Sve više zagovornika da „Čistoća“ promijeni način obračuna usluge

Objavljeno: 14. 6. 2019 u 18:12h

Otpad ne stvaraju kvadrati, nego ljudi, poručeno je iz skupštinske sale preduzeću „Čistoća“, kojem je istovremeno i odobreno poskupljenje usluge od 1. jula.

Banjalučani će odvoz smeća plaćati za dva pfeniga skuplje po kvadratu, odnosno 0,14 KM po metru kvadratnom, što za prosječno domaćinstvo znači račun veći za oko 1,5 marku mjesečno.

Uz podršku „Čistoći“ za rast cijene usluge, u Skupštini grada su se čuli i zagovornici ideje da ovo preduzeće promijeni način obračuna odvoza smeća, da se ubuduće vrši prema broju članova u domaćinstvu, a ne po kvadratnom metru, kao sada.

“Povećanje cijene bi trebalo da ide u pravcu bolje usluge i mislim da i u „Čistoći“ treba da razmišljaju na taj način. Sada imamo situaciju da u jednom stanu iste kvadrature može da živi više članova ili samo jedan član i oni plaćaju istu cijenu” – poručio je čak i sam predsjednik Skupštine Zoran Talić.

Ovakav model odnedavno se primjenjuje i u susednoj Hrvatskoj, gdje su izmjenama zakona regulisali da se računi za smeće plaćaju po broju članova domaćinstva. Prema broju članova određuje se tako zapremina kante u porodičnima kućama ili udio u zajedničkom kontejneru u slučaju stambenih zgrada, a zaračunat je i mjesečni broj odvoza smeća.

Da su ovakve promjene potrebne u Banjaluci dugo već govore u gradskim udruženjima potrošača.

“Treba težiti tome da se računi obračunavaju u skladu s brojem članova domaćinstva; mi smo to i ranije predlagali. Takav model je realniji i dosta se primjenuje u Evropskoj uniji. Možemo to riješiti kao u Hrvatskoj ili u drugim zemljama gdje imaju kese različitih boja, što je takođe inovativno za potrošače. Treba formirati komisiju koja će uraditi prvu bazu podataka, a dalje neka bude na potrošačima da ažuriraju promjene u svom domaćinstvu” – smatra Slaviša Kajkut iz udruženja Re:akcija.

Ukoliko se dobro organizuju u „Čistoći“, novi model može da zaživi, posebno jer je danas u eri kompjutera lako promijeniti i evidentirati sve izmjene u kućnoj listi, smatraju i u Pokretu potrošača.

Mada su ove ideje našle svoje istomišljenike i među predstavnicima vlasti, potrošači ipak ne mogu oprostiti banjalučkim čelnicima još jedno poskupljenje komunalnih usluga u gradu, i to, kažu, bez ikakvog razgovora.

“Prije četiri godine, kada je isto poskupio odvoz smeća, mi smo bili uključeni u taj proces. Prvo su uradili korektnu analizu koju smo pregledali i usaglasili smo se da dođe do povećanja od 20 odsto. Takve prakse više nema, nisu dali dovoljno argumenata za novo poskupljenje, niti materijala za analiziranje” – poručuje Dragovan Petrović iz Pokreta.

Logično je da sa većom cijenom svako očekuje da će se nešto promijeniti, kažu u „Čistoći“.

“Mogu odmah reći da smo kupili vozilo sa bočnim utovarom, koje je koštalo više od 400.000 KM. Treba da ga registrujemo za koji dan i od 1. jula zvanično kreće s radom” – kaže tehnički direktor Milan Plavišić, uz podsjećanje da imaju i pet vozila za odvoz kabastog otpada.

Poručuje još da je „Čistoća“ oduvijek imala obračun smeća po kvadratu i da im nije poznato da se u gradovima okruženja drugačije postupa.

Najbezbolnije rješenje

Stav kolega u Banjaluci ne dijele u prijedorskom udruženju za zaštitu potrošača “Don”, koje takođe redovno prati svu tematiku oko komunalnih usluga. Oni smatraju da je obračun po kvadratu trenutno najbezbolniji.

“Da li je to jedini mogući i pravi način? Sigurno da nije, ali je pitanje i kako dokazati koliko nas živi u određenom domaćinstvu. Koliko moramo izvaditi prijava iz CIPS-a da bismo dokazali koliko nas stanuje na određenoj adresi. S druge strane, u kućne liste koje ovjeravamo u opštini svako može upisati šta želi. To niko ne provjerava, a čak i kada bi se pokrenule tužbe protiv onih koji su iznijeli netačne podatke, taj proces nikada ne bi završio” – smatra Murisa Marić.

I ona, međutim, upozorava što Banjaluka kao vodeći grad nema savjetodavno tijelo za zaštitu potrošača, koje će razmatrati zahtjeve o cijenama komunalnih usluga.

“U Banjaluci onda usluga može poskupljivati svakih šest mjeseci. Uvijek će se naći u Skupštini neko koga baš briga da li je to 10 ili 20 maraka, ali većinu građana to itekako brine, jer sigurno polovina naših primanja ode na razne komunalne troškove” – naglašava ona.

Izvor: Srpskainfo/ Nataša Telebak

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/drustvo/sve-vise-zagovornika-da-cistoca-promijeni-nacin-obracuna-usluge/||claudebot