga, uspjeli smo da riješimo i sličan problem u vrtiću “Neven” – objasnila je Radulovićeva.
Prema informacija iz Administrativne službe grada, u budžetu grada za ovu godinu za rad Centra za predškolsko vaspitanje i obrazovanje predviđeno je 8,7 miliona maraka KM.
– U okviru svojih mogućnosti finansijski smo uvijek pomagali rad vrtića i tako će biti i ubuduće – rekli su u gradskoj upravi.
Na mjesto u jednom od 20 javnih vrtića u gradu čeka više od 2.000 mališana, a neki roditelji djecu upisuju u predškolske ustanove čim se rode.
Iako su privatni vrtići poluprazni, Banjalučani ipak radije čekaju i godinama ako treba na mjesto u javnom vrtiću za svoje mališane, jer je smještaj duplo jeftiniji.
Izvor: Glas/Vesna Popović
Nema komentara
Prikaži komentare