Objavljeno: 23. 5. 2022 u 19:21h
Roditelji djece sa smetnjama u razvoju su heroji koji se svakodnevno suočavaju sa bezbrojnim preprekama. Kao i drugim roditeljima, značajna im je podrška u svakom smislu.
Većina njih nije upućena u svoja prava, odnosno prava djeteta. Željka Perišić Ninković, iz Servis centra “Dajte nam šansu-Zvjezdice”, kazala je za naš portal da postoji jedan broj roditelja koji uopšte ne znaju za određena prava pa ih samim tim ni djeca ni oni ne koriste.
Ona je objavila je status na društvenim mrežama, u cilju informisanja roditelja o pravima djece sa smetnjama u razvoju, ali i njihovim pravima.
Njen status prenosimo u cjelosti:
Djeca sa smetnjama u razvoju u Republici Srpskoj imaju:
– pravo na besplatan boravak u vrtićima
– pravo na asistenta u nastavi
– pravo na dječiji dodatak
– podršku u izjednačavanju mogućnosti djece i omladine sa smetnjama u razvoju (troškovi prevoza i smještaja vezani za školovanje)
– besplatno ljetovanje u Bečićima za djecu iz osjetljivih kategorija, između ostalog i djecu sa poteškoćama u razvoju u okviru programa Socijalizacija djece.Djeca i osobe sa smetnjama u razvoju u Republici Srpskoj imaju pravo na:
– ličnu invalidninu
– tuđu njegu i pomoć
– dnevno zbrinjavanje
– smještaj u ustanovu
– zbrinjavanje u hraniteljsku porodicu
– novčanu pomoć
– jednokratnu novčanu pomoć
– savjetovanje.Roditelji djece sa smetnjama u razvoju u Republici Srpskoj imaju pravo na:
– rad sa jednom polovinom punog radnig vremena
– status roditelj-njegovatelj
– jednokratnu novčanu pomoć.U Banjaluci je na snazi Odluka o ostvarivanju prava na naknadu za smještaj u porodici za lica koja ostvaruju pravo na smještaj u ustanovu i određen broj porodica, koje ispunjavaju uslove, ostvaruju i ovo pravo.
Pravo na besplatnu putarinu
Djeca i osobe sa smetnjama u razvoju imaju pravo i na naljepnicu za parkiranje, označeno parking mjesto ispred svoje zgrade, kao i besplatnu putarinu na brzim cestama i autoputevima u RS.
U Banjaluci je i Zavod “Dr Miroslav Zotović”, gdje imamo podršku od rođenja djeteta pa na dalje, kroz tretmane, dnevnu bolnicu, konsultacije, kao i hiperbarična komora i sva djeca iz RS koriste usluge Zavoda.
U Centru za mentalno zdravlje radi dječiji psihijatar, kao i psiholog i takođe dijete možete odvesti na uputnicu.
Na UKC Banjaluka, na maksilofacijalnoj sa našom djecom rade sjajni oralni hirurzi, gdje se rade popravke zuba ili vađenja.
U Banjaluci postoji JU Centar “Zaštiti me”, Centar Ovrsg gdje se naša djeca školuju, ali gdje imaju i besplatno sve dostupne tretmane u toku školovanja, a u Centru Ovrsg i na uputnicu, a pored školovanja u ovoj ustanovi ima i vrtić. Pored toga, veliki broj naše djece je u redovnoj nastavi uz podršku asistenta u nastavi.
Takođe, imamo i Centar za majku i dijete gdje možete na uputnicu dobiti besplatne tretmane.
Centar za socijalni rad u okviru svog rada ima i Centar za porodicu, gdje rade terapeuti i psiholozi i možete dobiti stručnu podršku.
U Banjaluci postoje 4 dnevna centra i jedan servisni centar, gdje su sve usluge besplatne.
U Banjaluci funkcioniše In taxi – usluga prevoza za osobe sa invaliditetom, kao i usluga personalne asistencije.
U Banjaluci postoji Škola sporta za lica sa poteškoćama u razvoju ”Sunce” gdje sa našom djecom treniraju profesionalci i treninzi su besplatni.
U Banjaluci postoji Inkluzivna folklorna grupa, koju organizuje KUD “Čajavec” i Zvjezdice, i takođe je besplatna.
Djeca mogu ostvariti pravo na liječenje i operacije u inostranstvu preko Fonda Solidarnosti za liječenje djece u inostranstvu.
Osobe oboljele od rijetkih bolesti su oslobođeni troškova liječenja u potpunosti.Pored svega navedenog, veliki je broj aktivnosti, radionica i drugih društvenih događaja u koje mogu da se uključe djeca i odrasle osobe sa smetnjama u razvoju.
Za razliku od prije deset godina, sada ne postoji izgovor nemam gdje odvesti dijete ili nema ništa u gradu”, stoji u statusu.
Željka je napomenula da roditelji prije nego počnu plaćati tretmane privatno, raspitaju se za svoja prava, jave se Centru za socijalni rad ili udruženjima.
“Možemo raspravljati o tome da li su sva prava dovoljno dobra, da li su nadoknade dovoljne, da li je dovoljno dostupnih stručnjaka na ovoliki broj djece sa smetnjama u razvoju, ali činjenica je da je u prethodnom periodu urađeno mnogo i ono najvažnije da su neka od prava koja su prije par godina bila misaona imenica, sad dio zakona. Na nama je da sad zajednički djelujemo da se pojedina prava izmijene i uvedu još neke nove usluge”, navela je Željka.
Banjaluka.com
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.