Objavljeno: 6. 3. 2024 u 15:47h
“Šta se desi kada odete u banjalučki JZU “Dom zdravlja” Banjaluka uplakani od bolova, zbog greške u sistemu “niste osigurani”, a prije svega ste dobrovoljni davalac krvi?”
Ovo se zapitala naša sugrađanka Anja Tatić koja nastavlja svoju ispovijest:
“Dobijete odgovor od sestre na šalteru kako ne možete ući na pregled ako niste osigurani ili nemate 30KM za pregled (u tom trenutku kod sebe nemam gotovinu, imam samo karticu koju naravno ne primaju).
Takođe, možete otići u hitnu pomoć, ali vrlo vjerovatno da će vas vratiti obzirom na to da njihovo dežurstvo počinje “zvanično” u 20:00h
U tako hitnim stanjima, DUŽNI su da vas prihvate na pregled.
Da li je uopšte moralno i etički da Vas medicinsko osobolje odbije u takvom stanju i vrati kući?
Dali nečiji život vrijedan 30KM?
Šta bi se desilo u slučaju da je problem bio mnoogo veći, da iznos za bolničko liječenje nemam, a da zbog greške u sistemu nisam osigurana?
Da li se račun za izvršenu uslugu može dostaviti naknadno na kućnu adresu?
I da li se, pobogu, može reći pacijentu da novac donese kasnije/sutra?
Vjerujem da u sistemu imaju sve naše podake i da niko u takvoj situaciji neće ostati dužan.
Zdravstveno osiguranje ostvarujem na osnovu radnog odnosa koji traje već dvije godine. Osim toga, redovan sam student i po Zakonu RS ostvarujem pravo na BESPLATNO zdravstveno osiguranje do navršene 26. godine.
Koliko god nevjerovatno zvuči, postoje privatni poslodavci koji cijene svoje radnike, platu, poreze i doprinose uplaćuju redovno (bez i jednog dana kašnjenja).
Lični doprinosi su redovno uplaćeni, ne postoji nikakav dug, a problem nastaje zbog toga što Fond socijalnog osiguranja već mjesecima NIJE izvršio ispravno knjiženje ličnih doprinosa. Takođe, knjiženja za tekući mjesec ne budu u potpunosti završena do 10. dana u mjesecu. (U tom slučaju ne smije bilo šta da vas zaboli početkom mjeseca 🙂)
Kažu greška u sistemu (pitam se kako nije greška u sistemu kada trebaju nešto da naplate-govori ona.”
U nastavku kaže kako se situacija razvijala dalje:
“Greška jeste u sistemu, ali zdravstvenom i sistemu zaposlenih u državnim institucijama koje očigledno nemaju dovoljno stručan kadar za najprostije poslove.
Kao dobrovoljni davalac krvi oslobođeni ste plaćanja participacije SAMO u slučaju da ste zdravstveno osigurani.
Krv sam do sada dala samo 4 puta (posljednji put prije 4 mjeseca, jer sam često bila vraćena zbog anemije i niskog pritiska)
Obzirom na to da “nisam bila osigurana” oslobađanje od participacije se “nije pikalo” te su mi naplaćene SVE participacije kao i SVI pregledi urađeni u stanju u kom ne mogu da hodam od bolova.
Sve gore navedeno će biti dokumentovano fotografijama u okviru objave.
Dalje, dolazite u hitnu pomoć (jer druge opcije više nemam), te vam za uslugu pregleda i davanja infuzije naplaćuju 70.60KM (niste osigurani, Bože moj)
Račun (ne fiskalni) sam dobila za sve usluge, osim za vađenje krvi u laboratoriji.
Šta bi se desilo da juče nisam imala 100.60KM kod sebe?
Danas ponovo odlazim u Dom zdravlja na ultazvučni pregled (gdje je dijagnostikovano kamenje u oba bubrega zbog čega sam i imala bolove) gdje mi kažu da pregled iznosi 100,00KM ili ukoliko osiguranje u međuvremenu “prođe” plaćam samo participaciju u visini od 20KM (participacija koje bih trebala biti oslobođena zbog toga što sam redovni dobrovoljni davalac krvi)
Sestra, za razliku od onih sinoć, govori kako novac mogu donijeti i kasnije na šta sam ostala šokirana tolikom ljubaznošću nakon svih prethodnih dešavanja.
