U toku priprema terena za veliki sukob na Balkanu

Objavljeno: 17. 7. 2025 u 19:34h

Hipotetički gledano, novi veliki rat na prostorima Evrope nije nimalo nerealan i on bi mogao biti iniciran u Moldaviji zbog Pridnjestrovlja. U taj sukob bi onda mogle biti uvučene i pojedine balkanske zemlje, prije svega Rumunija. Kaže ovo za “Glas Srpske” penzionisani pukovnik i vojni analitičar Sreten Egerić, komentarišući navode iz francuske revidirane nacionalo-vojne strategije, objavljene početkom ove sedmice.

Generalni sekretarijat za odbranu i nacionalnu bezbjednost Francuske javno je objavio u ponedjeljak ovaj dokument, a što do sada nije bio slučaj, u kom se upozorava da je do 2030. godine moguć novi veliki sukob u Evropi, pri tome u taj kontekst stavljajući prostore Balkana i Moldaviju. Kako je navedeno u ovom dokumentu, u taj rat bi bio uvučen i zvanični Pariz sa svojim NATO saveznicima, a sve to je pojašnjeno i obrazloženo ruskom prijetnjom. Kada su u pitanju naši prostori, Egerić smatra da je tako nešto malo vjerovatno, ali i da tako nešto ipak ne treba isključiti kao mogućnost, pogotovo kada je u pitanju rovita BiH, ali i Kosovo i Metohija, te dodaje da će to prije svega zavisiti od planova pojedinih zapadnih država, među kojima je i Francuska, koja je na sebe preuzela zaduženje da “brine” o jugoistočnoj Evropi i Mediteranu, za razliku od Njemačke koja je strateški više fokusirana na centralnu Evropu.

– Vojnički gledano, moguće je da dođe do rata u Moldaviji. Šta je problem? Predsednica Moldavije Maja Sandu, prozapadno orijentisana političarka, svoju zemlju želi uvući u NATO. Rekao bih da se ponavlja jedna vrsta scenarija primenjenog u Ukrajini. Pri tome ne treba izgubiti iz vida Pridnjestrovlje, otcepljeni moldavski region u kom su stacionarane određene ruske vojne snage. Moskva sigurno neće dozvoliti pokušaj vraćanja ove ruske teritorije u sastav Moldavije – kaže Egerić.

Opasna čorba

Kao potvrdu da se nešto opasno kuva na prostoru Evrope, Egerić navodi podatak da se Rumunija, kao NATO članica, već desetak godina priprema i intenzivno vojno naoružava za “nešto”, a pri tome na Moldavce gledaju kao na bratski narod.

– Oni su u preteklom periodu kupili 54 američka raketna sistema “hajmers”. Što će im toliko?! Kupili su i veliki broj tenkova “abrams”, a imaju nameru da se opreme i avionima “F-35”. Kada sve ovo vidimo, očigledno se za nešto spremaju. Bukurešt još od raspada SSSR nikada nije krio da želi Moldaviju videti u sastavu Rumunije. Sad su te težnje možda još  i veće zbog svih globalnih dešavanja, kada se iscrtavaju neke nove mape i interesne zone uticaja. Rusi to neće dozvoliti zbog Pridnjestrovlja. Ukoliko dođe do miga sa Zapada, pretpostavljam da bi u taj rat bile uključene i druge zemlje. Pored Rumunije, verovatno i Bugarska. Pošto ostatak balkanskih država nije daleko od ovog nekog novog potencijalnog žarišta, postojala bi opasnost da se prelije i proširi poput plamena, možda i na Kosovo, ali i u BiH – kaže Egerić.

Na pitanje šta se iza svega krije, te zašto je u pomenutom dokumentu navedeno da bi i Francuska bila uvučena u novi rat, Egerić kaže da su planovi ove države oduvijek bili da se strateški pozicioniraju u crnomorskom regionu, da mogu kontrolisati i strateški koristiti plovni put Rajna – Majna – Dunav – Sredozemno more.

Vojne pripreme

Kao jedan od dokaza da u Francuskoj, ali i u još nekim evropskim državama prave ozbiljne planove za tako nešto i razmišljaju o tom opasnom poduhvatu, Egerić  navodi da je nedavno izvedena jedna velika vojna vježba, nazvana “Branilac Evrope 2025”. Tom prilikom je uvježbavan i taktički prelaz rijeka.

