Objavljeno: 28. 1. 2020 u 10:56h
Nakon punih 29 godina, brend banjalučkih ćevapa vratio se na staru lokaciju – u centar grada. Na mjestu gdje je sve počelo, ovu staru banjalučku priču, nastavlja Mujin unuk Amir Smailagić.
U posljednje vrijeme Banjaluci kao da je nedostajalo baš ovo – ćevap po starom, tradicionalnom receptu. Naravno, uz to sočna lepinja i crveni luk, bez kojih je banjalučki ćevap nezamisliv. Iako su Banjalučani ti koji ističu da su njihovi ćevapi najbolji u odnosu na sve druge, dugo među njima nije bilo jedinstvenog odgovora – gdje je najbolji banjalučki ćevap. Nekada je to bilo sasvim jasno.
Na pitanje koja je razlika između ćevapa koji je pravio Mujo i ovog danas, Amir nam jasno kaže: nema razlike.
“Ćevapi koje danas možete probati, na staroj lokaciji, skroz su isti kao oni koje je pravio moj djed. Smjesu za ćevape pravimo sami, po starom tradicionalnom receptu i to je nešto čime sam posebno ponosan, da mogu djedovu priču nastaviti onako kako zaslužuje”, kaže nam Amir.
Sudeći po slasno pojedenim porcijama, ali i FB komentarima, ćevapi su – odlični.
A kao što kaže jedan od komentara poznatog banjalučkog muzičara i gastronoma:
“Testirat ću ponovo, ako ostane ovako, po meni dobili smo šampione.”
Entuzijazam koji raste u Amiru – obećava, a vrijeme će svakako pokazati da li je Mujo ponovo “šampion”.
Vratimo se u prošlost i podsjetimo se kako je uopšte tekla priča banjalučkog ćevapa.
Banjalučki ćevap se među svim banjalučkim specijalitetima uvijek posebno isticao. Neke priče kažu da se ovakav ćevap kakav mi danas poznajemo, na roštilju sprema već 300 godina.
U Banjaluci je najstariji ćevabdžija bio Redžep Memić. Nakon njega, po ćevapu poznata je bila porodica Redžepa Parića, koji je živio na Mejdanu, a ćevabdžinica mu se nalazila prekoputa Ferhadije.
1923. godine kada je Banjaluka imala manje od 20.000 stanovnika, bila je poznata kao tranzitno mjesto, kroz koje su vodili trgovački putevi iz centralne Bosne prema zapadu. Te godine je Redžep Đuzel, sa nešto novca što je uštedio otvorio ugostiteljski objekat, koji je u kasnijem periodu postao nedaleko čuven. Posao je u naslijeđe ostavio najstarijem sinu, a 1966. godine ćevabžinicu preuzima njegov brat Mujo.
Mujo je porijeklom iz Glamoča, odakle se njegova majka doselila 1941. godine, te je Mujo odrastao u Banjaluci.
Kada su dvojica Redžepa, Parić i Memić, ostarili, zamijenili su ih njihovi potomci. Memića njegova kćerka Lutka, a Parića njegov sin Besim. Tada je Mujo Đuzel postao najpoznatiji banjalučki ćevabdžija.
Stari recept Mujinih ćevapa može se probati svakim danom od 9 do 22 sata, na dobro poznatoj lokaciji – centar grada (pored nakadašnjeg Eurospleta).
Prijatno!
Banjaluka.com / Autor: Vladana Savić
3 komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Mujine cevape ne jedu pravi banjalucani jer mi znamo razliku izmedju pravih cevapa I obicne reklame, mujine cevape iskljucivo jedu turisti koji nemaju blage veze sta je banjalucki cevap a to sigurno nije mujin
Prikaži/sakrij komentare
Zorane na laprdaj gluposti,ima.nas koji smo odrasli u BL ,nisu svi otisli majke ti.I oni sto su otisli vrate se ljeti,toliko im je lijepo u Skandinaviji i Njemackoj da svako ljeto zive za BL i njene ulice..
Prikaži/sakrij komentare
А што је Јањанин неписмен, нема везе. Срећно Муји и екипи.
Prikaži/sakrij komentare