Objavljeno: 19. 10. 2021 u 14:01h
Sada je pravo vrijeme za pripremu zimnice. Domaćice već uveliko prave kisele krastavce, kupus, ajvar, pekmez i mnoge druge proizvode.
Ove proizvode vole i djeca i starija populacija, a na našim prostorima najčešće se prave kiseli krastavci i kiseli kupus. Kiseli krastavci nezaobilazan su dio francuske salate i sendviča koje mališani obožavaju, a bez kiselog kupusa nemoguće je napraviti sarmu.
Upravo zbog toga, donosimo vam recepte za pripremu ovih zdravih i ukusnih proizvoda.
Da bi se pripremio kiseli kupus potrebno je da glavice za kiseljenje budu zdrave, čvrste i težine oko 1,5 kilograma.
Takođe, neophodno je još:
Kako sav trud oko pripreme kupusa ne bi bio uzalud, potrebno ga je odložiti u kvalitetnu i za to namijenjenju ambalažu, a široka ponuda buradi za zimnicu različitih veličina dostupna je u poslovnicama Agromehanike i tržnog centra Verno.
Oprane i očišćene glavice kupusa, na čijem je korijenu napravljeno udubljenje, slagati u bure.
U veću posudu sipati so, preliti vrućom vodom i sačekati da se otopi. Zatim sipati slanu vodu preko kupusa i dodati svježe vode po potrebi.
Potrebno je vodu naliti dva prsta iznad kupusa, zatim pokriti tankom pamučnom krpom, te preko kupusa staviti pritiskač i kamen ili teglu, pa zatvoriti bure.
Na početku povremeno dolijevati vodu po potrebi, te pritiskati s vremena na vrijeme.
U kupus može po želji da se doda cvekla ili kukuruz, kako bi imao drugačiju boju, a nakon dva mjeseca kiseli kupus je spreman za upotrebu.
Postoji mnogo načina za pripremu kiselih krastavaca, a svako domaćinstvo krije neke svoje “bakine“ recepte.
Tako i ovaj recept prema potrebi se može mijenjati, a navedena količina dovoljna je za oko šest tegli.
Za početak potrebno je dobro oprati krastavce, a potrebni su sljedeći sastojci:
Potrebno je u loncu prokuvati vodu, sirće, so i šećer, a dok se mješavina kuva, očišćeni krastavci treba da se poredaju u tegle, pazeći pritom da budu gusto poslagani, ali ne i previše stisnuti. Sama veličina krastavac odrediće način i količinu u pojedinoj tegli.
Nakon što pripremljena mješavina prokuva, prelije se po krastavcima, pazeći da oni u potpunosti budu prekriveni. Na kraju se doda svježi ili sušeni kopar.
Tegle je nakon toga potrebno lagano prekriti celofanom ili tanjirićima za kafu, neka odstoje bar 24 sata. Nakon toga, krastavci se mogu konzumirati ili hermetički zatvoriti.
Takođe, u poslovnicama Agromehanike i TC Verno mogu da se pronađu još i razne ambalaže za zimnicu, kao što su tegle raznih veličina, prese za voće, mašine za meso koje su višefunkcionalne, tj. imaju više nastavaka, pa mogu da se koriste za cijeđenje mekog voća ili povrća, a cjelokupna ponuda predstavljena je na sajtu Agromehanika.ba.
Banjaluka.com
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.