Objavljeno: 14. 9. 2015 u 13:14h
Kako se bliži početak akademske godine, rastu i studentske brige – gdje i kakav smještaj naći, da li se odlučiti za iznajmljivanje sobe, stana ili pokušati pronaći mjesto u studentskom domu.
Promjena mjesta stanovanja stresna je za sve, a posebno za one koji prvi put napuštaju udobnost roditeljskog doma. Osim privikavanja na novu sredinu, studentima će glavobolju zadati i računica.
Smještaj, hrana, plaćanje gradskog prevoza, kupovina i kopiranje knjiga samo su neki od troškova sa kojima će se suočiti. Zato je za buduće akademske građane veoma važno da li će za krov nad glavom morati da izdvoje nekoliko stotina maraka ili mnogo manje.
Troškovi života u studentskim domovima i u iznajmljenim stanovima se u velikoj mjeri razlikuju.
Tako krevet i obroci u studenjaku mjesečno koštaju tek oko stotinak maraka, dok je za privatni smještaj i hranu potrebno izdvojiti minimalno 400 maraka.
Zbog toga ne čudi činjenica što mnogi mladi iz manjih sredina hrle na konkurse za studentski smještaj kako bi prošli jeftinije. Međutim, mnogi ne uspiju da dobiju mjesto u domu. Univerziteti u Banjaluci i Istočnom Sarajevu nedavno su raspisali konkurse za smještaj u studentskim domovima. U Banjaluci, kao i prethodnih godina, dvostruko je više prijavljenih kandidata nego kreveta na raspolaganju.
Studentski dom u Lukavici raspolaže sa 500 kreveta, a za krevet i hranu mjesečno je potrebno izdvojiti 120 maraka. Cijenu smještaja i hrane određuje i kategorizacija prilikom prijave na konkurs za smještaj, kao i socijalni status, pa tako djeca poginulih boraca za boravak i ishranu u domu izdvajaju 40 maraka.
U prošloj akademskoj godini za smještaj u banjalučkom studentskom domu konkurisalo je 2.300 studenata, gotovo dvostruko više od broja raspoloživih kreveta.
“Situacija će biti povoljnija kada i četvrti paviljon sa 280 kreveta formalno-pravno postane dio ovog studentskog centra. Za ishranu u banjalučkoj menzi na mjesečnom nivou studenti izdvajaju 75 maraka, dok krevet plaćaju 10, što studente u Banjaluci stavlja u položaj privilegovanih, bar kada je riječ o ishrani i smještaju”, kaže direktor Studentskog centra “Nikola Tesla” Zoran Babić.
Do kraja godine u funkciji bi trebalo da bude i novi, četvrti paviljon sa dodatnih 140 soba, rezervisan za najbolje studente. Ne očekuju veće probleme u popunjavanju novih 280 kreveta.
“Prošle godine na ovaj broj slobodnih kreveta imali smo duplo veći broj zahtjeva. Nadamo se da će taj broj zahtjeva ove školske godine biti čak i veći”, rekao je Babić.
I dok za veliki broj studenata ipak nema mjesta u domovima, stanodavci zadovoljno trljaju ruke.
Na cijenu iznajmljivanja soba i stanova osim kvadrature utiče i udaljenost od fakulteta.
Tako studenti koji žele da žive u neposrednoj blizini fakulteta moraju da plate sobu oko 150 maraka. Ukoliko se odluče za stan, kirija se kreće između 200 i 500 maraka.
“Mladi, kada iznajmljuju stan, obično to čine sa nekoliko drugara kako bi podijelili troškove za kiriju i režije”, dodaju u agencijama za nekretnine.
Izvor: Glas Srpske
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.