Da li je bezbjedno kupanje u Jadranu: Kit zalutao u Herceg Novom, a bijela ajkula kod Kotora

Objavljeno: 1. 7. 2025 u 15:45h

Uočen kit u Herceg novom, a velika bijela ajkula kod Kotora. Možda zvuči kao scena iz filmova ali zapravo ovo zapravo predstavlja jedan običan prizor u letnjim mesecima, kažu biolozi.

Stručnjaci objašnjavaju da je kit najverovatnije zalutao tokom migracije, dok je mlada ajkula, jedna od retkih u poslednje tri decenije, slučajno ulovljena i vraćena u more. Ovakvi prizori jesu rijetki, ali nisu senzacionalni oni svjedoče o bogatom i još uvijek živom ekosistemu Jadrana.

Apel stručnjaka: bez panike i bez prilaska predatorima. I dok pojedinci naglašavaju opasnosti, biolozi poručuju, ajkule su u Jadranu oduvijek.

U Crnoj Gori je zabilježen samo jedan napad ajkule na čovjeka, sredinom prošlog vijeka. Posljednji napad u Jadranu desio se 2008. godine kod ostrva Vis u Hrvatskoj, kada je ajkula napala ronioca koji je sa sobom nosio ulovljenu ribu. Stručnjaci pak umiruju javnost – razloga za paniku nema. Savjetuje se, naravno, oprez i poštovanje osnovnih pravila bezbednosti u vodi. Prije svega, ne udaljavati se previše od obale i ne ulaziti u more noću ili pri slaboj vidljivosti.

– One su obično daleko u otvorenim vodama i veoma, veoma rijetko prilaze obali. Međutim, dešava se u određenom periodu godine da one jednostavno priđu, da li u potrazi za hranom, da li radoznalost, da li zato što zalutaju. Tako da to nije neobična stvar. One su oduvek tu i mi od uvijek plivamo i kupamo se sa njima – kaže za Blic TV Janez Kranjc, instruktor ronjenja.

Strah najčešće dolazi iz neznanja

Ove morski stanari su tu jer prirodno pripadaju tom prostoru. A strah, kažu upućeni, najčešće dolazi iz neznanja. I dok ajkule mogu da napadnu ljude prije svega zbog osjećaja ugroženosti,stručnjaci ističu da kitovi pre svega prate migracione puteve kroz Jadransko more, najčešće se ne zadržavaju dugo u blizini obala I ne predstavljaju opasnost po ljude.

Kitovi se povremeno pojavljuju u južnom Jadranu, i to uglavnom tokom toplijih mjeseci. Kitova je i ranije bilo, viđani su i nije toliko neuobičajena pojava. Apel građanima i turistima da se ponašaju odgovorno tokom boravka na moru, naročito u blizini ribarskih čamaca i tokom ranih jutarnjih sati kada su morske životinje najaktivnije – saopšteno je sa Instituta za morsku biologiju Kotor.

– Kitovi definitivno nisu opasni za čovjeka, ali moramo voditi računa, ako smo na plovilu, da ih ne povredimo. Znači, ne treba prilaziti kitovima, ne treba ih juriti, i to isto važi i za delfine, i za ajkule. Treba držati neku distancu i uživati u tom prizoru koji nam se namjestio. U Jadranskom moru, uglavnom, ne žive baš opasne vrste po čovjeka, međutim, dešava se i dešavalo se ranijih godina da ponekad zaluta i neki opasni predator, poput velike bele ajkule – kaže Kranjc.

Ajkule i kitovi nisu došle zbog ljudi, već uprkos ljudima, dodaju stručnjaci, naglašavajući da je prirodno da životinjski svet bude prisutan i vidljiv – naročito u morima koja još uvek imaju očuvan biodiverzitet.

Pored pomenutih kita i ajkule, posljednjih dana u južnom Jadranu zabilježene su i morske kornjače, a prije mjesec dana i retka mediteranska medvedica.

Izvor: Bl portal

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/da-li-je-bezbjedno-kupanje-u-jadranu-kit-zalutao-u-herceg-novom-a-bijela-ajkula-kod-kotora/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)