Objavljeno: 14. 9. 2013 u 13:08h
Demobilisani borci Vojske RS koji su uložili svoje vaučere u “BORS invest fond” ne mogu da pretrpe nikakvu štetu od izmjena zakona o investicionim fondovima, kao što tvrde čelnici Boračke organizacije RS.
Prema tvrdnjama sagovornika Pressa RS, odlično upućenih u ovu problematiku, borci ne mogu da imaju nikakvu štetu, iz prostog razloga što i do sada nisu imali nikakvu korist od fonda u koji su uložili svoje vaučere. Drugim riječima, to znači da izmjenama zakona borci neće izgubiti ništa, jer ni do sada nisu imali ništa, kao ni mali akcionari bilo kojeg od 13 privatizacionih investicionih fondova u RS.
Predsjednik Upravnog odbora Udruženja akcionara investicionih fondova RS Siniša Božić kaže da korist od “BORS invest fonda” ima samo Društvo za upravljanje investicionim fondovima “BORS invest”, odnosno desetak članova Upravnog i Nadzornog odbora tog društva.
On tvrdi da su potpuno neutemeljene tvrdnje iz vrha BORS-a da će borci biti oštećeni izmjenama zakona o investicionim fondovima, koje predviđaju njihovu transformaciju iz zatvorenih u otvorene fondove.
– Kako će borci biti oštećeni, ako ni do sada nisu imali apsolutno nikakvu korist?! Isto je i sa malim akcionarima preostalih zatvorenih investicionih fondova, u kojim su kajmak kupila društva za upravljanje, kao zasebna pravna lica koja su činila upravu fondova. Čelnici BORS-a koji sjede u upravnim organima Društva za upravljanje “BORS invest”, kao i većina investicionih menadžera u ostalim društvima za upravljanje investicionim fondovima, bore se protiv predloženih zakonskih izmjena zato što će ostati bez masnih provizija – tvrdi Božić.
Nisu obavezni da isplaćuju dividendu
Prema njegovim riječima, u posljednjih 12 godina, društva za upravljanje su na ime provizija na svoje račune prelila više od 100 miliona maraka, dok je istovremeno vrijednost imovine svih fondova kojim upravljaju, osim jednog, smanjena za 1,2 milijarde KM.
– Zbog toga je neophodno izmijeniti zakon o investicionim fondovima, kako bi se spriječilo naplaćivanje sigurne provizije društava za upravljanje fondom, koje se praktično svodi na nekoliko transakcija godišnje, sa jedinim ciljem da se skupi novac za proviziju – tvrdi Božić.
On objašnjava da je Vlada RS predloženim zakonskim izmjenama pokazala dobru namjeru, dodajući da je greška što prilikom ranijih izmjena zakona društva za upravljanje fondovima nisu obavezana da isplaćuju dividende akcionarima fondova.
– Apsurdno je da, recimo, Telekom svake godine isplaćuje dividendu svojim akcionarima, dakle i fondovima i građanima koji su svoje vaučere uložili direktno u to preduzeće, a da istovremeno fondovi ne isplaćuju dividendu svojim akcionarima. Drugim riječima, ako je neko uložio 50 vaučera u Telekom, a 50 u neki fond, on je dobijao dividendu od Telekoma za vaučere koje je direktno uložio u to preduzeće, dok za onih 50 vaučera koje je uložio u fond nije dobijao ništa, jer to zakon nije omogućavao – objašnjava Božić.
Prodaja akcija po svaku cijenu
S druge strane, predsjednik Predsjedništva BORS-a Dražan Perendija na posljednjih nekoliko javnih rasprava o ovom zakonu odbacivao je sve optužbe na račun rukovodstva BORS-a i Društva za upravljanje fondom “BORS invest”. Perendija je tvrdio da će, u slučaju da se usvoje predložene izmjene zakona o investicionim fondovima, u roku od tri mjeseca biti likvidiran “BORS invest fond”.
– Od početka sam govorio da ovakav prijedlog zakona nama ne ide u prilog ni u kom pogledu, jer je apsurdno da BORS, kao vlasnik osam odsto akcija u “BORS invest fondu”, neće moći da ima pravo glasa. U ovakvim berzanskim uslovima, interes za otvaranje fondova imaju prvenstveno nosioci stranog kapitala koji su investirali u naše fondove – ocijenio je Perendija.
Protiv izmjena zakona su i čelnici društava za upravljanje investicionim fondovima (DUIF), a Nenad Tomović, predsjednik udruženja DUIF i direktor DUIF “Zepter invest”, posebno pogubnom je ocijenio zakonsku odredbu koja društvima nameće da u roku od dvije godine prodaju sve hartije fondova sa slobodnog berzanskog tržišta.
– Time ćete natjerati društva da prodaju akcije po svaku cijenu, zbog čega ih akcionari fondova mogu tužiti za rasprodaju akcija i uništenje fonda – ocijenio je Tomović.
Izvor: Press
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.