Zbog uštede toče lož-ulje

Objavljeno: 25. 8. 2013 u 18:52h

Teška ekonomska kriza natjerala je mnoge građane Banjaluke da umjesto dizela u rezervoare svojih četvorotočkaša sipaju lož-ulje, iako im je poznato da tim nanose ogromnu štetu svojim vozilima, ali i okolini.

gorivo

Poseban problem u vezi sa ovom pojavom je to što je zakon nedorečen i ne definiše precizno nadležnosti i kazne za one koji voze na lož-ulje.

Anđelko Mijatović vozi automobil “golf 2”, star 25 godina, i kaže da u svoje vozilo isključivo sipa lož-ulje, jer je jeftinije od dizela. Prema njegovim riječima, auto je i onako dotrajao, a koristeći “ložu” uštedi novac.

– Računica je jasna. Sipajući “ložu”, godišnje uštedim i nekoliko stotina maraka. Za te pare mogu da odem na more, uradim nešto na kući, a između ostalog i registrujem auto, a do sada nisam primijetio nikakvu razliku u radu vozila, sipao evro dizel ili “ložu” – rekao je Anđelko Mijatović.

On je dodao da mu jedini problem predstavlja to što na pumpama neće da sipaju “ložu” u rezervoar, već samo u kante, tako da mora presipati u rezervoar kada zamakne za prvu krivinu.

Predsjednik Savjeta za unapređenje i bezbjednost saobraćaja Milenko Jaćimović, rekao je da, iako je lož-ulje jeftinije, dugoročno nanosi štetu automobilu, češće se javljaju kvarovi i prave se dodatni troškovi.

– Lož-ulje štetno utiče na sklopove vozila, tako da i taj koji to radi, radi na na nekim starijim vozilima koji je svjestan da je to štetno, ali eto radi neke male uštede, cijene to se radi – objasnio je Jaćimović.

On je objasnio da lož-ulje u sebi ima neku posebnu farbu koja štetno utiče na dijelove u automobilu pa šteta može da bude i do nekoliko stotina maraka.

Iz Republičke uprave za inspekcijske poslove ističu da je poseban problem to što oni teško mogu da dokažu da neko koristi lož-ulje u motornim vozilima i radnim mašinama.

– Sugerisali smo nekoliko puta resornim ministarstvima na ovu pojavu i za potrebu boljeg normiranja ovog segmenta – rekla je glavni republički tržišni inspektor Borka Surtov.

Ona je dodala da ima i nedorečenosti zakona koji reguliše ovu oblast, da se ne zna tačno čija je to nadležnost, koja inspekcija to treba da nadzire, kao i u pogledu kaznenih odredbi.

– Ova pojava se može suzbiti ako se propiše kazna za lica koja voze automobile i mehanizaciju na lož-ulje – rekla je Surtovova.

Rokovi

Propisima je predviđeno da u slučaju da inspektori utvrde da neka osoba u vozilo toči lož-ulje, kao obavezna mjera, uvodi se oduzimanje motornog vozila do konačnog utvrđivanja odgovornosti, ali nisu definisani rokovi oduzimanja, postupanje sa oduzetim vozilom, čuvanje i slično. Ukoliko se utvrdi da se na benzinskim pumpama vrši prodaja lož-ulja pokreće se krivični postupak i zatvara pumpa, ali takođe nisu definisani rokovi.

Izvor: Glas Srpske

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/drustvo/zbog-ustede-toce-loz-ulje/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)