Objavljeno: 24. 10. 2021 u 15:39h
Najbrojniji i najvjerniji posjetioci Akvarijuma pri Prirodno – matematičkom fakultetu Univerziteta u Banjaluci su djeca, koja se sa velikim ushićenjem i radoznalošću druže sa ribama, zmijama, gušterima, kornjačama.
Nakon svake posjete djeca odlaze puni utisaka, ali i novih znanja o životu i specifičnostima ovih životinja, među kojima ia i egzotičnih tropskih životinja, koje imaju priliku vidjeti samo na televiziji.
Ovaj akvarijum, sa terarijumom, formiran je prije 15 godine za potrebe Grada Banjaluka i jedini je javni akvarijum u BiH.
Međutim, godinama unazad prepušten je sam sebi, jer od 2014. godine njegov rad ne finansira Grad, a brigu o Akvarijumu preuzeo je Fakultet, koji plaća plate radnicima, struju, vodu, te održavanje.
O životinjama se brine laborant Nebojša Mitrović, koji ih hrani, njeguje, liječi, te raznim vještinama i domišljatošću uspijeva da im obezbijedi siguran dom i uslove koji su ovim neobičnim životinjama neophodni.
„Akvarijum predstavlja veliko bogatstvo, jer sadrži primjere i vrste životinja koje su rijetke, ali i koje se ne mogu vidjeti u prirodi, pa i on koje žive na drugim kontinentima. Samim tim, zahtijevaju posebne uslove za život, njegu, a za sve to su potrebna finansijska sredstva“, rekao je Mitrović.
Hranu sam uzgaja, koliko može. Crve, žohare, travu, tikvice, jabuke, banane, miševe, dok je za određene vrte potrebno kupiti hranu, kao što je mljeveno meso koje jede pirana.
U ovom malom “životinjskom carstvu” živi nekoliko vrstа kornjača – crvenouha kalifornijska, koja je invazivna vrsta kornjača, odnosno vrlo brzo se prilagodi sredini u kojoj se nađe, zatim žutouha, te zelena barska domaću kornjaču , čančara, kao i kineska mekooklopna kornjaču koja je veoma rijetka.
Među zmijama dah zastaje od burmanskog i kraljevskog pitona, a tu je i domaći smuk, te mliječna zmija iz Novog Meksika.
Djeci su naročito zanimljivi gušteri, posebno kineski kameleon, koji je ovih dana uspješno i operisan, zahvaljujući veterinaru Goranu Parašu, koji se trudi da o zdravlju ovih životinja brine najbolje što zna.
U Akvarijumu osim kornjača, guštera i zmija živi i više od 60 vrsta riba, a najviše je riječnih i jezerskih, ali ima i onih iz tropskog pojasa azije i Afrike.
“Imamo 60 akvarija koji su od 250 do 500 litara, a sve njih je potrebno obezbijediti sredstvima za održavanje čistoće vode, pumpama, koje su uz to još i stare 15 godina i samo je pitanje vremena kada će početi da se kvare. Za zmije i guštere su nam neophodne UV lampe, bez kojih ove životinje ne bi mogle preživjeti”, rekao je Мitrović.
On ističe da sve to puno košta, ali и da potencijal koji Akvarijum ima, nije iskorišten ni približno koliko bi mogao, jer niko ne vodi brigu o promotivnim aktivnostima.
“Našim posjetiocima ne priredimo samo razgledanje životinja. Akcenat nam je da djeca, ali i odrasli, ovdje vide i čuju ono što do tada nisu imali priliku, a to je kako da se odnose prema životinjama, zašto su zmije korisne, te da ne treba da ih se boje, šta su ugrožene vrste, ali i o zaštiti prirode i očuvanju zdrave okoline”, rekao je Mitrović.
Čak i u Banjalučkoj regiji, kaže on, nažalost malo se zna da ovaj akvarijum i postoji, a sa tim tek nisu upoznati turisti koji dolaze u ovaj grad.
“Nadam se da će se uskoro probuditi interesovanje gradskih vlasti za naš rad i funkcionisanje, jer su nam neophodna mnogo veća izdvajanja, kako bismo radili u punom kapacitetu, brinuli o ovim, ali i nabavljali nove neobične i egzotične životinje”, rekao je Mitrović.
Od kako Grad ne finansira rad Akvarijuma, organizova posjete se naplaćuju simbolicnij 1 KM po posjetiocu i to predstavlja mali izvor prihoda.
Mitrović je napomenuo i da je izrazito negativne posljedice na rad Akvarijuma imala pandemija virusa korona, zbog koje je Fakultet, kao i brojne druge ustanove, bio zatvoren više od šest mjeseci.
“Ali, životinje ne znaju za koronu. Njima je i tada bila potrebna briga i normalni uslovi za život, te sam svaki dan dolazio i obilazio ih. Samo što od tada broj posjetilaca nije kakav je bio prije toga”, kaže on.
Akvarijum je za posjete otvoren radnim danom od 8.00 do 16.00 časova.
Banjaluka.com
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.