Objavljeno: 16. 1. 2013 u 08:43h
Zaposleni u upravi, pravosuđu i obrazovanju Republike Srpske ostali su pri odluci da 21. januara stupe u generalni štrajk, nakon što ni juče sa predstavnicima Vlade nije postignut dogovor o povećanju cijene rada sa 100 na 110 KM.
Ministar pravde RS Gorana Zlatković rekla je poslije sastanka Mirovnog tijela, koje su formirali predstavnici sindikata i Ministarstva, da je dogovoren minimum procesa rada, ali da nije postignut sporazum o povećanju minimalne cijene rada na 110 KM.
Sindikat je isključiv kada je u pitanju povećanje cijene rada. Predložili smo da Sindikat pravosuđa prihvati smanjenje plata za prvih šest mjeseci, a da u tom periodu razgovaramo o zajedničkim rješenjima – naglasila je Zlatkovićeva i dodala da će u petak biti održan i sastanak pregovaračkog tima o ovom pitanju.
Zlatkovićeva je rekla da će svim pravosudnim institucijama i kazneno-popravnim zavodima biti poslata i instrukcija kako da sprovode rješenje o minimumu procesa rada.
Pritvorski predmeti su prioritet, a predsjednici sudova i glavni tužioci odrediće koji su drugi predmeti hitni – kazala je ona.
Predsjednik Sindikata pravosuđa RS Siniša Petrović rekao je da dogovoreni minimum procesa rada znači da će u pravosudnim institucijama za vrijeme štrajka raditi 20 odsto radnika, odnosno da će se ispoštovati hitni slučajevi, vanredne situacije, kao i pritvorski predmeti.
Ostajemo pri zahtjevu da cijena rada bude povećana na 110 KM i možemo razgovarati jedino o tome da se ona primjenjuje u sljedećih šest mjeseci, a da se u tom periodu pregovara – rekao je Petrović i dodao da zaposleni u pravosuđu neće prihvatiti prijedlog Ministarstva da u idućih šest mjeseci budu smanjene plate.
Ministar uprave i lokalne samouprave RS Lejla Rešić rekla je poslije sastanka sa Sindikatom uprave da je većina republičkih uprava, ministarstava i republičkih upravnih organizacija donijela akte o minimalnom procesu rada.
Nismo postigli saglasnost o povećanju cijene rada. Nismo srećni što smo morali da idemo na smanjenje plata, ali ovo je jedan od načina da garantujemo svim zaposlenima da će dobiti plate – rekla je Rešićeva.
Predsjednik Sindikata uprave Tomislav Vrhovac istakao je da je obaveza poslodavaca bila da prije četiri godine donesu uredbu o minimalnom procesu rada, ali da to nisu uradili dok nije najavljen štrajk.
Prije donošenja odluke o štrajku rađena je anketa i 95 do 98 odsto zaposlenih se izjasnilo da će štrajkovati – kazao je on.
Sindikat obrazovanja, nauke i kulture RS je sa timom Vlade dogovorio da se instrukcija direktorima osnovnih i srednjih škola o obezbjeđivanju minimalnog procesa rada preformuliše.
Iz Ministarstva prosvjete i kulture RS juče je saopšteno da se korekcije unose s obzirom na to da Sindikat smatra da se tekst instrukcije može shvatiti kao pritisak na članove Sindikata da odustanu od štrajka, iako to nije bila namjera Ministarstva.
Razgovor između predstavnika sindikata i Ministarstva unutrašnjih poslova počeo je juče kasno poslije podne, a do zaključenja ovog broja “Glasa Srpske” nije bio poznat njegov ishod.
Predsjednik Sindikata MUP-a Duško Jandrić rekao je pred početak sastanka da “ministri nemaju mandat da razgovaraju o njihovom osnovnom zahtjevu koji se odnosi na povećanje cijene rada na 110 KM”.
Bez premijera ne možemo postići saglasnost – rekao je Jandrić.
Predsjednik Sindikata uprave Vrhovac tvrdi da “postoje određeni pritisci na zaposlene u organima uprave da ne smiju štrajkovati”.
On kaže da je sindikalna organizacija Fonda zdravstva RS jednoglasno donijela odluku o stupanju u štrajk, da bi nedugo poslije toga predsjednik Sindikata odustala od štrajka.
Izvor: Glas