Objavljeno: 9. 2. 2013 u 09:53h
Stanovnici najvećeg grada Srpske žale se da se u njihovom gradu ne smanjuje broj ruševnih objekata koji narušavaju njegovu ljepotu, ali i predstavljaju potencijalnu opasnost za prolaznike.
Vršilac dužnosti načelnika Odjeljenja za inspekcijske poslove Slaviša Sandić kazao je da su tokom prošle godine po rješenju urbanističko-građevinske inspekcije na području grada uklonjena dva objekta koja su predstavljala opasnost za prolaznike, ali i za druge objekte i saobraćaj.
– Jedan objekat bio je u ulici Vase Glušca br. 10, a drugi na adresi Orlovački put broj 15 – kazao je Sandić.
Prema njegovim riječima, ne zna se precizno koliko ovakvih objekata ima na području grada, ali se, prema snimanju dijelova grada iz 2007. godine, procjenjuje da oko 100 objekata svojim stanjem ugrožava život i zdravlje ljudi, okolne objekte, saobraćaj, te životnu sredinu.
– Nema preciznih podataka ni evidencije o tačnom broju ruina, ali smo u periodu od 2007. do 2010. godine obradili 59 objekata, sa fotodokumentacijom i vještačenjem. Od toga je 17 predmeta proslijeđeno na rješavanje Odjeljenju za prostorno uređenje, a sedam Republičkoj urbanističko-građevinskoj inspekciji, jer se radilo o objektima koji su pod zaštitom Zavoda za zaštitu spomenika – rekao je Sandić i dodao da su 15 opasnih ruševina uklonili sami vlasnici, dok je 20 objekata uklonilo Odjeljenje za inspekcijske poslove.
Stanovnici grada na Vrbasu smatraju da ovakvih objekata ima i previše, a najviše im smetaju oni u najužem centru grada.
– Primijetila sam da takvih objekata ima mnogo u Vrbanji, ali i u centru. Nije mi jasno zašto se ništa ne radi sa onom ruševnom građevinom u Srpskoj ulici. Ne samo da predstavlja ruglo grada, već i opasnost za prolaznike. Primijetila sam da, iako piše da pješaci pređu na drugu stranu, veliki broj njih to ne čini – kazala je Josipa Babić.
Kuća Levi u Srpskoj ulici i dalje je u istom stanju zbog toga što, kako je rekao Sandić, vlasnik kuće Alen Dragoslav, koga zastupa advokat Zoran Babić, još nije okončao pokrenuti postupak i nije dao odobrenje za rekonstrukciju i dogradnju postojećeg objekta.
– Kada se postupak okonča, biće stvoreni svi uslovi za obnovu ovog objekta – naglasio je Sandić i dodao da najviše ruina ima na području Lijeve i Desne Novoselije, Srpskih toplica i u Obilićevu.
Sandić je objasnio da je za uklanjanje nelegalno sagrađenih objekata zadužena urbanističko-građevinska inspekcija, dok je za uklanjanje ruševnih objekata koji su legalno izgrađeni zaduženo Odjeljenje za prostorno uređenje grada.
– Većina ruševnih objekata sagrađena je prije 1969. godine i riječ je o legalnim objektima – kazao je Sandić i dodao da su tokom 2011. godine uklonjena četiri ruševna objekta.
Kazne za vlasnike ruševnih objekata nisu propisane, već se njima izdaje nalog za rušenje ili saniranje u određenom roku. Propisane su kazne za nepostupanje po nalogu inspektora.
– Novčanom kaznom od 3.000 do 15.000 KM za prekršaj će biti kažnjeno pravno lice ako ne postupi po rješenju inspektora, a odgovorno lice u pravnom licu dobiće kaznu od 1.000 do 3.000 maraka – rekao je Sandić.
Izvor: Glas/Neda Dreč