Objavljeno: 9. 12. 2012 u 09:32h
Upotreba sredstava za smirenje u posljednje dvije decenije popularna je u Bosni i Hercegovini, ali i u regionu. Najčešće se pacijentima preporučuje “apaurin”, koji se donedavno mogao kupiti i bez recepta. No, malo je poznato da se “apaurin” ne smije uzimati duže od mjesec, osim u ekstremnim slučajevima.
Nažalost, sve je više pacijenata koji se oglušuju na preporuke ljekara i samoinicijativno koriste ovaj sedativ, a da ne znaju koje nuspojave ima.
Direktor “Moje klinike” Emir Talirević naglašava da je u BiH raširena neadekvatna upotreba lijekova iz grupe diazepama, u koje spada “apaurin”.
Pacijent je obično čuo od nekoga da se taj lijek uzima u slučaju stresa – kaže Talirević.
Ističe da su najčešći nusefekti pospanost, pad u koncentraciji i medicinski poremećaj koji se naziva ataksija.
Laički, ataksija je poremećaj preciznosti prilikom nekih radnji. Kod težih bolesnika koji su silom prilika limitirani svojim aktivnostima to nije problem, ali to je zabrinjavajuće kod osoba koje rade poslove na građevini, profesionalnih vozača ili fizičkih radnika – pojašnjava Talirević.
Prof. dr. Abdulah Kučukalić, šef Psihijatrijske klinike u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu, naglašava da lijekovi za smirenje redukuju nervozu, napetost i anksioznost.
Opšte je pravilo da se ovi lijekovi daju na prijedlog neuropsihijatra, ali može i ljekara opšte prakse. Međutim, ljekar opšte prakse sredstvo za smirenje poput “apaurina” može preporučiti na kraći period do mjesec. Oni imaju dobar efekt da redukuju nervozu, ali mogu sedirati naročito starije pacijente, pa znaci demencije mogu biti jače izraženi – kaže Kučukalić.
Psihijatar Slobodan Loga naglasio je za naš list da ljekari prilikom propisivanja sedativa moraju biti prilično obazrivi.
Izvor: Dnevni avaz