Objavljeno: 13. 5. 2013 u 15:19h
Suprotno vjerovanju, grom može udariti u jedno mjesto i po nekoliko puta. Štaviše, po statistikama grom ubije više ljudi za godinu dana nego tornado ili uragani. Od groma je, što se tiče vremenskih nepogoda, po ljudski život opasnija samo poplava.
Dok grmi najsigurnije je zatvoriti se u kuću ali to ne znači da ne treba učiniti još neke mjere opreza, jer ako grom udari u kuću u kojoj se nalazite elektricitet će vjerovatno prolaziti električnim instalacijama do zemlje. Zbog toga se savjetuje da ne telefonirate, sklonite se od tekuće vode (ne tuširati se, npr.) ili uređaja za pranje, električne pećnice.
Dok grmi potrebno je isključiti sve električne uređaje iz struje (kompjuter, satelitsku antenu, fen, bojler, punjače za mobilne telefone, televizore…) Električni napon kojeg izbacuje ova pojava može oštetiti elektroniku čak i ako vam stambeni prostor ne pogodi grom. Preporučuje se da elektroniku isključite prije nevremena, jer ako to činite kada počne mogli bi povući kabal u trenutku samog udara groma.
ŠTA AKO SE NAĐETE NA OTVORENOM?
Ako ste na moru, bolje je izaći i negdje se skloniti jer istureni objekat je nešto što privlači grom. Ako ste ispod najvišeg stabla, nije dobro. Radije pokisnite ili idite ispod najmanjeg stabla.
Ako osjetite da vam trnci prolaze tijelom ili vam se kosa nakostriješi, velika je vjerovatnoća da će vas upravo u tom trenutku pogoditi grom. Ako ipak ne možete napustiti otvoreno područje, čučnite i spustite glavu, pokrijte rukama uši kako bi zaštitili bubnjiće. Ako se ipak za vrijeme grmljavinskog nevremena zateknete u automobilu, u njemu i ostanite.
Naime, automobili u potpunosti štite od udara groma.
Automobil je kao tzv. Faradayev kavez, što znači da ste zaštićeni od elektriciteta. Grom nema nikakvog razloga udariti u objekat koji nije povezan sa zemljom jer ne može proći kroz zemlju. Njemu je cilj doći do zemlje da se isprazni.
MUNjA ILI GROM – ŠTA JE OPASNIJE?
Mnogi uzdrhte od straha kada za vrijeme grmljavine čuju prasak groma. Njihov strah je, međutim, bezrazložan, jer u trenutku kad se čuje grom udar elektriciteta koji ga je prouzrokovao već je završen. Grom se čuje poslije bljeska munje samo zato što zvuk putuje mnogo sporije od svjetlosti.
Da li se groma treba bojati? Istina je da on može da prouzrokuje štetu, a ponekad i da ubije, ali to se rijetko događa. Grom je oblik elektriciteta i zato može da bude opasan. To je ogromna iskra elektriciteta koja se vidi kao bljesak svjetlosti, munja. Ta varnica može da ”kresne” između dva oblaka, da skoči sa oblaka na zemlju ili čak sa zemlje na oblak!
Za vrijeme oluje, u oblacima i na zemlji stvaraju se naelektrisanja (pozitivna i negativna). Kada razlika između njih postane suviše velika, nastane iskra koju mi vidimo kao munju. Za vrijeme i poslije električnog pražnjenja vazdušne struje se šire i skupljaju. One se jako sudaraju i proizvode buku, koju nazivamo ”grmljavinom”.
Izvor: Doznajemo.com
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.