– Ovo nije bila vežba odbrane, već napada. Uvežbavano je čak i prebacivanje ranjenika, dopremanje krvne plazme putem dronova i rad takozvane poljske bolnice. U njoj su učestvovale i vojne snage BiH, Albanije, Makedonije i Crne Gore. Oni su zajedno sa grčkim snagama uvežbavali tenkovski napad. Sve ovo se ne radi tek onako. Očigledno postoje određeni planovi, samo je pitanje da li će biti poslat signal da se pokrene novi proksi rat. Nažalost, tako nešto kao opcija postoji i na Kosovu, ali i BiH. Mislim da to podrazumeva namerno dizanje tenzija, kako bi se ti isti piromani pojavili na kraju kao nekakvi spasioci, vatrogasci. Nije bitno šta mi želimo. Sve se pravda nekakvom ruskom pretnjom. U stvari radi se o jednoj vrsti pravljenja alibija za neke naredne poteze. To što pominju 2030. godinu, govori da im je potrebno još vremena da se naoružaju i taktički pripreme. Podsetio bih da je naredne godine planirano održavanje NATO vežbe koja bi trebalo da okupi čak 800.000 vojnika. Pretpostavljam da se radi o razradi scenarija obračuna sa Rusijom, jer ovo sa Ukrajinom očigledno nije prošlo – kaže Egerić.

Upali, pa ugasi

Ukazuje da ako pogledamo dosadašnju istoriju, možemo vidjeti da su ratovi na ovim prostorima uvijek podsticani izvana, te da se na novi francuski dokument može gledati iz tog ugla. Navodi da su velike evropske sile, kad god su bile u nekim problemima, to vrlo često rješavale izazivanjem sukoba u drugim manjim državama. Kao zanimljivu činjenicu navodi i to da je Francuska ovaj strateški dokument objavila na zvaničnim internet stranicama, što nije uobičajena praksa, jer se radi o povjerljivim dokumentima, napravljenim za “malo očiju”. Smatra da bi to mogao biti dio psihološkog pritiska i rata protiv Rusije.

– Nešto će očigledno pokušati uraditi, pri tome znajući kakav odgovor mogu dobiti iz Moskve. Sve to prate priče kako su Rusi navodni agresori, te da postoji opasnost od njih. Ukoliko kreatori ovog haosa nastave sa ovakvom i sličnom politikom, bojim se da će Evropa biti suočena sa smrtnom presudom. Ova ekipa političara koja vodi vodeće evropske države, ali i upravlja Evropskom unijom, nesumnjivo su deo duboke države. Radi se o potomcima revanšista. To je prvo. Drugo, radi se o političkoj eliti koja je postavljena sa strane. To su lutke u jednoj međunarodnoj pozorišnoj predstavi. Rade ono što im se naredi, ne vodeći mnogo brigu šta će biti sutra – poručio je Egerić, dodajući da zbog toga i nije neki optimista kada je u pitanju dalja budućnost evropskog kontinenta.

Objavljivanje ovog pregleda inače dolazi nakon što su evropske članice NATO saveza pristale da povećaju svoje vojne budžete na čak pet odsto BDP, ali i izjava iz Rusije u kojima ova država odbacuje tvrdnje da planira da napadne Evropu.

Suočavanje sa Rusima

Generalni sekretarijat za odbranu i nacionalnu bezbjednost Francuske objavio je “Nacionalni strateški pregled”, dokument u kom se upozorava da se aktuelne vlasti moraju bolje pripremiti za suočavanje sa navodno rastućom ruskom prijetnjom, što onda zahtijeva i redefinisanje kontura globalne odbrane. U tom kontekstu, autori ovog dokumenta navode da je neophodno da se Francuska do 2030. materijalno naoruža, ali i moralno kako bi sa svojim saveznicima i partnerima “pobijedila u velikom ratu visokog intenziteta u srcu Evrope”, pri tom pominjući Moldaviju i Balkan. Rusija je opet označeni kao glavni “trn u oku”. Kao problematično navedeno je i jačanje veza između Kine, Rusije, Irana i Sjeverne Koreje, što, prema njihovom mišljenju, povećava rizik od širenja sukoba širom svijeta.

Izvor: Glassrpske

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/svijet/u-toku-priprema-terena-za-veliki-sukob-na-balkanu/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)