Objavljeno: 17. 7. 2025 u 21:52h
Sutra je posljednji dan za prijavu djece za upis u javne vrtiće u Banjaluci. Prema nezvaničnim podacima, za ukupno 540 mjesta, već je konkurisalo više od 2.500 mališana.
Podsjećamo, prošle godine se događala prava drama, jer je “ispod crte” ostalo oko 2.300 djece, a sličan scenario bi se mogao ponoviti i ovog ljeta.
Kako je ranije pisala Srpskainfo, konkurencija je žestoka, pa se ranijih godina dešavalo da bez mjesta u jednom od 32 javna vrtića ostanu čak i mališani iz porodica sa troje djece, u kojoj su oba roditelja zaposlena.
Koliko je situacija ozbiljna svjedoči i činjenica da su zaposleni u Centru za predškolsko vaspitanje i obrazovanje, koji su nedavno štrajkovali, uz povišicu od 20 odsto, imali još jedan zahtjev, koji je medijima prošao “ispod radara”: Tete su tražile da njihova djeca imaju dodatnih 5 bodova na rang listi za upis u vrtiće.
– Tražili smo, dakle, 20 odsto veće plate za sve zaposlene, ali smo tražili i da, s obzirom na mala primanja, djeca naših radnika imaju i 5 dodatnih bodova na konkursu za prijem u vrtiće – rekla je ranije na pres konferenciji Slađana Mišić, predsjednica Sindikalne organizacije Centra za predškolsko.
Oba zahtjeva štrajkača su odbijena, tako da će djeca zaposlenih u Centru za predškolsko morati “stati u isti red” sa svim drugim mališanima iz Banjaluke. A taj je red podugačak.
Ovih dana je, očekivano, na društvenim mrežama i roditeljskim grupama, glavna tema razgovora koliko je bodova potrebno skupiti, da bi dijete dobilo mjesto u javnom vriću.
Mama, koja drugu godinu za redom svoju kćerkicu prijavljuje na konkurs, strahuje da će i ove godine “izvisiti”, iako računa da će skupiti respektabilnih 45 poena.
– Boduje se, kod svakog djeteta, zaposlenost roditelja: dakle, ako i tata i mama rade, to je dva puta po 10 bodova. Odmah je jasno da djeca nezaposlenih roditelja ili djeca iz porodica u kojima radi samo jedan roditelj, nemaju bog zna kakve šanse – objašnjava sagovornica Srpskainfo.
Dodaje da će njena kćerka dobiti dodatnih 10 bodova, zato što je prošle godine ostala ispod crte, te još 15 bodova, jer je 15 mjeseci na listi čekanja.
– To je ukupno 45 bodova, ali iskustva pokazuju da za vrtić u mom naselju, za koji smo konkurisali, treba najmanje 48, a možda i 50 bodova – kaže ova mama.
Prošle godine, kako je pisala Srpskainfo, čak je i dijete iz porodice sa troje djece, koje je imalo 52 boda, ostalo ispod crte.
Kako će biti ove godine, znaće se u avgustu, kada bi trebalo da budu objavljeni rezultati konkursa.
Inače, tokom predaje dokumentacije za prijavu djece, vladale su ogromne gužve, a gužva se očekuje i danas, kada rok za prijavu ističe.
U sjedištu Centra za predškolsko, u objektu poznatom kao “Generalova vila”, dešavalo čak da službenici poslije 13 časova zaključaju vrata, jer su roditelji stalno pristizali, pa je do kraja radnog vremena bilo nemoguće primiti sve njihove prijave.
– Dok smo stajali u redu mnogi roditelji su jedni drugima govorili da “nema šanse da ugrabe mjesto”, neki su čak sumnjali da se mjesta u javnim vrtićima dijele preko veze. Ipak niko nije odustajao – priča jedan tata.
U 32 javna vrtića u Banjaluci, koji djeluju u sklopu JU Centar za predškolsko vaspitanje i obrazovanje, ima mjesta za ukupno 2.500 djece, dok skoro isto toliko mališana pohađa privatne vrtiće.
Glavna prednost javnih vrtića je njihova cijena: pošto Grad Banjaluka za Centar za predškolsko iz budžeta izdvaja više od 20 miliona KM godišnje, roditelji plaćaju samo 165 KM mjesečno po djetetu.
Računa se da je to naknada za ishranu djece, dok sve ostale troškove preuzima Grad, kao osnivač.
U Privatnim vrtićima cijena mjesečnog boravka mališana se kreće od 450 do 520 KM.
U pravilu, za djecu koja pohađaju privatne vrtiće, jer u javnim vrtićima nije bilo mjesta, roditelji dobijaju od Grada subvenciju u iznosu od 150 KM mjesečno.
Djeci, koja su u privatne vrtiće upisana tokom ove godine, mjesecima je uskraćivana ta subvencija, zato što vlasnici privatnih vrtića u koje idu, nisu potpisali ugovor sa Gradom i tim se ugovorom obavezali da neće povećavati cijenu koju naplaćuju od roditelja.
Sve u svemu, mjesto u jednom od 32 vrtića u Banjaluci, smatra se premijom, skoro kao dobitak na lutriji!
Izvor: Srpskainfo
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.