Objavljeno: 26. 8. 2022 u 09:49h
U Gradskoj razvojnoj agenciji u Banjaluci u toku je obuka preduzetnika pod nazivom “Pokreni svoj posao”.
Riječ je o obuci za izradu Biznis plana za Start Up preduzetnike koji su se prijavili na “Javni poziv za dodjelu subvencija poslovnim subjektima u Gradu Banjaluka za 2022. godinu“ i to na Subvenciju za pokretanje samostalnih preduzetničkih djelatnosti (samozapošljavanje), a u agenciji je u toku obuka posljednje grupe preduzetnika. Takođe, ova obuka se izvodi prema metodologiji koju je razvila Međunarodna organizacija rada i koja se koristi u preko 100 zemalja svijeta, tj. SIYB- metodologija – Pokreni i unaprijedi svoje poslovanje.
Obuka u Gradskoj razvojnoj agenciji
“Glavni cilj je da svi polaznici koji uspješno završe ovu obuku imaju dobro napisan poslovni plan, kao i da se upoznaju sa svim izazovima i troškovima prilikom pokretanja preduzetničke radnje, te da ideju koju imaju uspješno prenesu na papir i provjere da li je ona isplativa”, kazao nam je Ivan Babić, samostalni stručni saradnik u Gradskoj razvojnoj agenciji, koji je i je predavač na obuci.
Kako nam je Babić kazao, obuku provode sertifikovani treneri, tj. treneri koji su dobili sertifikat Međunarodne organizacije rada, te imaju dugogodišnje preduzetničko i iskustvo rada u agenciji.
“Kompletna obuka je unificirana, svi kandidati su dobili materijale za obuku, kako što su obrasci za biznis planiranje, priručnici i u elektronskoj i pisanoj formi. Takođe, svi kandidati imaju priliku da svoj biznis plan rade na računaru. Ova obuka traje pet radnih dana po šest časova dnevno, s tim da se između tri modula pravi pauza od pet do sedam dana, kako bi kandidati mogli da urade određene zadatke. Shodno tome, obuka zapravo traje od tri sedmice do mjesec dana, uključujući mentorsku podršku u posljednjoj sedmici”, ističe Babić.
Posljednja grupa preduzetnika na obuci
Na Javni poziv za dodjelu subvencija poslovnim subjektima u Gradu Banjaluka za 2022. godinu, koji je bio raspisan od 13. jula do 12. avgusta, mogli su da se prijave preduzetnici za sljedeće kategorije subvencija:
Pravo na subvencije za očuvanje starih i umjetničkih zanata i domaće radinosti u iznosi od 1.500 KM mogu da ostvare preduzetnici, koji su ispunuli opšte i posebne uslova koji su navedeni u Javnom pozivu, a prije svega dokazali i stekli status starog zanata, umjetničkog zanata ili domaće radinosti do objave poziva. Prema Pravilniku o uslovima i načinu korištenja subvencija za ove preduzetnike iz budžeta Grada planiran je iznos od 30.000 KM.
Takođe, pravo na subvencije već su ostvarili ugostitelji, čiji se objekti nalaze u dijelu ulice Bana Milosavljevića u centru grada, u kojem se provodi rekonstrukcija, o čemu smo i pisali ranije.
Preduzetnicima koji su se prijavili za preostale linije omogućena obuka u Gradskoj razvojnoj agenciji.
Za subvencije poslovnim subjektima iz budžeta Grada izdvojeno je 1,2 miliona KM, a iz Gradske uprave i Gradske razvojne agencije su nam potvrdili da je interesovanje privrednika i preduzetnika za ovogodišnje subvencije bilo veliko
“Najviše preduzetničkih radnji, za razliku od prošle kada je IKT bio na prvom mjestu, ove godine su zanatske radnje došle na prvo mjesto, kao što su radovi u građevinarstvu i instalacioni radovi, zatim saobraćaj i transport, poslije toga IKT, kozmetički saloni, ugostiteljstvo i trgovina, tj. uslužne djelatnosti”, rekao je Babić.
