Studenti ocjenjuju koliko su banjalučki fakulteti zahtjevni

Objavljeno: 12. 2. 2018 u 09:33h

Predškolsko vaspitanje i pedagogija na Filozofskom fakultetu su najmanje zahtjevni smjerovi, dok je na Medicinskom i Elektrotehničkom najteže steći diplomu, ocijenili su studenti.

Ako je vjerovati studentima koji su u obzir uzeli gradivo, obim predmeta, debljinu knjiga i prosječne godine studiranja na listi najtežih fakulteta našli su se Elektrotehnički, Medicinski, Prirodno-matematički, Pravni i Mašinski fakultet.

“Elektrotehnički fakultet je jako zahtjevan i ne može se olako shvatiti, niti zavšiti ako se ne odrekneš dijela života i posvetiš njemu. Gradivo je obimno, a pored teorije tu je veliki broj zadataka koje treba savladati, zbog čega su rijetki oni koji ga završe u roku”, kaže Đorđe Tihomirović koji se sa Elektrotehnike prebacio na Mašinski fakultet.

Dodaje da je i mašinstvo zahtjevno, ali da se on sam nekako više pronašao na ovom fakultetu.

“Nije isto učiti molekularnu biologiiju u medicini i dječje pesmice na učiteljskom. Ne potcjenjujem ničiji fakultet, ali iz iskustava drugara znam da oni sa društvenih nauka imaju mnogo više slobodnog vremena, nego neko sa medicine. Ne kažem da je lakše biti učitelj nego ljekar, nego da je lakše postati učitelj nego ljekar”, kaže Nikola Simić, budući student medicine.

Iako je za većinju budućih akademaca njihov fakultet najteži, bilo je i onih koji su iskreno u razgovoru sa ekipom „EuroBlica“ priznali da im gradivo nije obimno, te da većinu ispita polažu bez problema.

Tako se na listi onih manje zahtjevnih našli Filozofski, Fakultet politčkih nauka, te Fakultet fizičkog vaspitanja i sporta, kao i Poljoprivredni fakultet.

Studenti kažu da je najlakše doći do diplome na pedagodiji, predškolskom vaspitanju, učiteljskim studijima, sociologiji i novinarstvu.

“Da se ne lažemo, na svakom fakultetu ima po nekoliko teških i nekoliko laganijih predmeta, samo što na nekim ima više ovih prvih, a na nekim ovih drugih. Završila sam novinarstvo, bez muke i uz nekoliko neprospavanih noći, jer su me mučila dva predmeta u cijele četiri godine, dok je drugarica sa Pravnog fakulteta na svakoj godini imala po dva predmeta sa kojima se mučila”, ispričala je diplomirana novinarka Sanja.

Nema lakih fakulteta, postoje sam zahtjevniji i oni manje zahtjevni studijski programi, ali sve je individualna stvar, smatra sociolog Dragana Aleksić.

“Jasno je da studentu elektrotehnike treba pet puta više vremena da spremi ispit nego onom na učiteljskom ili novinarstvu, ali sve zavisi kakva je ko osoba. Moguće da inženjer elektrotehnike bude totalni duduk za novinarstvo i taj mu fakultet bude noćna mora ili da studentu generacije na medicini ne leže jezici”, kaže Aleksićeva.

Dodaje da svako mora izabrati ono što mu odgovara i čime želi da se bavi, te da onaj ko zna šta hoće neće fakultete gledati iz ugla šta je lakše završiti.

“Onaj ko zna da želi biti ljekar, onda se isplati studirati koliko god godina treba, ali onaj ko ne zna šta hoće, on se vodim onim pitanjem – gdje ću se najmanje namučiti”, dodaje ona.

Izbjegavanje brojki

Matematika nije svima jača strana, pa ima onih koji su još od osnovne škole znali da će je u širokom luku zaobilaziti. Većina studenata novinarstva, filozofije, istorije, sporta ili sociologije priznaje da su na ovim zanimanjim završili jer nisu talentovani za matematiku i računanje.

“Da sam dobar u matematici studirao bi elektro, ali šta ću, ne ide. Isto tako ne znam zašto bi neko kome dobro idu brojke studirao sociologiju ili srpski jezik, kada je fizika, matematika ili elektrotehnika puno poželjnija na tržištu rada”, kaže Nataša Sokić, budući profesor engleskog jezika.

Izvor: blic.rs / Autor: Tanja Vukomanović / Foto: Siniša Pašalić

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

1 komentar

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Komentari na clanak: Studenti ocjenjuju koliko su banjalučki fakulteti zahtjevni

  1. Buba

    Prvo, ti pseudo stručnjaci kojobsubdalo da se ovako sramotna anketa i naravno baspotrebna anketa radi morajuu znati da se društvene i prirode il prirodno-matematičke nauke ne mogu porediti po matičnosti, prirodi naičnih problema ,steukturi i načinu sticanja znanja. Svi profili su specifični tako izjava ovog ovog momka sa medicine oredstavlja odraz sveukupne situacije u visokom ovrazovanju koje je postalo dostupni i inteletualno darovotoma i onim manje ali više upornijim. Plata doktora medicine i učitelja nine ni približno ista i ptema tom kriterijumu koji opet nappminjem nije mjerodavan ne možete očekivati isti trud. Šta mislite da li je tepko studirati umjetničke oblasti i discipline, mutiku,slikarstvo.glumu. Ti ljudi nemaju privatanivot,stalno imaju probe ,koncerte, gostujuće profesore,individualni rad i vježbanje? Eto ja misliž d aje teže završiti umjetnički studij solo pjevanja ili violine,glume nego medicinski fakultet. Fakultet se ne studira da bi se lakše zavrilo i došlo dp posla tj para već zato što to voliš i interesuke te. Tako da je sve napisano toliko bespredmetno za raspravu.

    Prikaži/sakrij komentare

    Prijavi komentar

    Spam
    Reklama
    Vrijeđanje

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/drustvo/studenti-ocjenjuju-koliko-su-banjalucki-fakulteti-zahtjevni/||claudebot