Objavljeno: 12. 10. 2013 u 10:30h
Iako se za muškarce često kaže da su „jači pol”, nauka ovu pretpostavku veoma ubjedljivo demantuje: žene duže žive, manje obolijevaju, rjeđe dižu ruku na sebe, dok su vlasnici „XY” hromozoma osjetljiviji i prije rođenja: muški fetusi teže opstaju od ženskih, prijevremeno rođeni dječaci četiri puta češće umiru od djevojčica, muškarci više stradaju u tinejdžerskom dobu i češće umiru od fatalnih bolesti.
Zakoni biologije koji govore da se na sto djevojčica rađa između 104 i 107 dječaka ipak se mogu čitati „između redova”. Na to ukazuju i demografski grafikoni zemalja Bliskog i Dalekog istoka, u kojima se rađa dva do tri puta više dječaka nego djevojčica. Tako se, primjera radi, u Kataru rađa 326 dječaka na sto djevojčica, u Ujedinjenim Arapskim Emiratima na 234 muških beba dolazi sto ženskih, dok se u Bahreinu rađa 164 dječaka na sto djevojčica.
Zvaničnici Populacionog fonda Ujedinjenih nacija (UNFPA) više od jedne decenije upozoravaju na činjenicu da se u mnogim bliskoistočnim zemljama vrši selekcija (željenog) pola djeteta prije rođenja. To znači da žene odlaze na abortus ako nose žensko dijete.
U dokumentima ove agencije, u koje je „Politika“ imala uvid, ističe se velika zabrinutost zvaničnika Ujedinjenih nacija zbog činjenice da u zemljama južne, istočne i centralne Azije „nedostaje” više od sto miliona devojčica.
Izvršni direktor UNFPA Toraja Ahmed Obaid je još prije jedne decenije upozorio da je situacija posebno zabrinjavajuća u indijskim državama Pendžap, Harajana, Gudžarat i Himačal Pradeš, u kojima se rađa 800 djevojčica na 1.000 dječaka, a na ovu statistiku prije svega utiče abortus ženskih fetusa, ali i ubijanje ženskih novorođenčadi.
Profesor dr Razmak Abrahamijam, direktor Instituta za reproduktivno zdravlje, perinatologiju i ginekologiju u Jermeniji nedavno je upozorio da čak šest puta više žena u ovoj zemlji priželjkuje rođenje muškog djeteta i da je čak 9.000 žena u reproduktivnom periodu abortiralo dijete ženskog pola u posljednjih pet godina.
Međutim, iako se u mnogim zemljama svijeta rađa više dječaka nego djevojčica, čini se da majka priroda ima maćehinski odnos prema muškarcima.
Autori članka pod nazivom „Slabiji pol”, koji je nedavno objavljen u „Njujork tajmsu“, argumentovano brane tezu da muškarci neopravdano nose titulu „jačeg pola”. Evo i zbog čega…
„Petina svih prijevremeno rođenih muških beba umire u poređenju sa 14 odsto djevojčica. Više dječaka umire po rođenju, a sindrom iznenadne smrti beba se čak 1,5 puta češće javlja kod muških beba. Stopa smrtnosti dječaka dva puta je veća u tinejdžerskom periodu, zbog čega žene već u 36 godini života po brojnosti premašuju broj muškaraca na planeti. Muškarci češće umiru od tumora disajnih organa, ciroze jetre, dijabetesa, šloga i koronarne srčane bolesti, od povreda zadobijenih u tučama i saobraćajnim nesrećama, ali češće i dižu ruku na sebe. U Americi žene žive šest godina duže od muškaraca, a stotu godinu života dočeka osam žena u odnosu na jednog muškarca”, navode novinari „Njujork tajmsa“.
Dr Snežana Branković Nikšić, neuropsihijatar i šef Odseka za medicinsku genetiku Instituta za mentalno zdravlje, kaže da nauka još ne raspolaže sa definitivnim odgovorom na pitanje zašto se rađa više dječaka nego djevojčica, a odgovor može da bude i da je priroda htjela da napravi balans između biološki slabijeg (muškog) pola i biološki jačeg (ženskog) pola.
„Muškarci su ti koji češće umiru i češće podležu bolestima tokom celog života – počev od fetalnog perioda pa do odraslog doba. Mislim da je to osnovni razlog zbog koga se priroda pobrinula da u samom periodu začeća nastaje više dečaka nego devojčica“, rezimira naša sagovornica.
Njene riječi potvrđuje i nacionalna demografska statistika koja svjedoči da, iako se u našoj zemlji svake godine rodi oko 2.000 dječaka više nego djevojčica, u Srbiji živi čak 190.000 žena više nego muškaraca.
Gordana Bjelobrk, šef Odseka za demografiju Republičkog zavoda za statistiku, kaže da je u 2011. u Srbiji rođeno 33.966 dječaka i 31.665 djevojčica i da je prošle godine svjetlo dana ugledalo 34.531 dječak i 32.726 djevojčica.
Rezultati najnovijeg popisa stanovništva govore da je među 328.255 najmlađih stanovnika (koji imaju manje od pet godina života) dječaka čak 10.000 više.
Sličan je odnos i kada su u pitanju osamnaestogodišnjaci, jer u Srbiji živi 734.176 mladića i 692.996 djevojaka, to jest čak 41.180 manje pripadnica ljepšeg pola. Muškarci su u „većini” sve do 39. godine života, a najveća razlika je među sedamdesetogodišnjacima – u ovoj starosnoj kategoriji ima čak 50.000 više žena nego muškaraca.
Stručnjaci ovog zavoda ponudili su i svoj odgovor na pitanje zašto je dobro biti žena u Srbiji. U knjizi pod nazivom „Žene i muškarci u Srbiji“, oni podsjećaju da je zdravlje na „strani“ žena do sedme decenije života. Zdravstvena statistika nedvosmisleno pokazuju da čak dvostruko više muškaraca nego žena umre između 30 i 59 godine života – uglavnom od bolesti krvotoka i tumora.
Čak tri puta više muškaraca u srednjem dobu strada u saobraćajnim nesrećama i diže ruku na sebe.
Prosječan životni vijek muškaraca u 2009. godini bio je 71,1 godina, dok žene u prosijeku žive 5,3 godine duže.
Izvor: Politika.rs
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.