Takođe, kako on ističe samo na liniju samozapošljavanja pijavila su se 223 preduzetnika, dok je obuku uspješno završilo njih 130.
Svi preduzetnici koji su uspješno završili obuku nakon što prikupe potrebnu dokumentaciju zajedno sa njom u Gradskoj upravi predaju i biznis plan, te potvrdu o uspješno završenoj obuci.
“Nakon toga Komisija odlučuje koje ideje će biti finansijski podržane. Sve se posebno boduje, svaki segmet plana, a dodatni broj bodova se može ostvariti ukoliko je preduzetnik zaposlio još radnika. Takođe, dodatne bodove može ostvariti i preduzetnik koji se bavi proizvodnjom ili je uložio sredstva u digitalnu transformaciju. Zatim, kada se odobre sredstava, potpisuju se ugovor nakon kojeg će 60 odsto sredstava biti odmah uplaćeno na račun, dok će ostatak biti uplaćen kada preduzetnik opravda ulaganja. Takođe, Gradska razvojna agencija će preduzetnicima pružiti podršku i mentorstvo, te pratiti ih naredne dvije, a svakom preduzetniku biće dodijeljen mentor, kojem će u svakom trenutku moći javiti u slučaju da se pojavi neki problem ili im zatreba pomoć”, ističe Babić.
Ivan Babić, samostalni stručni saradnik u Gradskoj razvojnoj agenciji
Takođe, kako Babić dodaje, ovaj program tj. pokretanje biznisa 50 odsto sufinansira Grad, dok drugu polovinu preduzetnici sami moraju da obezbijede.
“Za razliku od prethodnih godina kada su bili fiksni iznosi, ove godine subvencija po odobrenom korisniku iznosi 50 odsto vrijednosti poslovnog plana, s tim da maksimalan iznos po korisniku ne može biti veći od 15.000 KM”, poručio je Babić.
Andrea Todić, diplomirani profesor fizičkog vaspitanja i sporta, koja radi kao knjigovođa već 12 godina, odlučila je da se prijavi na ovaj Javni poziv, jer je od prošle godine i licencirani knjigovođa i otvorila je knjigovodstveni biro.
Andrea Todić
“Ovaj Javni poziv i obuka samo su ubrzali moju odluku za otvaranje biroa, te dodatno mi pomogli. Ja sam dio grupe preduzetnika za koje još uvijek traje obuka, na pola puta smo, a dosadašnje iskustvo je odlično. Na početku je bilo treme i nervoze, dok je sada situacija drugačija. Predavač je odličan, razvili smo interakciju, te pratimo program i mnogo toga je sada jasnije”, kazala nam je Todićeva.
Igor Kos, preduzetnik iz Bronzanog Majdana, koji se 20 godina bavi preradom ogreva niže vrijednosti, prijavio se na javni poziv i uspješno završio obuku, zbog odluke o zabrani izvoza. Kako Kos navodi, obuka u Gradskoj razvojnoj agenciji, mu je pomogla da napravi dobar poslovni plan i unaprijedi svoju proizvodnju, tj. prilagodi proizvode za strano tržište.
Igor Kos
Obuku za izradu poslovnog plana uspješno je završila i Ivana Divljan, koja se bavi proizvodnjom poslastica modernog poslatičarstva, koje je veoma teško naći na našim prostorima, kao i sirovine za njihovu izradu.
“Na ideju da se bavim ovim poslom sam došla sa suprugom, koji je kuvar i ja sam sa njim počela to radim, a zatim i preuzela taj posao, te dodala mu sopstvenu notu. Preko prijatelja sam saznala da je otvoren javni poziv i da je moguće dobiti pomoć, odnosno subvencije. Što se tiče obuke, ona je zaista je osmišljena da neko i ko je laik može program da savlada i popuni plan, te je ovo sve veoma korisno iskustvo. Početnicima, kao što sam ja, svakako je bilo još korisnije, jer smo upoznati sa svim mogućim ulaganjima, marketingom i slično”, poručila je ona, te dodala da će bez obzira na ishod i odluku Komisije nastaviti da se bavi ovim poslom.
Poslastice Ivane Divljan
Banjaluka.com
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.