Znate li gdje se skladišti ulje koje se istoči iz automobila prilikom malog servisa

Objavljeno: 21. 12. 2020 u 11:31h

Banjaluka.com /Autor: Marija Gajić

Svako ko posjeduje automobil zna da je veliki, ali i mali servis, koji se radi na njemu,  redovna aktivnost, neophodna četverotočkašu.

Ipak, da li ste se zapitali šta se dešava sa motornim uljem koje se prilikom promjene ove viskozne tečnosti i filtera, istoči iz automobila? Zbog toga smo odlučili da provjerimo na koji način servisi za održavanje automobila skladište staro ulje.

U Gradskoj upravi Banjaluka kažu da u skladu sa Pravilnikom o postrojenjima, servisi i radionice za popravku i održavanje vozila drumskog saobraćaja mogu biti izgrađeni i pušteni u rad samo ako imaju ekološku dozvolu.

Grad ima samo dva ekološka inspektora

“Ekološkom dozvolom je propisano postupanje sa svim vrstama otpada, koje nastaje pri vršenju djelatnosti, uključujući i otpadno motorno ulje. Ekološki inspektori Grada Banjaluka vrše kontrolu postupanja subjekata po ekološkoj dozvoli najmanje jedan put godišnje, u skladu s planovima kontrola. Međutim, važno je napomenuti da u Gradskoj upravi, u Odjeljenju za inspekcijske poslove, postoje samo dva ekološka inspektora, što se u praksi pokazalo izrazito nedovoljnim za grad sa preko 200.000 stanovnika”, kazao je Vladimir Plavšić, ekološki inspektor u Gradskoj upravi Banjaluka.

Plavšić dodaje da zbog tog malog broja ekoloških inspektora, a uslijed svakodnevnih prijava građana raznih problema zagađenja vazduha, vode, zemljišta, buke i ostalog, redovne kontrole subjekata koji posjeduju ekološku dozvolu, u praksi se ne vrše dovoljno često.

Gdje se ulje skladišti?

“Subjekti koji se bave djelatnošću popravke i održavanja motornih vozila su dužna otpadna motorna ulja skladištiti u nepropusne posude (obično metalnu burad), a zauljen čvrsti otpad, krpe i pucvalu u posebnu burad. Nije dozvoljeno miješanje navedenog otpada sa komunalnim otpadom”, naveo je Plavšić.

Dodaje da se otpadna ulja i zauljeni otpad skupljaju u posebnim namjenskim nepropusnim posudama, u zatvorenim prostorijama neizloženi vremenskim uticajima.

Otpadno ulje je zabranjeno prolijevati u vodu ili tlo. Otpadna ulja i ostali otpad se zatim predaju ovlaštenim licima/operaterima koji imaju dozvolu za upravljanje tom vrstom otpada, izdatu od Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju. Oni koji imaju taj otpad (auto-servisi) su dužni sklopiti ugovor sa ovlaštenim operaterima o preuzimanju svih vrsta otpada koji nastaju u servisu (otpadno motorno ulje, zauljena ambalaža, uljni filteri, zauljene i zamašćene krpe i pucvala, komunalni otpad i dr.)”, pojasnio je Plavšić.

Kazne od 2.000 do 20.000 KM

Plavšić ističe da je Zakonom o zaštiti životne sredine propisano da će se novčanom kaznom od 2.000 KM do 20.000 KM kazniti za prekršaj pravno lice ako „ne ispunjava mjere utvrđene ekološkom dozvolom koju posjeduje“, u koje, između ostalih mjera, spadaju i mjere za smanjenje nastanka otpada sa mjerama upravljanja otpadom.

“Za isti prekršaj predviđene su kazne od 1.000 KM do 3.000 KM za odgovorno lice u pravnom licu, odnosno od 1.000 KM do 10.000 KM za preduzetnika. Većina lica koja se bave djelatnošću popravke i održavanja motornih vozila su registrovana kao samostalni preduzetnici”, objasnio je Plavšić.

Prema njegovim riječima, Zakonom o upravljanju otpadom je propisana kazna od 2.000KM do 15.000KM za pravno lice koje ne preda otpad licu da koje je ovlašćeno za upravljanje otpadom.

“Za isti prekršaj propisana je kazna od 1.000 KM do 2.000 KM za odgovorno lice u pravnom licu odnosno 2.000 KM do 10.000 KM za preduzetnika”, zaključio je Plavšić.

Ovaj tekst je izrađen uz podršku projekta „Misli o prirodi!“ koji implementira Centar za promociju civilnog društva, a finansijski podržava Švedska. Sadržaj materijala je isključiva odgovornost portala i ne odražava nužno stavove Centra za promociju civilnog društva i Švedske.  

baner

Banjaluka.com / Autor: Marija Gajić

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/drustvo/znate-li-gdje-se-skladisti-ulje-koje-se-istoci-iz-automobila-prilikom-malog-servisa/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; [email protected])