Objavljeno: 1. 12. 2020 u 16:04h
U sklopu projekta „Studentskom praksom brže do posla“ održana je online konferencija naslovljena „Mogu li studentske prakse biti i online?“, na kojoj se razgovaralo o mogućnostima provođenja studentske prakse u uslovima koje je donijela pandemija virusa Covid-19. Na konferenciji su učešće uzeli predstavnici poslodavaca, univerziteta, studenata i drugih učesnika projekta koji za cilj ima reformu visokog obrazovanja u dijelu koji će omogućiti uspostavljanje studentske prakse kao redovnog segmenta studiranja.
Projekat finansira Evropska unija, a provode ga udruženja „Prava za sve“ iz Sarajeva i „Budućnost“ iz Modriče, a u sklopu njega je formirana snažna mreža- ERSE, koju čine organizacije studenata, udruženja poslodavaca iz oba entiteta Bosne i Hercegovine, privredne komore, svi državni i nekoliko privatnih univerziteta u BiH, ministarstva obrazovanja FBiH, RS i KS i drugi učesnici koji su prepoznali važnost uključivanja studenata u sticanje praktičnih znanja i vještina iz svoje struke tokom studija. Program menadžer Delegacije Evropske unije u BiH Vladimir Pandurević je stoga na konferenciji naglasio važnost ovakvih mreža kao resursa tokom procesa pregovora.
„Ovo je kvalitetan projekat koji zavrjeđuje da bude finansiran od strane EU,“ rekao je Pandurević.
Direktorica UG „Prava za sve“ Diana Šehić predstavila je rezultate dosadašnjeg rada na projektu i istakla kako je godina koju je obilježila pandemija Covid-19 virusa iskorištena za jačanje online platformi, kao i za održavanje stalnog kontakta među učesnicima u cilju širenja i jačanja mreže učesnika.
„Uspostavljena je online platforma sa hiljadama korisnika, profili na društvenim medijima su nam jako aktivni i kontakt među učesnicima je jako intenziviran. Potrudili smo se da ovi alati u vrijeme pandemije dobiju na snazi“, objasnila je Diana Šehić.
Ona je navela kako je vrijeme iskorišteno za istraživanja, analize i mapiranje stanja, kao i za pripremu studije na osnovu koje će se definisati model studentske prakse koji će se primjenjivati na univerzitetima u Bosni i Hercegovini. Posebna pažnja je posvećena provođenju studentske prakse online, budući da će se i nakon pandemije vjerovatno dosta poslova obavljati putem Interneta.
Potpredsjednik Privredne/gospodarske komore FBiH Mirsad Jašarspahić je kazao kako se uprkos pandemiji studentske prakse moraju nastaviti uz savremena sredstva komunikacije. Naveo je i primjer studentskih razmjena koje se u EU obavljaju online, što pokazuje kako nema razloga da se na ovaj način ne odvijaju i studentske prakse. Direktor Privredne komore RS Pero Ćorić je ocijenio kako je projekat „Studentskom praksom brže do posla“ u interesu svih učesnika, te da se on može uskladiti sa programom digitalne transformacije kojeg je Privredna komora RS počela provoditi.
„Najbitnije je da u svakom preduzeću koje učestvuje u studentskoj praksi postoje dobri mentori sa pedagoškim vještinama koji su sposobni studente uvesti u proces edukacije kroz rad“, rekao je Ćorić.
Direktor firme Capitalia d.o.o. iz Sarajeva Nedim Haverić je na primjeru svoje firme govorio o iskustvima provođenja studentske prakse u novonastalim uslovima. Capitalia je uvela redovne timske sastanke online na kojima se sa studentima komuniciraju njihovi zadaci nakon čega mentor prati njihov rad.
„Neki studenti su pokazali sjajan proaktivan stav i prepoznati su kao oni koji potencijalno mogu unaprijediti poslovanje naše firme,“ zadovoljan je Haverić.
Predstavnik studenata Kenan Gutić je zahvalio firmama koje učestvuju u projektu na brizi o zdravlju svojih uposlenika i studenata na praksi, te naglasio kako se svijet u pandemiji okrenuo obrazovanju zbog čega i inovativni obrazovni projekti u Bosni i Hercegovini moraju opstati. On je pozvao poslodavce da kreiraju tematske stručne medijske sadržaje koji će biti dostupni studentima kako bi im nadomjestili ono što propuštaju usljed nemogućnosti fizičkog prisustva praksi.
Tokom diskusije u kojoj su učešće uzeli predstavnici više univerziteta, rečeno je kako sociološka dimenzija studentske prakse njen jako važan segment i kako je potrebno omogućiti lično učešće studenata gdje je god to moguće. Učesnici su se složili i kako studenti moraju biti i kreatori u ovom procesu jer je studiranje ujedno i istraživanje.
Na kraju konferencije je Arijana Ćatović iz UG „Prava za sve“ najavila iduće aktivnosti u sklopu projekta „Studentskom praksom brže do posla“. One uključuju izradu pravnog okvira koji će regulisati studentsku praksu u Bosni i Hercegovini, a slijede i jako dinamične zagovaračke aktivnosti sa ciljem promocije. U cilju adekvatne zagovaračke kampanje biće organizovana i tri edukativna ciklusa na kojima će učesnici ovladati znanjima i tehnikama javnog zagovaranja te javnog nastupa. Jedan ciklus će biti posvećen i praćenju procesa reforme obrazovanja u procesu pristupanja Bosne i Hercegovine Evropskoj uniji.
„Tokom kampanje ćemo promovisati sve što smo radili i postigli, predstavićemo naše publikacije kao i smjernice i silabuse na osnovu kojih će se provoditi studentska praksa u BiH. Posebno smo ponosni na jaku mrežu koju smo izgradili i koja će sigurno biti značajan partner u procesu pregovora naše zemlje sa EU,“ zaključila je direktorica UG „Prava za sve“ Diana Šehić.
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.