Fond o pacijentima koje nisu željeli primiti na pregled u Domu zdravlja

Objavljeno: 7. 3. 2024 u 14:55h

Nakon što smo dva dana zaredom pisali o slučajevima, gdje su pacijenti tvrdili da su osigurani, ali da nisu primljeni na pregled u Dom zdravlja, tražili smo odgovore od Doma, a oni nas kao na pravu adresu uputili na Fond zdravstvenog osiguranja RS. 

Pa da vidimo kako ove slučajeve komentarišu iz Fonda: 

“Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske radniku kada poslodavac uplati doprinose za zdravstveno osiguranje odobrava pravo na osiguranje dva mjeseca od posljednje uplate doprinosa, pod uslovom da redovno izmiruju svoje zakonske obaveze. Primjera radi, kada poslodavac uplati doprinose za februarsku platu, radnik je zdravstveno osiguran do kraja aprila. Dakle, iz mjeseca u mjesec kako se uplaćuje doprinos, tako se produžava i osiguranje i radnici ga imaju u kontinuitetu, bez prekida ukoliko se doprinosi uplaćuju pravovremeno i ispravno”, kažu u Fondu.

Međutim, dešava se… preknjižavanje

Međutim, dešava se, posebno kada su u pitanju firme iz Federacije, da se doprinos ne uplaćuje na ispravan način (na pravi JIB) ili da uplate doprinos, ali ne prijave obaveze i sl.

“Kada je u pitanju slučaj Anje Tatić, naše radnike je kontaktirao računovodstveni biro koji plaća doprinose za firmu u kojoj je Tatićeva zaposlena i informisali su nas da je kod ovog poreskog obveznika bilo preknjižavanja sredstava, ali navedena preknjižavanja nisu stigla Fondu, kako bi se izvršilo preknjižavanje uplata kroz trezor sa pogrešnog na ispravni JIB. Dakle, doprinosi nisu bili ispravno uplaćivani i to duži period i uplate nisu iz tog razloga bile vidljive u sistemu, zbog čega FZO RS nije ni mogao da ”pusti” osiguranje za radnike te firme.”

Nije greška

“Naglašavamo da nije bila u pitanju ”greška u sistemu” kako je Tatićeva navela, već je poslodavac pogrešno uplaćivao doprinose.”

Ko nije osiguran ima pravo samo u hitnim slučajevima

“Napominjemo da FZO RS, u skladu sa Zakonom o obaveznom zdravstvenom osiguranju, finansira zdravstvenu zaštitu za građane koji su prijavljeni na osiguranje i za koje se redovno plaćaju doprinosi. Prema tome, građani za koje nisu plaćeni dosprinosi ili koji nisu ni prijavljeni na zdravstveno osiguranje nemaju pravo na zdravstvenu zaštitu na teret obaveznog zdravstvenog osiguranja, osim ako nije u pitanju hitna medicinska pomoć koju FZO ugovara za sve stanovništvo.”

“Podsjećamo, Zakonom o doprinosima precizirano je da obaveze po osnovu doprinosa nastaju onog momenta kada se i isplati plata radnicima za mjesec koji je prijavio, što znači da je poslodavac dužan da prilikom isplate plate, uplati i doprinose ili eventualno do kraja mjeseca od momenta kada je uplatio platu. Isto tako, zakon je definisao da u slučaju da poslodavac uopšte ne isplati platu za mjesec koji je prijavio, dužan je da u roku od 60 dana uplati doprinose. “

Kako da provjerite da li vam osiguranje “radi”? 

Takođe, FZO RS je putem svoje internet stranice u linku „E servis“ omogućio građanima da u svakom trenutku mogu da provjere svoj status osiguranja, odnosno da li se za njih uplaćuju doprinosi. To je, upravo omogućeno iz razloga da se radnici pravovremeno informiše u vezi svog zdravstvenog osiguranja i da u slučaju negativnog statusa osiguranja kod svog poslodavca provjere o čemu se radi, a poslodavac u slučaju bilo kakvih problema može da kontaktira Poresku upravu, kao i Fond.

Rasknjižavaju isti dan

“Inače, Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske odmah po prijemu podataka o uplaćenim doprinosima na računu javnih prihoda, te uplate rasknjižava isti dan i odobrava osiguranje. Napominjemo da FZO RS nakon uplate doprinosa koje se vrše preko računa javnih prihoda, to u sistemu vidi dan ili dva od uplate, te je zbog toga važno da poslodavci svoje obaveze po osnovu doprinosa izmiruju na vrijeme, a ne da čekaju posljednji čas, zbog čega se znaju javiti prekidi u osiguranju početkom mjeseca. “

Fond je, takođe, omogućio automatsko rasknjižavanje uplata po sjedištu uplatioca za poreske obveznike iz Republike Srpske, što je značajno olakšanje za poslodavce jer se znalo ranije dešavati da uplate “odu” na račun druge opštine.”

Bilo kako bilo, sve na kraju ide preko leđa ljudi, koji rade, osigirani su, a nemaju pravo na liječenje kad im je potreba. Ne ide preko leđa poslodavca, Fonda, niti Doma zdravlja.

Banjaluka.com

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/drustvo/fond-o-pacijentima-koje-nisu-zeljeli-primiti-na-pregled-u-domu-zdravlja/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)