Objavljeno: 3. 1. 2012 u 09:12h
Uspavani supervulkan u Njemačkoj, ispod jezera Laher blizu grada Bona, pokazuje zabrinjavajuće znakove “buđenja”.
Ovaj supervulkan, koji je sposoban da izbaci milijarde tona magme, eruptira svakih 10 do 12 hiljada godina, a posljednja erupcija dogodila se prije 12.900 godina, zbog čega se strahuje da bi se ubrzo mogao “probuditi”. Kod posljednje erupcije su kamenje i pepeo pokrili više od 1.000 kvadratnih kilometara površine, piše ”Dejli mejl”.
Naučnici smatraju da česti potresi u regiji prošle godine pokazuju da je vulkan sve aktivniji. Njegovo potpuno “buđenje” dovelo bi do razaranja širokih razmjera, masovne evakuacije, te možda i do kratkotrajnog hlađenja Zemlje zbog toga što bi pepeo blokirao sunčevu svjetlost.
Vjeruje se da je vulkan po veličini i snazi sličan Pinatubu na Filipinima, koji je 1991. godine priredio najveću erupciju u 20. vijeku. Izbacio je 10 milijardi tona magme, 20 milijardi tona sumpor dioksida i 16 kilometara kubnih pepela, što je izazvalo globalno zahlađenje od 0,5 stepena Celzijusovih.
Vulkanolozi vjeruju da je vulkan još aktivan, jer magmatska komora izbacuje ugljen-dioksid u jezero, što se vidi prema mjehurićima na površini vode.
Nema komentara
Prikaži komentare