Objavljeno: 21. 2. 2013 u 10:18h
Za nabavku i izgradnju komunalne opreme i infrastrukture u 2013. godini grad Banjaluka je predvidio nešto više od 19 miliona za razliku od lane, kada je u te svrhe bilo izdvojeno 26,6 milona KM.
Poplave u Adi
Najveći broj stvarnih prioriteteta predloženih od savjeta građana mjesnih zajednica, biće odložen za neka bolja vremena, a praksa uzimanja u obzir jeftinijih projekta često se svede na puko “odrađivanje” posla koje mještanima donese više štete nego koristi.
S obzirom na to da je program, kao i cijeli budžet grada, kreiran u “štedljivoj”, odnosno umanjenoj verziji, većina stavki u programu odnosi se uglavnom na održavanje infrastrukture, a manji dio na izgradnju, modernizaciju ili rekonstrukciju.
Podsjetimo, svake godine savjeti građana mjesnih zajednica obavljaju razgovora sa građanima i kreiraju listu prioriteta za gradnju u naseljima. Pomenute liste se po naseljima prikupljaju zbog kreiranja Programa zajedničke komunalne potrošnje, ali prilično je rijedak slučaj da se u naseljima, od kojih su neka brojnija od većine opština u RS, riješi problem koji je zaista prioritetan.
Kako kažu predstavnici savjeta građana, prikupljanje podataka i razgovori sa građanima traju mjesecima, a kada se konačno proslijedi lista sa prioritetima za gradnju, građani očekuju da im se riješi gorući problem ili prioritet za koji se zalažu godinama. Međutim, to se uglavnom ne dešava, nego se sa liste izabere obično projekat koji je najjeftiniji pa se pojedina naselja dave u blatu zbog pola kilometra asfalta, nemaju osnovnu školu, saobraćajnicu, dječje igralište ili sportski teren, a prevelik broj stanovnika Banjaluke još nema pitku vodu.
– Preraspodjela sredstava očigledno nije postavljena kako treba. Od troškova administracije ne može da se vrati dovoljno sredstava u naselja. Tako imamo slučaj da Starčevica u budžetu učestvuje sa 10 odsto, što je 15 miliona maraka, a godišnje se u naselje uloži oko 200.000 maraka. Plaćamo grijanje koje ne dobijamo, ni ove godine neće biti urađen toplovod, a ni Toplanu očigledno ne mogu da održavaju. Gradske vlasti su sebi zadržale primanja, a sve ostalo su skresali. I u narednom periodu će biti isto, biće priča kako je kriza, kako smo zaduženi, a u naselja će se ulagati još manje nego do sad. Starčevica već godinama traži isto – osnovnu školu, vrtić, zelenu pijacu, vrelovod. Tražili smo da nam poprave stepenice, a radnici su došli uoči izbora, polupali stepenice i to sad tako stoji. Mi smo ove godine uglavnom prepisali prioritete od prošle godine. Besmisleno je uopšte postojanje savjeta građana u ovakvom odnosu i sa ovakvom komunikacijom – kaže član Savjeta građana MZ Starčevica Dražen.
Stepenište na Starčevici
U mjesnoj zajednici Ada kažu da su pritisnuti gorućim problemima koji se ne rješavaju iz godine u godinu, a kao pomoć mjesnoj zajednici pripisuju se stvari koje se rade za potrebe firmi, poput gradskog bazena ili firmi u krugu “Čajevca”.
– Nama je jedan od prioriteta bio trotoar u ulici od mosta do bazena, kao i gradnja oborinske kanalizacije zbog poplava, spajanje ulica, vrtić i škola, za koju nam kažu da još nemamo dovoljno stanovnika. Imamo zaista opasnu situaciju u ulici Ada, čim padne jača kiša, bude po pola metra vode. nema drenaže, a nema ni par metara do Vrbasa. Kada je rađen most, rečeno je da će ulicu proširiti i renovirati kako bi rasteretili saobraćaj, međutim, to još stoji tako. Program komunalne potrošnje nismo uopšte ni dobili, kao da ga kriju. Mi jesmo savjetodavno tijelo, ali te savjete očigledno niko ne sluša – kaže Vito Popović iz MZ Ada.
Izvor: Press/Nenad Despot
Nema komentara
Prikaži komentare