Objavljeno: 24. 11. 2021 u 17:47h
Neformalna grupa građana “Stop izgradnji mHE na Kasindolskoj rijeci” je na danas održanoj press konferenciji predstavila otvoreno pismo upućeno Srebrenki Golić, ministrici prostornog uređenja, građevinarstva i ekologije RS-a i poručila da su došli u Banjaluku da biste konačno čuli glas građana Istočnog Sarajeva.
“Mi smo u preko godinu dana aktivnog djelovanja uradili mnogo toga kako bi zaštitili Kasindolsku rijeku od daljeg uništavanja – uložene su tužbe protiv obnovljenih ekoloških dozvola. Okružni sud u Banjaluci usvojio je sve tri tužbe. Uložena je tužba protiv građevinske dozvole za mHE ,,Samar’’, a presudu još uvijek čekamo. Sproveli smo građansku inicijativu tokom koje je prikupljeno skoro 2.500 potpisa protiv izgradnje mHE ,,Samar’’ i mHE ,,Slapi’’ na Kasindolskoj rijeci. Obraćali smo se inspektorima Republičke uprave za inspekcijske poslove. Neki su utvrdili stanje na terenu i izrekli mjere za otklanjanje nepravilnosti, neki nisu. Obraćali smo se JU ,,Vode Srpske’’, načelnicima opština Trnovo, Istočna Ilidža i Istočno Novo Sarajevo od kojih smo dobili podršku. Obraćali smo se gradonačelniku Istočnog Sarajeva i Skupštini Grada Istočno Sarajevo, čija podrška takođe nije izostala. Učinili smo sve da zaštitimo našu rijeku, ali to nije bilo dovoljno. Investitor i dalje radi i gradi. Za zaustavljanje njegovog rada nisu dovoljne ni pravosnažne presude Okružnog suda u Banjaluci kojim su im poništene obnovljene ekološke dozvole za sve 3 mHE. Za njih nije dovoljno ni to što građani našeg grada ne žele mHE na Kasindolskoj rijeci, niti su im važne posljedice njihovog (ne)činjenja.”, ističe Sara Tuševljak, predstavnica neformalne grupe građana “Stop izgradnji mHE na Kasindolskoj rijeci.”
U svom otvorenom pismu građani naglašavaju da su posljedice nečinjenja najskuplje platili građani opštine Istočna Ilidža koji su ovog novembra bili pogođeni nezapamćenim poplavama, koje se nisu desile ni 2014. godine. Posljedice odrona koji su zatrpali korito i napravili prepreke, a koji su nastali prilikom izgradnje pristupnog puta za mHE ,,Samar’’ osjetili su nedužni građani naše opštine.
“U slučaju izgradnje malih hidroelektrana na Kasindolskoj rijeci nije problem samo nesprovođenje svih mjera, već je problem na osnovu čega se iste trenutno sprovode, s obzirom da investitor nema važeće ekološke dozvole, jer su stare istekle 2020. godine, a obnovljene su poništene odlukom Okružnog suda u Banjaluci. Pošto je Vaše ministarstvo donijelo zaključke kojim se obustavljaju postupci za izdavanje ekoloških dozvola dok Vrhovni sud Republike Srpske ne odluči o uloženim pravnim lijekovima, zahtijevamo da se obustavi i rad mHE ,,Podivič’’ i izgradnja mHE ,,Samar’’ do donošenja odluke Vrhovnog suda.”, ističe Sunčica Kovačević, predstavnica neformalne grupe građana “Stop izgradnji mHE na Kasindolskoj rijeci.”
“Naše pravo da se izjasnimo o izgradnji mHE na Kasindolskoj rijeci uskraćeno je dva puta – kroz izmjene Prostornog plana Grada Istočno Sarajevo, a zatim kroz postupak izdavanja ekoloških dozvola jer nas niko nije informisao da je u toku. O našoj rijeci odlučeno je bez nas. Mi smo i prije apelovali – u avgustu smo govorili da će do poplava doći, ali nas niko nije čuo. Niko nije preduzeo nijednu akciju. Mislili su da do štete neće doći, a ona je milionska”.
Banjaluka.com
Nema komentara
Prikaži komentare