Objavljeno: 30. 5. 2022 u 11:33h
Ministarstvo finansija Republike Srpske proglasilo je nezakonitom taksu uz račun za vodu, koja iznosi od četiri do šest KM mjesečno u Mrkonjić Gradu.
Podsjećamo, Milko Grmuša, odbornik u Skupštini grada Banjaluka, prije mjesec dana predao je zahtjev za pokretanje postupka za eliminisanje taksi iz cijena komunalnih usluga u Mrkonjić Gradu.
“Pružalac komunalne usluge u Mrkonjić Gradu tražio je saglasnost od Skupštine opštine na Odluku o cijenama komunalnih usluga, te su je dobili 2019. godine. U toj odluci se navodi koliko je cijena vode, smeća, kanalizacije, te je navedeno da postoji stavka koja se zove taksa, ne piše za šta, nije definisana, samo stoji da je za domaćinstva ta taksa četiri KM, a za pravna lica šest KM. Ustavni sud RS je zauzeo stav kada je riječ o individualnoj komunalnoj potrošnji i da se sve finansira iz same cijene komunalne usluge”, objašnjava za “Nezavisne” Grmuša.
Dalje nastavlja da u Zakonu o poreskom postupku RS jasno stoji koja su to poreska, a koja neporeska davanja.
“Zakon poznaje samo komunalne takse, sudske takse i administrativne takse, a komunalne takse se tiču samo korištenja reklamnog prostora, parkinga, isticanja imena. Niko ne poznaje komunalnu taksu kao dio komunalne usluge, to ne postoji u pravnom sistemu. U registru poreskih i neporeskih davanja koje vodi Ministarstvo finansija RS stoji da nigdje nije navedena ova taksa”, pojašnjava Grmuša.
Iz Ministarstva finansija RS su za “Nezavisne” kazali da se opština Mrkonjić Grad u postupku donošenja Odluke o saglasnosti na Odluku o visini cijena komunalnih usluga nije obraćala ovom ministarstvu zahtjevom za mišljenje iz člana 10. stav 3. Zakona o poreskom sistemu.
“Nisu potom, u skladu sa članom 14. stav 4. istog, pribavili saglasnost Vlade Republike Srpske. U skladu sa članom 14. Zakona o poreskom sistemu u registar poreskih i neporeskih davanja Republike Srpske neće biti upisana poreska i neporeska davanja utvrđena suprotno odredbama ovog zakona. Sva poreska i neporeska davanja koja nisu unesena u registar ne stvaraju obavezu plaćanja, a predlagač propisa u kojem su sadržana takva davanja dužan je da pokrene proceduru njihovog brisanja iz tog propisa po hitnom postupku”, naglasili su iz Ministarstva finansija Republike Srpske.
Dragan Vođević, načelnik Mrkonjić Grada, istakao je da ova naknada nije dobro formulisana.
“Očekivali smo ovakvo rješenje poučeni iskustvom iz drugih opština. Spremni smo da učinimo sve što je naloženo po hitnom postupku, tako da će to biti preimenovano na narednoj sjednici gradskog parlamenta koja će biti održana krajem juna”, rekao je Vođević.
Prema njegovim riječima, ovo je više igra riječi te pojasnio da je to na neki način vodarina ili mrežarina, kako bi ljudi imali napajanje vodom kada dođu u svoje kuće ili stanove.
“Napisano je kao taksa, a mi ćemo to drugačije formulisati da ostane u okviru zakona, ali da se ne dira cijena vode. Mi smo jedna od opština u Republici Srpskoj s najjfetinijom voda. Čim zvanično dobijemo, učinićemo sve da bude u skladu sa zakonom”, zaključio je Vođević.
Izvor: Nezavisne / Nemanja Vukojević
Nema komentara
Prikaži komentare