Objavljeno: 5. 9. 2012 u 22:46h
Po broju studenata BiH se nalazi na 66. mjestu u svijetu, po čemu je u najlošijoj poziciji od gotovo svih zemalja regiona, jer je jedino Albanija lošija i zauzima 90. mjesto.
Pokazali su to rezultati istraživanja Svjetske banke, koji su prikupljani na osnovu broja upisanih studenata u periodu od 2003. do 2011. godine. Prema toj analizi, ukupno gledano, zemlje zapadnog Balkana su loše plasirane, a Albanija i BiH se, na nivou Evrope, nalaze u društvu pet najlošije rangiranih zemalja prema broju upisanih učenika u visokoškolskim ustanovama.
Tako je u okruženju najbolje rangirana Slovenija, koja se nalazi na visokom petom mjestu, što znači da ima najveći broj učenika koji nastavljaju obrazovanje na fakultetima. Daleko iza Slovenije su Hrvatska na 47, Srbija na 48, te Crna Gora na 51. i Makedonija na 57. mjestu ove liste.
Dževad Hadžić, predsjednik Sindikata srednjeg i visokog obrazovanja, odgoja, nauke i kulture BiH, rekao je da je stav Sindikata da se visoko obrazovanje mora otvoriti u svim segmentima, za sve završene srednjoškolce i da ono treba da bude dostupno i besplatno, čime će se “ta ružna statistička slika popraviti”.
“Međutim, mislim da zbog nepostojanja državnog ministarstva nemamo kvalitetne podatke o broju studenata, jer po onome što se vidi, po broju fakulteta i privatnih i državnih u BiH, sumnjam u tačnost podataka tog istraživanja”, smatra Hadžić.
S druge strane, Stevan Milić, predsjednik Sindikata obrazovanja RS, smatra da ovi rezultati nisu toliko dramatični, ako uzmemo u obzir broj stanovnika u BiH. On kaže da pored tako niskog mjesta, u BiH ima previše visokoškolskih ustanova, pa je zbog toga “stvorena sveopšta anarhija iz koje ćemo se teško izvući”.
“U jednom trenutku imali smo veći broj upisanih studenata nego završenih srednjoškolaca i tu imate anarhiju gdje se ljudi upisuju na fakultete sa 50, sa 45 godina i tako dalje”, rekao je on i dodao da se moramo okrenuti kvalitetu studiranja, jer nam je procenat studenata koji završe oko pet odsto. U istraživanju se dalje navodi da su od zemalja u široj regiji najbolje plasirane Rumunija koja se nalazi na 22. mjestu, a slijede Mađarska na 29, Austrija na 32, Slovačka na 39. i Bugarska na 42. mjestu. Od ostalih zemalja koje su obuhvaćene istraživanjem mogu se izdvojiti Rusija koja je na 13, Japan na 36, Velika Britanija na 37, Turska na 52, Kina na 78, Indija na 94. i Pakistan na 114. mjestu svjetske liste prema broju učenika koji nastavljaju školovanje na fakultetima i akademijama.
Prvih deset zemalja u kojima se nalazi najveći broj učenika koji upisuju univerzitete su Južna Koreja, SAD, Finska, Grčka, Slovenija, Bjelorusija, Novi Zeland, Ukrajina, Venecuela i Litvanija, dok su najslabije rangirane države po ovoj listi Kenija, Angola, Madagaskar, Lesoto, Burkina Faso, Burundi, Tanzanija, Mozambik, Niger i Malavi.
Od najbolje rangiranih deset zemalja u svijetu, njih šest su evropske. Isto tako, od 20 najbolje ranigranih zemalja, 13 su evropske, tako da se može zaključiti da se na ovom kontinentu najveći broj učenika odlučuje da nastavi visoko obrazovanje. Od dvadeset najlošije rangiranih zemalja, sve su afričke, što ovaj kontinent čini prostorom u svijetu gdje najmanji broj učenika nastavlja obrazovanje na visokoškolskim ustanovama.
5. Slovenija
47. Hrvatska
48. Srbija
51. Crna Gora
57. Makedonija
66. BiH
90. Albanija
Izvor: Agencije