Objavljeno: 19. 7. 2012 u 11:20h
Za dvije godine svijet će se sjetiti slavne istorije Sarajeva: obilježiće stotu godišnjicu od atentata na prestolonasljednika okupatorske Austro-ugarske monarhije Franca Ferdinanda i njegovu suprugu, groficu Sofiju Hotek, na Vidovdan 28. juna 1914.
Jedni će beskrajno tugovati za zauvijek ugašenim sjajem bečkog dvora, drugi će slaviti borca za slobodu i protivnika feudalne tiranije Gavrila Principa, a čuvena fotografija nastala tog velikog dana, objavljena do sada nekoliko hiljada puta širom planete, nastaviće da zbunjuje sve njih.
Razlog je jednostavan, uprkos opštem mišljenju da se uhvaćen objektivom, u nemilosrdnom stisku žandarma, nalazi heroj i član Mlade Bosne, riječ je – o njemačkom službeniku monarhije Ferdinandu Beru!
Ova zabuna “rođena” je deset godina poslije atentata. Bečki list “Interessantes Blatt” je fotografiju objavio uz komentar da je riječ o trenutku hapšenju Gavrila Principa i njegovog odvođenja u zatvor. Da na slici nije Princip, kasnije je objasnio baš čovjek sa fotografije, Ferdinand Ber – kaže profesor Iskrin.
Riječ je o jednom od brojnih službenika monarhije na radu u Bosni. Usprotivio se brutalnosti policije i svjetine prema Principu, pa je i on priveden. To je trenutak u kome je aparat “škljocnuo”…
Prije 46 godina, Vladimir Dedijer je pokušao da “ispravi krivu Drinu”, u svojoj poznatoj knjizi “Sarajevo 1914”, prvi je objavio fotografiju uz pravo, istinito i jednostavno objašnjenje: na njoj je prikazan Ber, ne Princip. Međutim, istina je imala manji domet od početne greške. Berov lik sa fotografije ušao je u hiljade udžbenika i istorijskih studija, i u daleko više novinskih članaka – kao slika i prilika Gavrila Principa.
Izvor: Novosti
Nema komentara
Prikaži komentare