Objavljeno: 25. 12. 2013 u 11:07h
U Srbiji svako svakoga može da prisluškuje, ukoliko ima novca za adekvatnu opremu. Stoga ne treba da čudi činjenica da ni predsjednik Srbije Tomislav Nikolić ne može da otkrije ko ga i zbog čega sluša, što je i saopštio u nedavnom intervjuu. Ova oblast je kod nas potpuno neuređena, a oprema za praćenje komunikacija može se kupiti na svakom koraku, pa čak i na buvljaku.
BUBICE – Ako predsjednik države ne može da pronađe i kazni one koji ga tajno prisluškuju, a u to je siguran, šta onda mogu da očekuju obični smrtnici.
– Ne postoji ograničenje uvoza i korišćenja špijunske opreme. Na internetu, ali i u prodavnicama u Beogradu, moguće je kupiti uređaje za prisluškivanje, a da ne morate da pokažete ni ličnu kartu, niti da objasnite zbog čega vam ta oprema treba i šta ćete s njom da radite. U Srbiji možete i na buvljaku da kupite uređaje za snimanje razgovora, koje prošvercuju iz inostranstva, gde je upotreba takve opreme najstrože zabranjena – objašnjava za “24 sata” kriminolog Igor Pešić.
On dodaje da je zakonom prisluškivanje, odnosno nelegalno snimanje, potpuno zabranjeno. Međutim, uz posebne dozvole, u Srbiji pravo da prisluškuju imaju: Bezbjednosno-informativna agencija, Vojnobezbjednosna agencija, Vojnoobavještajna agencija, Služba za borbu protiv organizovanog kriminala i MUP, ali i oni samo po nalogu suda.
– Snimci koji su napravljeni bez dozvole nisu validni pred sudom, šta god da se na njima nalazi i koliko god da je očigledna nečija krivica. Sud ima pravo da zatraži snimanje u dva slučaja: zbog vođenja krivičnog postupka i u slučaju zaštite državne bezbednosti – ističe Pešić.
Povjerenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić je sprovodio nadzor nad jednim domaćim mobilnim operaterom i došao do podatka da su službe bezbjednosti i policije samo tokom jedne godine 272.000 puta pristupile snimcima telefonskih razgovora. One su tako prekršile Ustav, koji garantuje tajnost komunikacija, ali za to niko nikada nije kažnjen.
U jednoj od prodavnica sa špijunskom opremom u Beogradu ističu da su im klijenti uglavnom vlasnici privatnih firmi i ljubomorni supružnici.
– Najviše se kupuju satovi sa kamerom i diktafonom, ali i softver koji se instalira na mobilni telefon i putem koga se prikupljaju podaci, a da vlasnik toga nije ni svjestan.
– 111.436 listinga izvađeno je za potrebe BIA i MUP od 2006. do 2012.
– 77.235 “mjera potpune kontrole” telefonskih i internet komunikacija primjenjeno je od 2006. do 2012.
Produžni kabl sa prisluškivačem: 15.000 dinara
Namjenjen za dugoročno prisluškivanje prostorije. Aktivira se glasom. Neograničenog je dometa i ima slot za SIM karticu. Ima specijalan mikrofilter koji neutrališe šumove.
Miš sa prisluškivačem: 8.800 dinara
Neograničenog dometa, visoke osjetljivosti, može pokriti do 100 kvadrata, malih je dimenzija i sakriven u mišu sa stalnim napajanjem. Postoji i USB prisluškivač koji košta 8.900 dinara i koji izgleda kao i svaki USB uređaj.
GSM prisluškivač: 11.400 dinara
Špijun-bubica omogućava audio-nadzor sa bilo koje tačke na svijetu, samo je potrebna pokrivenost GSM signalom. U aparat se stavi kartica mobilnog telefona, koju onaj ko prisluškuje pozove i aktivira bubicu.
Bezbjednosno-informativna agencija (BIA)
Vojnobezbjednosna agencija (VBA)
Vojnoobavještajna agencija (VOA)
Služba za borbu protiv organizovanog kriminala (SBPOK)
MUP po nalogu suda
Izvor: 24sata.rs
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.