Sportski klubovi postali teret državi: Samo Borac duguje 12,2 miliona KM

Objavljeno: 11. 4. 2018 u 18:31h

Za većinu sportskih klubova u Srpskoj ne važe zakoni kada su u pitanju poreske obaveze.

Tako su fudbalski klubovi postali finansijski teret državi za koji niko ne predlaže konkretna rješenja. Dugovi postaju sve veći, a obaveze se prolongiraju iz godine u godinu. Trenutno Poreskoj upravi duguju gotovo 13 miliona maraka. To se, prije svega, odnosi na fudbalske klubove.

Tako Fudbalski klub Borac, koji je premijerligaš, trenutno duguje nevjerovatnih 12,2 miliona maraka i sedmi je najveći dužnik državi na ime poreza i doprinosa. U samo posljednjih šest godina napravili su gotovo 6 miliona maraka duga, što, praktično, znači da u prosjeku godišnje prave oko milion KM obaveza.

Ovom klubu je Vlada RS, kako za Srpskainfo kaže direktor Dejan Lukendić, prolongirala plaćanje dospjelih obaveza do kraja godine.

“To je opštepoznata stvar. Tako rade svi klubovi” – kaže Lukendić.

Na pitanje da li rukovodstvo kluba ima rješenje kako izmiriti obaveze državi, on prvo ističe da je dug ovo rukovodstvo zateklo. Drugo, kako tvrdi, to je stvar cijele uprave, ali i države.

“Nije „Borac“ privatno, već društveno pitanje. U taj problem treba da se angažuje i Grad Banjaluka i država, da li kroz donošenje novog zakona o sportu ili nekako drugačije” – dodaje Lukendić.

O novom zakonu o sportu koji bi regulisao i poreske obaveze sportskih klubova priča se najmanje deceniju. Čak je postojala i radna grupa za izradu zakona, ali prijedlog nikada nije ugledao svjetlo dana.

Koliko se o tome priča najbolje pokazuje podatak s kraja 2011. godine kada je rukovodstvo FK Borac potpisalo reprogram poreskih obaveza na godinu dana. Tadašnji direktor je otvoreno rekao da nemaju da plate pet miliona KM duga, ali da su reprogram na godinu dana potpisali, jer vjeruju da će u tom periodu biti donesen novi zakon o sportu.

Posljednja informacija iz Ministarstva porodice, omladine i sporta je da se „radi na tome“.

“Ja sam sebi uzeo obavezu da idem u Ministarstvo sporta i omladine i Srbije. Posjetićemo i sve relevantne ljude koji mogu da nam pomognu, da taj zakon stvarno zaživi i da ga ne radimo ‘zbrda-zdola’ . Mislim da treba još neki mali vremenski period da bi svi bili zadovoljni. Da li je to šest ili sedam mjeseci, vidjećemo” – rekao je pomoćnik ministra za sport Dragan Jaćimović.

Ekonomista Darko Milunović, koji je do prije šest mjeseci bio u Upravnom odboru FK “Borac” kaže da bi vjerovatno jedno od rješenja moglo da bude u transformaciji sportskih klubova. Konkretno da ovaj fudbalski klub, koji je kao i ostali klubovi formiran kao udruženje građana, bude transformisan u otvoreno akcionarsko društvu u kojem bi dug bio pretvoren u akcije države.

“Riječ je o dugu koji se gomila već više od dvije decenije i zaista postaje sve veći problem i državi i klubu” – navodi Milunović.

Najveći problem je to što su naši klubovi organizovani kao udruženja građana, a da se pri tom u većini klubova ne zna ko su građani koji su udruženi i kako ostvaruju prava i obaveze koja im po osnovu članstva pripada.

Izvor: Srpskainfo/ Tijana Grujić

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/sport/fudbal/sportski-klubovi-postali-teret-drzavi-samo-borac-duguje-122-miliona-km/||claudebot