Objavljeno: 12. 6. 2013 u 09:38h
Mještani banjalučkog naselja Ada, svakodnevno se suočavaju sa rupama na putu, uskim saobraćajnicama i nedostatkom trotoara, a tokom kišnih dana stvaraju se i klizišta. Nebriga gradskih vlasti pretvorila je ovo naselje u ruglo.
Portalu banjaluka.com, obratili su se mještani naselja Ada koji su ogorčeni nemarom gradskih vlasti.
Mještanin N.S. živi u ulici Veljka Mlađenovića već četiri godine i svaki dan je prinuđen da je koristi. On kaže da se radi o gotovo makadamskom putu o kojem tokom proteklih godina nije ni razmatrano, a kamoli uložena srestva za njegovu sanaciju.
“Rupe na putu su tolike da i najmanja kiša napravi jezero pod podvožnjakom, u tom slučaju ste fizički potpuno odsječeni od grada, ukoliko ste pješak. Vozači imaju ozbiljnih problema navigirajući kroz lavirint rupa u asfaltu dubokih i do 20cm, što nerijetko dovodi do oštećenja na vozilima i nemogućnosti da se ista mimoiđu na putu. Ako u računicu uvrstimo i nesretne pješake, postaje jasno da stanje, u kome se ovaj put nalazi, ozbiljno ugrožava bezbjednost saobraćaja. S vremena na vrijeme, naravno pred izbore, dogodi se da se popune veće rupe sa nekoliko litara betona, koji nema nikakvih šansi da izdrži ni mjesec dana uz obim saobraćaja koji ova ulica trpi”, objasnio je N.S..
Naselje nije pogodno ni za najmlađe koji su prinuđeni da hodaju prometnom cestom bez trotoara na putu do škole, a na bulevaru Stepe Stepanovića, nedaleko od Rebrovačke crkve, postoje rupe na putu koje su opasne po sve građane.
Predsjednik Savjeta ove mjesne zajednice Vito Pejaković, kaže da se često žali gradskim vlastima, te da je više puta zahtijevao sastanak sa načelnikom Odjeljenja za stambeno-komunalne djelatnosti koji je odbio da ga primi.
“Novi načelnik neće da nas primi, ne znam zašto. Ja ću nastaviti dosađivati njegovoj sekretarici. Pored rupa na bulevaru Vojvode Stepe Stepanovića, u ulici Veljka Mlađenovića, prema Vrbanji i Čelincu, nemamo ni trotoar, a ista je zarasla toliko u živicu, tako da je to rastinje i na samom kolovozu. Ulica Ada je obični seoski put, sva je zakrpljena i uvijek puna rupa. Međutim radovi kasne, a gradske vlasti se vade na ove pljuskove”, rekao je Pejaković.
On je dodao da već godinama traže da se nešto uradi i po pitanju skretanja sa Ulice Veljka Mlađenovića, iz pravca grada prema Čelincu, te da se uspostavi još jedna isključna traka, ali pomaka u rješavanju tog problema nema.
Pejaković naglašava da dodatan problem predstavljaju i svakodnevni zastoji na propustu ispod željezničke pruge, kod bazena.
“Auta stalno čekaju da se mimoiđu, a tu se nalazi olimpijski bazen koji je navodno od gradskog i republičkog značaja. Kao da smo se vratili 100 godina unazad. Sav normalan svijet prvo pravi kvalitetne i pristupne saobraćajnice, a tek onda infrastrukturalne objekte, a kod nas ne može ni obrnuto”, kazao je on.
Iako je Gradski olimpijski bazen izuzetno popularna lokacija u gradu na Vrbasu, mještani se slažu da je prilaz ovom bazenu postao upaljeno slijepo crijevo grada.
“Od izgradnje GOB-a i prirode Slobodne Zone, broj vozila je daleko veći nego što je bio dok je ovaj put korišten samo kao prilaz naselju Česma. Ne znam po kom se osnovu određuju prioriteti u našem gradu, ali toliko je tokom godina asfaltirano i uređeno puteva po brdima i selima, dok je ovo naselje pritom potpuno zaboravljeno”, kazao je mještanin N.S.
Klizišta
Usljed obilnih kiša česta su izlijevanja vode na magistralnom putu M4 Banjaluka-Čelinac. Vito Pejaković tvrdi da savjet MZ Ada stalno ukazuje na ovaj problem firmi “Putevi”, ali da oni ne nude trajno rješenje.
“Iz “Puteva” nam odgovaraju da će izaći na lice mjesta, pročepiti kanale i slično, ali to je ipak jači problem koji se može riješiti sa 50-ak metara potpornog zida. Izgleda da će se problem tek riješiti kad to klizište sleti na cestu. Gledao sam kako se djeca “vješaju” po ogradi idući u školu kako bi im obuća ostala suva i bez blata! Žalosno,zar ne!?”, naglasio je Pejaković.
Gradska uprava
Iz gradske uprave tvrde da bi ubrzo trebali početi sa sanacijom saobraćajnica u gradskim i seoskim mjesnim zajednicama.
Koordinator za odnose sa javnošću u Odjeljenju za komunalne i stambene poslove i poslove saobraćaja, Danira Pipić-Manojlović, rekla je za Glas Srpske da su u okviru radova na investicionom održavanju gradskih saobraćajnica planirani i radovi na investicionom održavanju ulice Veljka Mlađenovića.
“Ovi radovi podrazumijevaju presvlačenje novim habajućim slojem. U okviru redovnog održavanja biće izvršeno i košenje, odnosno uklanjanje rastinja u putnom pojasu “, kazala je Danira Pipić-Manojlović za Glas Srpske.
Iako je krajnje vrijeme da se ovi putevi saniraju, te ulice prilagode pješacima, čini nam se da gradske vlasti za sada nude samo privremena rješenja.
Bulevar Vojvode Stepe Stepanovića
Maja Garača/Banjaluka.com
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.