Sestre na tom odjelu, kao i porodična doktorica u ovom slučaju jedine zaslužuju pohvalu.
Da li Fond zdravstvenog osiguranja RS često ima greške u svom sistemu ili ne, to je već njihova stvar.
Da li pojedinci ispaštaju zbog njihovih grešaka? Da
Da li pojedinci u banjalučkom domu zdravlja imaju i malo humanosti i etike? Ne bih baš rekla.
Novac od urađenih pregleda će Fond (nadam se) refundirati, ali vam maltretiranje u takvom stanju ništa neće nadoknaditi.
Nadam se da ćete u buduće imati malo ljepši pristup pacijentima u takvoj situaciji, obzirom na to da se kasnije “čudite” od kuda toliko nezadovoljstvo našim zdravstvenim sistemom i kako mladi, zaboga, odlaze iz ove “države” .
Zdravstveni sistemu, srami se!”
Odgovor na naš upit o ovom slučaju stigao je i iz Doma zdravlja i glasi ovako:
“JZU „Dom zdravlja“ u Banjaluci postupa u skladu sa Zakonom o obaveznom zdravstvenom osiguranju Republike Srpske i Zakonom o zdravstvenoj zaštiti Republike Srpske, te u skladu sa uputstvima Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske. Svi zakonski i podzakonski akti, smjernice i uputstva su javni i nalaze se na službenoj stranici Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske.
S obzirom na to da smo uočili problem utvrđivanja statusa zdravstvenog osiguranja kod pacijenata, u prethodnom periodu smo se više puta pismeno obraćali Fondu zdravstvenog osiguranja Republike Srpske radi rješavanja problema i omogućavanja nesmetanog rada našeg medicinskog osoblja, koji je i nadležan za regulisanje osiguranja i usklađivanje sa najvišim aktima naše Republike.
Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske za teritoriju Republike vodi matičnu evidenciju, koju čine podaci o osiguranicima, odnosno osiguranim licima, uplatiocima i uplatama doprinosa, i podaci u vezi sa korišćenjem prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja. Podaci koji se vode u matičnoj evidenciji koriste se za potrebe sprovođenja obaveznog zdravstvenog osiguranja i potrebe funkcionisanja Integrisanog zdravstvenog informacionog sistema Republike Srpske – IZIS-a. S obzirom na to da naša Ustanova isključivo radi u Integrisanom zdravstvenom informacionom sistemu Republike Srpske (IZIS-u), molimo Vas da se obratite Fondu zdravstvenog osiguranja Republike Srpske jer je isti nadležna adresa za Vaš komentar.
Ovim putem koristimo priliku da Vas obavijestimo da navedene probleme mi ne možemo riješiti sami te da se za probleme vezane za pružanje usluga neosiguranim licima obratite nadležnim institucijama.
Takođe, Vas obavještavamo da smo svjesni svih problema sa kojima se korisnici naših usluga susreću, ali ističemo da su i naši zdravstveni radnici svakodnevno izloženi izuzetno neprijatnim situacijama u smislu agresivnog i neprimjerenog ponašanja, te uvredama, psovkama i prijetnjama, kako od strane pacijenata tako i od pratnje istih.
Sve češći incidenti i napadi pacijenata na zdravstvene radnike mogu imati dalekosežne posljedice u smislu radne produktivnosti, uznemirenosti i odsustava sa posla naših zaposlenih. Ističemo da sa većinom naših pacijenata imamo dobru saradnju, ali ne možemo zanemariti da postoje pojedinci koji nepotrebno iskaljuju bijes i nezadovoljstvo nad našim zdravstvenim profesionalcima, koji u većini slučajeva savjesno i korektno obavljaju svoje radne zadatke.”
Banjaluka.com
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.