Objavljeno: 8. 12. 2013 u 11:30h
Nova tehnologija uvela jenove navike u svakodnevicu, ali nije pomogla da se majke u Srbiji rasterete od balansiranja između roditeljstva, karijere i ličnih potreba.
Informacija kako sniziti temperaturu bebi u pola noći nije stigla od brižne bake ili iskusne tetke, već je mlada mama pomoć tražila na „Guglu”. Pribjegla je drevnom receptu sa sirćetom i krompirom, koji je pročitala na jednom forumu.
Ovo je jedna od slika generacija majki koje djecu odgajaju u eri interneta, u nekim finesama tek malo različita od novostečenih navika i metoda roditelja širom svijeta, pokazala je anketa „Istine o novoj srpskoj mami”, koju je sproveo centar „Meken tru centrala”.
Rezultati istraživanja, koje je obuhvatilo 300 majki aktivnih na internetu (imaju naloge na društvenim mrežama, pišu blogove, preuzimaju virtuelne materijale…), dio je globalnog istraživanja 6.800 mama iz čitavog svijeta koje su u 40 fokus grupa dale svoje viđenje odgoja djeteta danas.
Jedan od odgovora istovjetan za ispitane majke na svim meridijanima jeste da ne prihvataju ideju o supermami: 65 odsto anketiranih u svijetu i 67 posto u Srbiji.
Ipak, 24 sata „žongliranja” između porodice, karijere i ličnih potreba utiče na to da 79 odsto majki u Srbiji osjeća taj pritisak, dok u svijetu tu tjeskobu osjeća 63 odsto majki.
Govoreći o, kako su istraživači definisali – igranju školice (neprestanom mijenjanju različitih uloga: u odnosu sa djecom, mužem, kolegama, tokom sređivanja kuće…), jedna od učesnica panela, na kome je predstavljeno istraživanje, arhitekta Maja Lalić ponudila je recept:
– Potrebna je neprestana autokorekcija. Da se svakodnevno u datom trenutku zapitamo šta su prioriteti. Uveče razmišljam da li dovoljno sarađujem sa vaspitačicama u vrtiću. Ili, da li sam stroga prema sebi kada uočim da mi je manja produktivnost na poslu. Ono što sam nekad radila za dan sada prolongiram na nekoliko. Naravno, najviše trpi domaćički dio – rekla je Maja Lalić, osnivač „Miksera” i majka troje mališana, i uz smijeh dodala da se odrekla vježbi joge još prije četiri godine.
Tehnologija u velikoj mjeri damama pomaže da objedine uloge. Čak 89 odsto ispitanica izjavilo je da im tehnologija olakšava život, a 59 odsto njih smatra da su njenim korišćenjem čak bolje mame. Sa blagodetima 21. vijeka majke dolaze do informacija, štede vrijeme i novac, povezuju se sa drugim roditeljima, vrijeme na internetu im predstavlja „odušak”, vrijeme koje odvajaju za sebe…
Novinarka B 92 Suzana Trninić rekla je da ima nalog na „Tviteru” i da joj je to predložio suprug tokom drugog trudničkog bolovanja.
– Moji dečaci nemaju kompjuter iako stariji ima devet godina. Ali zato obavezno igramo fudbal u parkiću, šetamo, radimo sve stvari koje su i naši roditelji radili sa nama. Često kada mog starijeg sina pitaju šta mu radi mama, a ja imam telefon u ruci, on odgovara: „Mama tvituje”, iako možda u tom trenutku odgovaram na poslovni mejl – opisuje Suzana Trninić doziranje savremene tehnologije.
Glumica Ana Sofrenović opisuje da su joj novi način komunikacije pomogli da bude u kontaktu sa kćerkama kada je zbog posla daleko:
– Moja majka je Engleskinja. Njoj je fascinantno što se danas dnevno komunicira sa različitih delova planete.
O neraskidivoj vezi majke i djeteta, bez obzira na promjenu okolnosti šireg okruženja, govorila je Tijana Vraneš, psiholog, majka dva sina:
– Ne postoji savršena majka, ali je dobra svaka ona koja želi da bude dovoljno dobra. I to je svaka koja je osetljiva na potrebe deteta, prisutna u periodima odrastanja kada je to neophodno, ali i svesna da ponekad pravi greške i da radi na njihovom otklanjanju.
Izvor: RTS
Nema komentara
Prikaži komentare